Небезпечний бур’ян: у Черкасах борються трьома способами з амброзією, від якої масово страждають дорослі та діти

12 липня 2022, 13:02

Наприкінці липня вже варто очікувати початок сезону цвітіння амброзії. Для Черкас це давня та актуальна проблема, адже боротися з цим бур'яном досить складно, а пилок амброзії є агресивним алергеном для людей.

Журналісти "Про все" з'ясовували, як у Черкасах знищують амброзію, як потрібно лікувати алергію на її пилок і яку небезпеку становить цей бур'ян у природі.

Начальник відділу екології департаменту ЖКГ Черкаської міської ради Володимир Гусаченко говорить: поки масових скарг від громадян щодо амброзії не надходило. Водночас, ще не розпочався сезон її цвітіння.

- Ми виявляємо цю рослину самостійно по місту в тих місцях, де знаємо, що вона зазвичай росте. Найбільше скупчення амброзії на полігоні, але ми не проводимо там заходи з її знищення, бо там є власник - комунальне підприємство, яке зобов’язане на своїй території боротися з карантинними рослинами. 

До початку повномасштабної війни для Черкас передбачалися кошти на боротьбу з амброзією на 45-ти гектарах.

- На жаль, немає наповнення природоохоронного фонду та немає фінансування у зв’язку з воєнним станом. Тому скільки коштів виділено - я сказати зараз не можу. Ми все одно будемо боротися з амброзією, будемо якось виходити із цього становища. 

Щорічно на території міста Черкаси (до “червоних ліній”, безгосподарських земельних ділянок) виявляють приблизно 30-45 гектарів амброзії.  

- Площа амброзії в місті змінюється, загалом, її стає менше, але в дуже маленькому співвідношенні.

Як боротися з амброзією 

Володимир Гусаченко говорить, що найдешевший спосіб боротьби з амброзією - косіння. 

- Якщо на ділянці, де є амброзія, двічі покосити за сезон - це дасть змогу не допустити її цвітіння. Це такий “пожежний спосіб”, коли потрібно терміново боротися. Наприклад, з’явилася ділянка, про яку ми не знали, мешканці поскаржилися. Ми спрямовуємо туди підприємство, що виграло тендер на косіння, і вони викошують амброзію. 

Проте, як зазначає кандидат біологічних наук, доцент кафедри біології, екології та агротехнологій Черкаського національного університету імені Б. Хмельницького Вікторія Осипенко, амброзію потрібно зрізати на певній висоті стебла від поверхні ґрунту. 

- Скошувати потрібно на висоті 2-3 сантиметри від землі, якщо нижче немає ніяких бруньок. Якщо зрізати трохи вище, стебло починає надзвичайно галузитися, амброзія вегетативно не розмножується, тому вона не дасть сусідні паростки, але на кожному розгалуженні буде суцвіття. Навіть якщо вже скошена амброзія буде низенька, то суцвіття в неї буде таке ж, як у дорослої рослини з такою ж насіннєвою продуктивністю. 

Другий спосіб - боротьба хімічним способом. Для цього використовуються спеціальні гербіциди, але їх не можна розпилювати поблизу місць проживання людей, навчальних закладів, дитсадків тощо. 

- У місцях, де перебувають люди, боротися можна за допомогою препаратів біологічного походження, які не шкодять, - говорить Володимир Гусаченко.

Третій, і найкращий спосіб, який проводиться, як правило, восени - видалення амброзії з кореневою системою, поверхнева обробка ґрунту і засівання його злаковими травами. 

- Там, де ростуть такі трави, засіяні газони - амброзії немає, бо вони не дають їй прорости. Проблема в тому, що підприємства та організації, які проводять роботи з прокладання інженерних мереж, ремонту цих мереж чи доріг тощо, не відновлюють після цього зелені зони. Розкопки також потрібно проводити правильно, шарами: спочатку знімається родючий шар ґрунту, відкладається в сторону, потім проводяться розкопки, після - засипаються, накриваються назад родючим шаром, а зверху сіються злакові трави. Якби всі так робили, ми б значно зменшили кількість ділянок, уражених амброзією. У приклад можна поставити заправні станції, бо фактично перед всіма ними є газони, вони проводять озеленення перед тим, як здавати об’єкт в експлуатацію. Якби всі так робили, було б краще, - розповідає Гусаченко.

Вікторія Осипенко додає, що обабіч доріг амброзію можна не просто скошувати, а випалювати газом, як це роблять у Західній Європі. Це також досить ефективний метод.

- Амброзія є аутотоксичною рослиною. Це значить, що вона виділяє в ґрунт такі речовини, які на неї саму діють несприятливо. Коли ділянка повністю заросте амброзією, вона з часом сама себе виведе та винищить, але цей час такий дорогоцінний і потім у ґрунті залишається великий насіннєвий банк, що ми не можемо собі такої “розкоші” дозволити, - зазначає пані Вікторія. 

Штрафи та протоколи для тих, хто не вирізає амброзію

Якщо на міській комунальній території з амброзією бореться відділ екології, то за недобросовісними господарями, які не викошують амброзію на прилеглій території, слідкує муніципальна інспекція.

Начальник відділу інспектування управління інспектування ЧМР Сергій Молодик каже, що проблеми з амброзію з’являться ближче до кінця липня/початку серпня і триватимуть аж до вересня.

- У правилах благоустрою міста Черкаси передбачена відповідальність за статтею 152 КУпАП для тих, хто не бореться з карантинними рослинами, зокрема амброзією, на своїх територіях. Тобто, якщо на прилеглій території приватного домоволодіння є амброзія і вона не покошена - за це є відповідальність, передбачені штрафи. У нас щороку протоколів 20-30 по цьому є. 

Інспектори реагують на порушення залежно від ситуації: дають приписи чи виписують протоколи.

- Звернення та скарги надходять до оперативної служби 1505, письмові - до нас. Це така велика проблема для міста, на жаль, боротися з нею дуже складно.

Алергія на амброзію 

Пилок амброзії є одним зі злісних алергенів для людини. Рослина починає квітнути, як правило, у другій половині липня-початку серпня і тривати це може до жовтня.  

Лікар отоларинголог вищої категорії, завідувачка отоларингологічного відділення Черкаської обласної дитячої лікарні Віра Бершадська каже, що симптомами прояву алергії є: приступи чхання, свербіж у носі, свербіж очей, рясні виділення з носа, закладеність носу. 

- Можуть бути приступи чхання протягом дня і 10-15 разів, буває скаржаться на приступи лише зранку. Бувають симптоми як ізольовані, так і всі в комплексі. Тобто, може бути тільки свербіж очей або носа.

У дітей та дорослих алергія не відрізняється, її перебіг залежить від алергізації організму. А вперше проявитися вона може в будь-якому віці.

- Якщо людина вперше зустрічається з алергеном, можливо буде мінімальна дія. Якщо вже не один рік ця алергія проявляється, накопичується більше алергену, тобто йде більша сенсибілізація організму, за рахунок цього з кожним роком можливе погіршення стану. 

З радянських часів говорили, що діти до 6 років не алергіки, тому їм не робили алергопроби. На сьогодні ми вже бачимо, що дітки можуть бути алергіками, починаючи з півроку-року. Маленькі діатези - провісники того, що в дитини в майбутньому можуть бути алергічні риніти чи бронхіальна астма. 

В Україні мають різні алергії приблизно 50-60% населення. Але з кожним роком виявляється все більше алергічних реакцій, як у дітей, так і дорослих, тому ми рухаємося по статистиці до Європи, де цей показник сягає близько 70%. 

Щоб зрозуміти, маєте ви алергію чи ні, потрібно здати аналізи на підтвердження чи є алерген в організмі. Обстеження на алергію в нормі проводиться в кінці листопада/грудні, коли закінчуються всі цвітіння надворі. З алергією можна звертатися і до ЛОРа, і до алерголога. Проте, лікар ЛОР знімає лише симптоми алергії, а лікує вже алерголог. 

Лікування алергії

Алергія зазвичай не виліковується до кінця, з нею живуть все життя. Алерголог підліковує людину для того, щоб вона її переносила задовільно.  

- Людям, які знають, що в них алергія на амброзію, мінімум за два-три тижні до її цвітіння, потрібно розпочати своє лікування: почати приймати препарати в ніс та протиалергічну терапію, - говорить Віра Бершадська. 

Найефективніше лікування від алергії на амброзію - гормони місцевої дії, це мометазон, є багато препаратів з різними назвами до складу яких він входить. Також ефективні протиалергічні препарати, вони є трьох поколінь. У перше покоління входить димедрол і діазолін, вони діють більше на шкіру, а на слизові менше впливають.  

Найкращі препарати третього покоління. На відміну від першого та другого поколінь, вони не мають побічного ефекту - сонливості. Препарати третього покоління вважаються найсильнішими і з найкращим ефектом, але і, відповідно, вони найдорожчі. 

Якщо друге покоління коштує гривень 50-100, ціна препаратів третього покоління - від 300 гривень. 

Існує ще АСІТ (алерген-специфічна імунотерапія) - це коли пацієнт вживає в таблетках чи підшкірно алерген, на який відомо, що в нього алергія. За рахунок цього йде мінімальна дія алергену. Таке лікування займає мінімум два-три роки. Кожного року перед терапією робиться лікування для того, щоб не було агресивного впливу алергену на організм людини.

Також Віра Бершадська зазначає, що при алергії обов’язково потрібно звертатися до лікаря, адже самолікування не приводить до позитивних ефектів. 

- За рахунок того, що людина не дихає носом, слиз там стоїть, можуть приєднуватися бактеріальні інфекції, виникає риносинусит (гайморит). Це можуть бути наслідки нелікованої алергії. Ускладненням від алергії, яку не лікують, також може бути бронхіальна астма. У діток дуже часто на фоні нелікованих алергічних ринітів виростають в носоглотці аденоїдні вегетації. Ускладненням від алергічних ринітів дуже часто бувають поліпи як у діток, так і дорослих. Поліпи зазвичай бувають алергічного походження. Тому всіх, хто приходять з поліпозом носової порожнини чи гайморових пазух, ми обстежуємо на алергічні прояви і призначаємо консультацію алерголога. Якщо ми видалимо поліпи, але не пролікуємо в алерголога - знову буде рецидив.

Коли та чому амброзія з'явилася в Україні

Кандидат біологічних наук Вікторія Осипенко розповідає, що амброзію полинолисту завіз у Дніпропетровську область приблизно у 1914-1918 рр. німецький колоніст та агроном Крикер, як лікарську рослину. Її використовували в народній медицині як тонізуючий, протигарячковий та протиспазматичний засіб і не звернули увагу на те, що в себе на Батьківщині, в Північній Америці, вона є злісним бур’яном. 

- Спочатку амброзію дійсно вирощували на певній території, але за сприятливих умов та відсутності природних ворогів, тому що наші тварини її не їдять, вона почала надзвичайно поширюватися. Амброзія має велику пластичність, тобто може пристосовуватися до різноманітних умов, також має високий життєвий потенціал. Посуха на неї не впливає, тому що коріння досягає глибини 4 метрів. Зараз є дані, що її насіння зберігає здатність утворювати нормально розвинуті проростки у ґрунті до 40-50 років. Рослина також невибаглива до ґрунтів та росте на будь-якому субстраті. Більше полюбляє спочатку порушений субстрат, наприклад, де були якісь ремонтні роботи, та прекрасно себе почуває на покинутих територіях.

Розмножується амброзія лише насінням. Окремі особини можуть досягати висоти більшої, ніж людський зріст - до 2,5 метрів - і кожна рослина продукує до 100 тисяч насінин. І якщо навіть одна насінина вціліє - вона забезпечить існування майбутньої колонії. Насіння амброзії не тоне у воді. Тому вона може поширюватися  дощовою та поливною водою. Навіть незріле насіння теж здатне дозрівати. 

Чим амброзія небезпечна в природі

Такий вид рослин, яким є амброзія, називається адвентивним. Якщо такий вид зустрічає дуже сприятливі умови, є пластичним та немає природних ворогів - він починає розселення, розповідає Вікторія Осипенко.

- Для розвитку амброзії потрібно багато вологи, вдвічі більше ніж для культурних злаків. Якщо вона росте на полі, то висушує та виснажує ґрунти, урожай сільгоспкультур знижується, амброзія розвиває велику надземну масу, витісняє та пригнічує не тільки культурні та дикорослі рослини, а й сусідні бур’яни.

Інколи люди дуже не грамотно викошують траву обабіч доріг для того, аби заготовити сіно для худоби. Окрім всіх важких металів, там буде обов’язково ще й амброзія, яка не покращить якість молока, а зробить його гірким. 

Інга Голик

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору