Під загрозою відключення від опалення опинилися десятки навчальних та медичних закладів Черкащини у зв’язку з певними законодавчими аспектами, які стали перепоною для подальшого укладення договорів на закупівлю природного газу.
Раніше процедура закупівлі відбувалась шляхом переговорної процедури, тривалість якої сягала до двох тижнів. Нині ж відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» бюджетні установи та організації мають право вільно обирати постачальника природного газу. Водночас це не дозволяє проводити переговорну процедуру закупівлі у зв’язку з наявністю фактичної конкуренції на ринку природного газу. Ураховуючи значну тривалість процедури, можливість її не завершення вибором переможця, як через відсутність достатньої кількості учасників, так і відтермінування укладення договору, виникає проблема з можливістю заключити договори на початку року та забезпечити безперебійне постачання газу посеред опалювального сезону.
Більшість бюджетних установ та організацій отримали попередження про припинення газопостачання. Із метою дотримання вимог Закону, закладами була своєчасно розпочата конкурентна процедура закупівлі газу для опалення. Однак, станом на сьогодні ця процедура ще не може бути завершеною, внаслідок особливостей застосування законодавства у сфері здійснення закупівель. Оскільки, по-перше, процедура відкритих торгів триває до 3-х місяців (запитів цінових пропозицій до 2-х місяців) та по-друге, з об’єктивних причин, які не залежать від замовника, торги можуть не відбутися з першого разу.
– Обласна адміністрація неодноразово направляла листи до Мінекономрозвитку та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, – зазначає начальник управління ЖКГ облдержадміністрації Сергій Демиденко, – з проханням розглянути питання термінового внесення змін до Закону України «Про здійснення державних закупівель». Це б дозволило в межах правового поля у перехідний період, до укладання договорів на 2016 рік за результатами проведення конкурсних торгів, застосовувати переговорну процедуру закупівлі природного газу. Законопроект щодо внесення змін до цього механізму вже знаходиться на розгляді Верховної Ради України.
Водночас перший заступник голови ОДА Віталій Коваль провів нараду з керівництвом «Черкасигаз», керівниками підрозділів освіти, медицини, ЖКГ, соціального захисту, державного казначейства. Під час неї зазначено, що бюджетні установи можуть продовжити дію договорів на постачання газу до визначення переможців відкритих торгів на суму, що не перевищує 20 % від попереднього обсягу. Крім того, ще 36 установ соціально-гуманітарної сфери мають видатки на оплату споживання газу, сума яких нижча тендерної. Керівникам цих установ доручено до кінця тижня укласти відповідні договори з газопостачальними організаціями.
За інформацією прес-служби Черкаської ОДА
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram