У Черкасах та області виборчі дільниці відчинені уже з восьмої ранку. Члени комісій повідомляють про перші випадки правопорушень на них.
У Черкасах на виборчій дільниці №710993 не вистачає 200 бюлетнів. Така ж проблема, за словами спостерігачів, існує майже на всіх дільницях, які є в Черкасах.
- Стільки прийшло бюлетнів - стільки і є. Більше ніхто не довозитиме їх нам, але більшої кількості й не потрібно. За явкою ми бачимо, що навіть наявних бюлетнів буде багато, - розповідає голова виборчої комісії Людмила Михайлівна.
На дільницях уже наявні черги з людей. Причина цьому - тривале перебування людини в кабіні. Громадський спостерігач пояснює, що більшість людей похилого віку не розуміють, як заповнювати бюлетні.
- Вони повертаються до членів комісії за порадою, але ті не уповноважені їм допомагати у цьому питанні. Декілька разів намагалися допомогти спостерігачі від їхніх партій, але це вважається це правопорушення. Тому часто люди йдуть у кабінки і я можу сказать, що деякі просто псують бюлетні, - розповідає один із громадських спостерігачів.
У пресслужбі Черкаського Комітету виборців зазначають, що такий випадок не поодинокий.
- Один із інцидентів трапився на виборній дільниці №710999. Там виборець отримав бюлетні, але не розібрався, як їх заповнювати. Тому він їх пожмакав і кинув на стіл членам комісії.
Протиепідемічні заходи
Протиепідеміологічні заходи також бажають кращого на декількох виборних дільницях, які відвідували журналісти "Про все". Відтак члени комісій і спостерігачі контролюють наявність масок у виборців і правильне їх використання. Однак кабінка, в якій мають голосувати люди з ознаками гострого распіраторного захворювання, доступна для всіх. Умовно вона найближча до виходу, однак члени комісій і спостерігачі не забороняють голосувати в ній.
За їх словами, дозволяють відвідувати "спецкабіну" для того, щоб не утворювалися черги з виборців. Однак як і коли будуть обробляти її санітайзерами - невідомо.
Також активісти та громадські наглядачі наголошують, що на вході не у всі виборні дільниці людям перевіряють температуру.
Президентське опитування
За офіційними вимогами люди, які проводять всеукраїнське опитування, ініційоване Президентом України, мають перебувати поза межами виборних дільниць. Поруч із ними повинна розташовуватись ємність для вкладання результатів опитування і листки з питаннями на простих аркушах А4.
Станом на 11:00 лише на деяких виборних дільницях Черкас з'явилися люди, які проводять всеукраїнське опитування "5 питань". Однак черкащани не виявляють бажання взяти участь у ньому.
Черкасець Максим, який проводить опитування поблизу виборної дільниці №710993, журналістам "Про все" розповідає, що декілька разів його хотіли вдарити.
- Підходила жінка пенсійного віку, яка була обурена тим, що цьогорічні бюлетні - незрозумілі та складні для голосуванння. Я спробував пояснити, що від нас (ред. - людей, які проводять опитування) нічого не залежить. Вона на мене замахнулася жіночою сумкою. Потім підійшов чоловік напідпитку і погрожував, що якщо я не передам його нецензурні висловлювання керівництву, він мене поб'є, - каже Максим.
Правоохоронців на подібні випадки він не викликав. Однак розповідає, що за потреби кликатиме поліцейських, які охороняють виборний процес на дільниці.
Перші правопорушення
Близько восьмої ранку в Золотоноші викликали поліцейських через халатний прийом бюлетнів. Там на виборну дільницю привезли пакунок справжніх бюлетеней і просто "засунули" в ручку вхідних дверей.
Правоохоронці факт порушення зафіксували та склали відповідний акт.
Громадська мережа ОПОРА зазначає, що станом на десяту ранку на виборній дільниці №710988 спостерігачі зафіксували фотографування бюлетеня. Також стало відомо про чотири випадки знищення бюлетенів у Каневі, Золотоноші та Корсуні-Шевченківському.
Також порушення зафіксували на виборній дільниці №711040. Там членкиня ДВК, попри заборону та знання, що це правопорушення, на дільниці роздавала бланки всеукраїнського опитування. Робила вона це безпосередньо на дільниці.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram