Сьогодні НАТО оприлюднило документ, у якому відповіло на 13 найбільш поширених звинувачень з боку Росії, які кремлівськапропаганда використовує для виправдання своєї агресії проти України, повідомляє ipress.ua.
Агресія Росії проти України призвела до міжнародної ізоляції Росії і до призупинення з боку НАТО усієїпрактичної співпраці з нею.
Щоб відвернути увагу від цього, Росія вигадала низку звинувачень проти НАТО, які базуються на перекручених фактах. Також Росія поставила під сумнів легітимність української влади і силою захопила частину української території.
Документ, поширений Північноатлантичним альянсом, повинен усе роз'яснити.
1. Росія стверджує, що українська влада є нелегітимною
Президент України Петро Порошенко преміг на виборах 25 травня більшістю голосів. Спостерігачі ОБСЄ назвали голосування таким, яке відбулося відбулося згідно з міжнародними зобов'язаннями України і з дотриманням засадничих свобод. Повідомлення про порушення надходили лише з регіонів, які контролювали сепаратисти.
Українських парламентарів обрали на виборах 28 жовтня 2012 року, і російське МЗС тоді назвало ці вибори мирними і демократичними. Хоча Росія стверджує, що до влади прийшли "нацисти та фашисти", однак під час президентських виборів 25 травня цього року кандидати, яких Росія називає "фашистами", отримали менше 1% голосів.
2. Росія стверджує, що НАТО відповідає не асиметрично
Російська влада звинувачує НАТО в ескалації кризи в Україні шляхом посилення захисту союзників у Європі. Однак насправді саме Росія дестабілізує Європу.
Дії НАТО впродовж кризи відповідали ситуації, і їхньою метою був захист, а не агресія.
3. Росія стверджує, що так званий референдум у Криму був легальним
Російська влада стверджує, що так званий референдум у Криму 16 березня був легальним. Однак референдум був нелегальним за Конституцією України. Нелегітимним так званий референдум у Криму назвала іГенасамблея ООН у резолюції від 27 березня 2014 року.
4. Росія стверджує, що розширення НАТО загрожує їй
Російська влада стверджує, що НАТО повинно було розпастися після завершення холодної війни, і вступ до Альянсу країн Центральної та Східної Європи загрожує її безпеці.
НАТО не розпалося після холодної війни, оскільки його члени прагнули зберегти механізм безпеки, який гарантував безпеку і стабільність. Розширення НАТО та ЄС допомогло країнам Центральної та Східної Європи реалізувати складні реформи, досягти економічного зростання і зробити демократичний вибір.
Росія також поставила підпис під Засадничим актом НАТО і пообіцяла створити у Європі спільний простір безпеки та стабільності без розподілу сфер впливу, а також поважати суверенітет, незалежність і територіальну цілісність усіх держав.
5. Щодо твердження, що НАТО хоче "затягнути" Україну до Альянсу
НАТО не "затягує" країни в Альянс. НАТО поважає право кожної країни обирати політику безпеки. Це - суверенний вибір.
Політика "відчинених дверей" НАТО базується на вільному виборі європейських демократичних держав. Коли у 2002 році за президентства Леоніда Кучми Україна вирішила отримати членство у НАТО, Альянс зробив усе, щоб допомогти їй у цьому. Коли у 2010 році Україна обрала позаблоковий статус, НАТО поважав цей вибір.
Коли голова українського МЗС Павло Клімкін у Брюсселі у липні 2014 року заявив, що вступ до НАТО не є пріоритетом для українців, ми поважаємо цей вибір.
6. Твердження, що Росія була змушена діяти, щоб не дати НАТО розмістити ракети та кораблі у Севастополі
Це повня маячня.
НАТО не мало наміру розгортати сили у Севастополі. До української кризи єдиними силами НАТО у регіоні східноєвропейських союзників були винищувачі, які патрулювали повітряний простір над Балтійськими країнами. Росія була єдиною країною, яка мала кораблі та військових у Севастополі. Піcля незаконного захоплення Криму Росія вкрала більшу частину кораблів українського флоту.
7. Росія стверджує, що НАТО обіцяло не розширюватися і не будувати інфраструктуру у Східній Європі
Російська влада стверджує, що США та Німеччина у 1990 році пообіцяли, що НАТО не розширюватиметься у Східній і Центральній Європі та не збільшуватиме постійну військову присутність біля російських кордонів.
Таких обіцянок не було, і Росія не надала жодних доказів на підтримку своїх заяв.
Якщо би НАТО дало таку обіцянку, то вона існувала би у вигляді формального документу від імені усіх союзників НАТО.
Росія повинна спитати себе, чому стільки країн, зокрема сусідніх із нею, прагнуть вступити у НАТО.
8. Російська влада стверджує, що система ПРО НАТО загрожує Росії
Заяви Росії про те, що система ПРО загрожує їй, є необґрунтованими. Система ПРО не створена і не спрямована проти Росії. Її функцією є захист території Альянсу від загроз всередині євроатлантичної зони. Альянс неодноразово запрошував Росію до співпраці у галузі протиракетного захисту.
9. Росія стверджує, що США не зацікавлені у Європі і в Альянсі немає згоди
Російська влада стверджує, що США більше не зацікавлені у безпеці Європи. Це просто неправда. Альянс зацікавлений у безпеці Європи, і до цього докладає зусиль кожен із союзників.
З початку кризи американські війська разом із європейськими базувалися у країнах Балтії. Американські кораблі зайшли у Середземне і Чорне моря. Винищувачі США патрулювали повітряний простір Східної Європи.
10. Відносини Росії та НАТО
Росія стверджує, що НАТО впродовж багатьох років намагається ізолювати її на світовій арені. З 1990 років Альянс послідовно намагався розвинути співпрацю з Росією у зонах спільних інтересів, і прагнув стратегічного партнерства. У 1997 році НАТО і Росія підписали Засадничий акт про взаємовідносини, співпрацю та безпеку.
11. Росія критикує законність військових дій НАТО у Косово
Операції НАТО у Косово передував рік інтенсивної роботи ООН і контактної групи, членом якої була Росія, з пошуку мирного рішення. Рада безпеки ООН неодноразово піддавала осуду етнічні чистки у Косово і зростання кількості біженців. Операція НАТО розпочалася, щоб запобігти масштабних порушень прав людини і вбивств мирних громадян. Операція у Косово відбулася після тривалих дискусій міжнародного співтовариства. У ситуації з Кримом, Росія, в обхід міжнародної спільноти, без доказів і без спроб вирішити кризу, просто окупувала частину території іншої держави.
12. Росія стверджує, що анексія Криму легітимізується рішенням Міжнародного суду ООН щодо Косово
Російська влада стверджує, що прецедент так званої декларації незалежності Криму відповідає постанові суду ООН щодо Косово. Однак, суд ООН у липні 2010 року чітко заявив, що його рішення не є прецедентом. Суд розглядав специфічний факт проголошення незалежності Косово і його рішення не поширювалося на ширші наслідки такого рішення. Суд тоді наголосив на випадках, коли проголошення незалежності вважатиметься незаконним. Серед них є "події, пов'язані із застосуванням сили", зразком чого була окупація Криму Росією.
13. Росія критикує дії НАТО у Лівії
У спробі захистити свої незаконні дії у Криму Росія піддає сумніву законність деяких дій НАТО, зокрема, операції із захисту мирного населення Лівії у 2011 році. Операція відбувалася у відповідності до резолюцій НАТО і його Хартії.
Президент Росії Володимир Путін звинуватив НАТО у бомбардуванні Лівії у порушення резолюцій. Це абсолютна неправда.
Резолюція Ради безпеки НАТО №1973 дозволяє вжити усіх засобів для захисту цивільного населення у районах, де існує небезпека нападів, що НАТО і зробило. Після конфлікту у Лівії ООН не виявило жодних порушень резолюції або міжнародного законодавства з боку НАТО.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram