«Згода будує, а незгода руйнує» - говорить народна приказка, а в Черкасах є яскравий приклад, який підтверджує її. Мова про конфлікт між міським головою Сергієм Одаричем та секретарем міськради Олександром Радуцьким. Кожна сесія міської ради – це наче вистава, під час якої міський голова та секретар постійно норовлять дошкулити одне одному. Через що депутатам та журналістам інколи здається, що вони не на серйозному засіданні, а в театрі. Зараз уже майже ніхто не згадає передісторію нинішньої «нелюбові» між Сергієм Олеговичем та Олександром Романовичем, але більшість уважно стежить за манерою їхнього «спілкування». Який відголос для міста матиме унікальна «співпраця» між Одаричам та Радуцьким? Про це видання «Про все» запитало у експертів.
Сутички між мером та секретарем не на користь місту
- Будь-який конфлікт шкодить нормальному функціонуванню органів місцевого самоврядування, оскільки не розглядаються важливі для життя міської громади питання, рішення приймаються з наміром завдати шкоди іншій стороні, а не в інтересах міського господарства. Перспектива конфлікту – довгострокова і перманентна. А співпраці між міським головою і секретарем не буде аж до наступних виборів, - так вважає доктор історичних наук, професор ЧНУ ім. Б. Хмельницького Віталій Масненко.
На його думку, причина такого затяжного конфлікту полягає у розбіжностях бізнес-інтересів опонентів.
- А також це спроба власного позиціонування в наступній виборчій кампанії до міськради, з претензією на посаду міського голови, - додає пан Віталій. - Зрештою, дивує як і чому Радуцький взагалі опинився на посаді секретаря міської ради.
Схожі думки щодо «співпраці» Одарича та Радуцького висловлює і колишній очільник міста Анатолій Волошин. Він згадує часи свого мерства й зазначає, що також мав різні конфронтації з депутатським корпусом, але такого як нині, за його словами, точно не було.
- Сесії веде міський голова, а якщо він відсутній, то тоді – секретар міськради. За законом можливий тільки такий варіант. Не можуть дві людини одночасно керувати процесом на сесії. Я не беруся судити про їхні стосунки, але є сам факт, коли під час сесії між міським головою і секретарем відбуваються постійні сутички. І це заважає нормальному вирішенню проблем, працювати над якими повинна команда. А про яку команду та про який конструктив можна говорити у цьому випадку? - говорить екс-мер.
Анатолій Волошин зазначає, що кожен може мати свою думку і її потрібно відстоювати, але якщо це конфліктне відстоювання, то воно не на користь місту.
У тому, що конфлікт між керманичами зашкодить громаді Черкас стовідсотково впевнений і екс-заступник міського голови, а нині радник міського голови Віктор Беззубенко:
- Враховуючи важкий економічний і політичний стан в країні, потрібно з повною віддачею працювати всім. І це стосується не тільки міського голови та секретаря, а й всього виконкому та всього депутатського корпусу. Від правильності прийнятих ними рішень дуже багато залежить. Зараз лишилося півмісяця до закінчення бюджетного року й потрібно максимально сконцентрувати свої зусилля саме на цьому. Також треба зосередитися на тому, щоб завершити всі розпочаті будівельні проекти. А будь-який конфлікт відволікає від нагальних проблем, особливо від тих, які першочергово турбують громаду.
Примирити сторони, на переконання Віктора Беззубенка, може хіба що велика суспільна відповідальність перед людьми.
Це не конфлікт особистостей
Так вважає черкаський журналіст Олександр Безпрозванний. На його переконання, особистісна неприязнь є лише верхівкою айсбергу, за якою криється конфлікт між двома групами впливу.
- З одного боку – це команда Одарича-Бродського, з іншого – команда місцевих бізнес-еліт з числа депутатів. Тобто фактично – це банальна боротьба за користування міськими ресурсами. Місцева політична і бізнесова еліта вже зрозуміла, що Сергій Олегович їм дуже дорого обходиться і доросла до того, щоб самим займатися освоєнням коштів та ресурсів, - припускає журналіст.
Однак Олександр Безпрозванний переконаний, що сам по собі конфлікт "Одарич-Радуцький" ні до чого не призведе:
- Дві команди по можливості будуть освоювати міські ресурси, час від часу звинувачуючи одна одну в корупції, і все. Що з цього містянам? Особливо конфлікт на містян не вплине, від нього навіть є певна користь: дві групи впливу остерігатимуться одна одної і, можливо, будуть реалізовувати свої схеми не так нахабно.
Між Одаричем та Радуцьким не конфлікт, а «особлива» форма діалогу?
Не конфліктом, а різним баченням розвитку міста називає спілкування між мером та секретарем чинний заступник міського голови Станіслав Овчаренко. Він переконує, що насправді конфлікту немає.
- Це відкрите та публічне висловлювання свого бачення, а не кулуарне. Де ви бачили, щоб, наприклад, підлеглий міг озвучувати керівнику свою точку зору відкрито? Такого точно не почуєте в облдержадміністрації чи в якійсь іншій державній структурі. Це така форма діалогу, до якої наша громада ще не звикла. Що поганого в тому, що йде публічне обговорення позицій та різних точок зору? Це не суперечка, а висловлювання своєї думки.
Хоча, за словами Станіслава Овчаренка, є питання, коли погляди Одарича й Радуцького збігаються. А от консенсусу в них немає, коли мова заходить про виділення кредиту, розвиток ЖКГ.
- У цих питаннях кожен з них доводить свою правоту. Якщо глянути зі сторони, то їхній діалог здається дивним, і безперечно у їхній манері спілкування між собою подекуди відсутня культура висловлювання. Але, думаю, градус кипіння зменшиться і їхнє спілкування стане більш коректним, - вважає Станіслав Овчаренко.
Одарич думає, що Радуцького замінять, а Радуцький каже, що розчарувався в мерові
Готуючи матеріал, ми також поцікавилися і думкою самих сторін конфлікту. Що вони думають з приводу спілкування між собою та чи збираються йти на примирення?
Міський голова Черкас Сергій Одарич:
- Безумовно це створює нервову атмосферу у виконавчому комітеті та в роботі міської ради. Кожне засідання Радуцький з якимись особистими образами вилазить на трибуну й намагається звести якісь особисті рахунки. Але це все устаканиться за кілька місяців. Утім я не думаю, що зараз це впливає на життєдіяльність міста. Гадаю, що у депутатів вистачить здорового глузду, і, якщо Олександр Романович не одумається, то вони замінять секретаря міської ради.
Секретар Черкаської міської ради Олександр Радуцький:
- Конфлікт із міським головою виник тоді, коли я усвідомив мету його вчинків і рішень - здати Черкаси олігархам і отримати з цього серйозні бонуси. Нині я не приховую свого розчарування в людині, з якою тісно співпрацював кілька років тому. У нас різні погляди на розвиток міста. Сергій Одарич переконаний, що управління господарством та стратегічними підприємствами треба віддати в приватні руки. Я ж хочу бачити в місті якомога більше комунальних підприємств.Чим загрожує така ворожнеча місту? Думаю, якоїсь загрози немає. Навпаки, для команди мера, спритної до наживи, це перепона для реалізації хитрих схем збагачення. А компромісні рішення місту точно не завадять.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram