— У 5-річного сина молочний зуб почав рости вбік. Лікарка сказала, що нижні зуби починають заходити за верхні. Але робити нічого не можна, доки не випадуть верхні. Щелепа росте, все саме може вирівнятися, — каже черкащанка 30-річна Юлія Попова, пише Gazeta.ua.
29-річній Ірині Ткаченко із Жашкова на Черкащині прикус вирівнювали у 16 років.
— Верхній ряд зубів не торкався нижнього. Малою не зважала. У 10-му класі закохалася в хлопця. Намагалася йому натякнути. Жартома спитав: а чого в тебе з-під зубів виглядає язик? Згадую з усмішкою, а тоді це була трагедія. Не хотіла йти в школу. Це помітила мама, почала випитувати. Сказала їй, що у школі насміхаються над моїми зубами. Родичі з Черкас записали до хорошого стоматолога. Сказав виривати зуби і ставити нові. Я була шокована. Кажу, краще буду ходити з такими. Потім родичі повезли ще в обласну стоматологічну. Саме приймав головлікар Іван Олексійович. За день виправив мої зуби нарощуванням. Шість годин чаклував, — згадує Ірина.
Прикус — це збіг зубних рядів верхньої і нижньої щелепи. Неправильний прикус у дітей перевантажує зуби під час жування. Це провокує хвороби зубів, суглобів. Псує форму обличчя. Часто погіршується вимова.
Четверо з п'яти дітей мають ознаки неправильного прикусу, каже головний лікар Черкаської обласної стоматологічної поліклініки 72-річний Іван Коваленко. Такий висновок зробив після обстеження 12-річних дітей у трьох районах області. 60% із них рекомендує апаратурні методи.
— 12 років — найкращий вік для вирівнювання щелеп. Уже всі зуби — корінні. Коли я почав працювати 49 років тому, таке фіксували у 15 відсотків дітей. Зараз такий приріст через неправильне харчування, екологію, шкідливі звички майбутніх мам, а потім і дітей. Неправильний прикус мають міські малюки. В селі батькам немає часу панькатися. Змалечку дитя гризе морквину чи яблуко. А міські мами ще довго після року перетирають їжу. Шкодять розвитку щелеп. Від спадковості теж нікуди не дінешся. В немовляти деформувати щелепи може непідходяща пустушка. Слід від неї відучити не пізніше року. Не на користь, коли дитина спить із підкладеним під щоку кулаком. Слідкуйте, щоб дихала носом, а не ротом. Хворі аденоїди лікуйте або видаліть, порадившись із педіатром, — радить.
Деякі батьки вважають, що карієс молочних зубів не треба лікувати. Чим це загрожує?
— Стежте за зубами дитини з прорізання першого. Щелепа швидко росте. Видалений молочний зуб одразу заміщують сусідні. Коли дитина не жує тим місцем, щелепи не розвиваються. Природа створила їх так, щоб весь час рухалися. Зуби люблять помірне навантаження, жорстку тверду їжу. Але не горіхи чи цукерки. Протерту їжу давайте недовго. Якщо малюк хоче сам жувати, сприяйте цьому. Інакше одна щелепа розвинеться швидше, друга — гальмуватиме. Стежте, щоб не брав у рот пальця, кулькову ручку. Не на користь сидіти за комп'ютером і підпирати підборіддя. Деформує щелепу неправильна постава. Тоді прикус буде ще й косий на один бік. І далі сам провокуватиме неправильну поставу.
Які методи застосовують для виправлення неправильного прикусу?
— Якщо не запущений, можна виправити міогімнастикою для м'язів обличчя, які утримують нижню щелепу: відкривати рота, робити губи дудочкою, надувати і втягувати щоки, рухати нижню щелепу вперед-назад, з боку в бік. В інших випадках — за допомогою апаратів: трейнерів, пластинок і брекетів. Вони є знімні й ні. Обов'язкова консультація лора. Процес не швидкий. Що раніше звернутися, то легше лікувати. Спочатку будуть неприємні відчуття: натирання щік, важко розмовляти, психологічний бар'єр. Якщо все це витримати і вчасно відвідувати ортодонта, матимете чудовий результат. Якщо прикус у дитини нормальний, подбайте про правильне харчування: молочну, рослинну їжу, пісні м'ясні та рибні страви. Варто відмовитись від джин-тоніків і виробів із тіста, що "обліплюють" зуби.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram