Невідомий Теліженко: у Черкасах презентували виставку маловідомих робіт митця

01 листопада 2024, 11:55

У музеї «Кобзаря» в Черкасах відкрили унікальну експозицію графіки та витинанок народного художника України Миколи Теліженка. 77 робіт, окрім однієї, ніколи не експонували, дотепер вони були невідомі шанувальникам мистецтва.

Цей творчий доробок майстра нині зберігається у приватній колекції корінного черкащанина Валерія Метеля. Найновіше його придбання - серія картин Миколи Теліженка, датована 2024 роком. Найдавніша та одна із найкращих серій картин «Чотири стихії» - 1989 роком. Тим же роком датується найменша графічна робота - «Друзі», яка є дружнім шаржем на знаних майстрів пензля, які входили у коло друзів художника.

3 листопада виповнюється пів року з дня смерті видатного черкаського митця Миколи Теліженка. Виставка, що присвячена його пам’яті, має назву «Заповіт Миколи Теліженка».

Валерій Метель, який мав змогу тісно спілкуватися з Миколою Теліженком, і який зібрав та зберіг в належному стані частину його творчого спадку, не виділяє серед робіт майстра щось найцінніше. Та й назви до картин залишились авторські. Бо, за його словами, Микола Теліженко був надзвичайно глибоким та різноплановим митцем.

- Його роботи будуть вивчати та аналізувати в найближчому майбутньому. Це філософськи продумана графіка та унікальні витинанки, які можна читати, як книги. Бо там і історія, і культура, і українські традиції, і козацтво, і боротьба за волю та незалежність, - розповів Валерій Метель. - Вважаю за потрібне час від часу оприлюднювати цю колекцію, аби всі ті, хто цікавиться мистецтвом та хто є дотичним до нього, мали можливість відкривати наших художників наново. І відкривати нові, раніше невідомі, сторони їхнього таланту. Головне, що цей скарб залишиться тут в Черкасах і не буде десь розпорошеним та вивезеним за кордон.

Донька Миколи Теліженка - одна із талановитих продовжувачок творчої родини Теліженків - Леся Теліженко переконана, що її видатний батько заслуговує не просто на шану, а й на увіковічнення пам’яті. Вона поділилась ідеєю (над якою вже почала працювати) - створення такого собі черкаського «лувру», де б мали зберігатись всі художні роботи, створені майстром витинанки та пензля.

- Це буде новий культурний простір в Черкасах від Творчої майстерні родини Теліженко. Переконана, нам потрібно створювати такі культурні «магніти». Та навколо них розвивати та популяризувати нашу неповторну місцевість, - вважає Леся Теліженко. - Великий творчий скарб тата лежить зараз в його майстерні. І його майже ніхто не бачить. Так само і в майстернях інших видатних черкаських художників. Але ж вони творили все своє життя саме задля того, щоб це неодмінно побачили люди, прочитали через картини та художні витвори їхні думки і зрозуміли їхнє філософське послання нащадкам. Ми маємо захоплюватись та пишатись своїм, об’єднуватись та творити гарні справи.

Як розповіла дружина митця - Олександра Теліженко, її чоловік був «працездатним до непристойності».

Олександра Василівна пригадала історію з життя, яка характеризує Миколу Теліженка, як справжнього патріота.

- Ця історія трапилась ще за часів радянського союзу. Під час святкування жовтневої революції черкасці, як тоді було прийнято, зібрались червоним парадом навколо нинішньої Соборної площі. Микола Теліженко з цієї ж нагоди намалював плакат із зображенням Леніна, який всім дає дулю, та вийшов з ним на площу. І тут звісно набігла міліція, оточили Теліженка та хотіли його арештувати. Його тоді від фактичної розправи врятувала депутат обласної ради Олександра Виноградова. Микола ніколи не боявся і завжди висловлював свою думку відкрито.

Довідка:

Микола Теліженко —  відомий український скульптор, художник – монументаліст, графік, Народний художник України, член Національної спілки художників України та Національної спілки майстрів народного мистецтва України.

Працював у різних видах декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва: різьблення по дереву, графіці, монументальній скульптурі, був майстром малих форм, творив у художній кераміці та витинанці. Його роботи зберігаються у Державних музеях та приватних колекціях Бельгії, Греції, Канади, Франції, Німеччини, Польщі, Швеції, США та України. Микола Теліженко є автором найбільшого в України портретного зображення Тараса Шевченка, виконаного у 1989 році у монументальному мозаїчному панно на фасаді школи в селі Будище, Черкаського району. Є автором пам’ятників: «Жертвам Голодомору 1932-1933 рр.» у Королівстві Бельгія; «Козацькому роду нема переводу»; учасникам антибільшовицького повстання в селі Легедзине, Тальнівського району; першого в Україні пам’ятника Небесній Сотні, встановленого в Холодному Яру, на Чигиринщині. Його авторству належить скульптурний комплекс на честь Героїв АТО, у місті Тальне та посвята Героям російсько-української війни «Кіборги» в місті Черкаси.

Особливою сторінкою творчості Миколи Теліженка є його витинанка. Він створив цілі серії витинанкових картин на складні історичні теми — «Холодний Яр», «Велесові перевесла», «Трипільські ритми», «Листи з Майдану» та про події російського вторгнення.

Тетяна Балякіна

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору