7 березня виповнилося 25 років з дня створення Національного історико-культурного заповідника «Чигирин». Колись із невеличкої кімнати у районному будинку культури заповідник перетворився в заклад, який презентує Чигиринщину як один з провідних туристичних центрів України.
Про це повідомляє прес-служба Черкаської ОДА.
– У заповіднику створено музей Б. Хмельницького та музей археології, відтворено бастіон Дорошенка на Замковій горі, побудовано церкву Святих апостолів Петра і Павла (м. Чигирин). Крім цього, розпочато масштабний проект – відтворення історико-архітектурного комплексу «Резиденція Б. Хмельницького». У с. Суботів виконано ремонтно-реставраційні роботи Іллінської церкви, зведено павільйон над залишками кам’яниці Хмельницьких. Розпочато створення туристично-етнографічного комплексу «Козацький хутір» у с. Стецівка, розповіла про роботу закладу молодший науковий співробітник Олена Трощинська.
Фондова колекція заповідника налічує сьогодні 36 749 експонатів.
За 25 років екскурсійні об’єкти заповідника відвідало 988 038 осіб, тож цього року заповідник чекає на мільйонного відвідувача. Для гостей провели 35 709 екскурсій.
– Сьогодні до уваги відвідувачів представлено 10 тематичних та оглядових екскурсій. В музеях заповідника та за його межами організовано проведення 421 виставки. Національний історико-культурний заповідник є постійним учасником всеукраїнських та міжнародних виставок з популяризації історико-культурної спадщини. Співробітники заповідника провели 1 764 заняття та прочитали 705 лекцій.
Спільно з Національною спілкою майстрів народного мистецтва України на базі НІКЗ «Чигирин» провели 10 Всеукраїнських симпозіумів гончарного мистецтва «Чигирин» та 7 Всеукраїнських симпозіумів народного мистецтва «Суботів».
За період діяльності заповідника наукові співробітники взяли участь у більш ніж 200 науково-практичних та історико-краєзнавчих конференціях. На базі заповідника провели 6 всеукраїнських та 4 міжнародні конференції.
Працівники заповідника підготували 856 публікацій.
Заповіднику «Чигирин» присвячено два спецвипуски науково-популярного часопису «Пам’ятки України» (№ 2 за 2002 р. та № 5-6 за 2011 р.).
З 1999 р. триває співпраця НІКЗ та гімназії ім. Т.Г.Шевченка (м. Олександрії Кіровоградської області). Учні 7-10 кл. кожного літа проходять в заповіднику пошуково-експедиційну практику, а студенти Черкаського національного університету ім. Б.Хмельницького – навчальну практику. На території заповідника діють волонтерські табори (спільно з Національною скаутською організацією України «Пласт»).
У 2012 р. створено офіційний сайт заповідника, а з минулого року сторінка НІКЗ є і в соціальній мережі «Фейсбук».
У 2010 р. пам’ятку ландшафту «1000-літній дуб Максима Залізняка» було визнано переможцем у номінації «Меморіальні дерева». У 2011 р. пам’ятка «Чигиринська фортеця – Резиденція Б. Хмельницького» стала фіналістом конкурсу «7 чудес України: замки, фортеці, палаци» та отримала спеціальну відзнаку акції як визначна пам’ятка української історії. У 2012 р. Національний історико-культурний заповідник «Чигирин» став лауреатом Всеукраїнського конкурсу якості продукції (товарів, робіт, послуг) 100 кращих товарів України у номінації «Екскурсійні послуги».
Серед досягнень заповідника – перемоги у ІІ Всеукраїнському музейному фестивалі (2008 р.), в обласному конкурсі на кращу екскурсію та екскурсовода (2010 та 2011 рр.), гранти Міжнародного фонду «Відродження», МБФ «Україна 3000» та Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України».
Ольга Трощинська зауважила, що «за досягненнями у діяльності заповідника стоїть величезна клопітка праця всього колективу! Попереду – багато планів та роботи. Сьогодні ж ми відкриті для нових ідей і співпраці».
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram