Наслідок магнітної бурі, – фізик розповів про причину полярного сяйва, яке бачили черкащани

24 квітня 2023, 15:17

Фото Костянтина Прокопа

У ніч з 23 на 24 квітня жителі Черкащини могли спостерігати незвичне та рідкісне явище для регіону - полярне сайво.

Як розповів у коментарі Про все директор ННІ інформаційних та освітніх технологій Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького, доктор фізико-математичних наук, професор Юрій Ляшенко, полярне сяйво в різних регіонах України, зокрема на Черкащині, стало наслідком магнітної бурі.

- Для наших широт - це рідкісне явище. На Сонці відбувся спалах, а через три дні потік частин, які там утворилися, досяг магнітосфери Землі. Магнітне поле прийняло на себе "удар" високоенергетичних частин. А коли ці частинки потрапляють на молекули азоту та кисню, електрони переходять з одного рівня на інший і відбувається випромінювання. Це випромінювання люди і бачать як полярне (або північне) сяйво, - говорить Юрій Ляшенко.

За його словами, цей енергетичний імпульс був досить великим.

- Магнітосфера Землі прийняла великий "удар". Це може навіть призвести до зміни погоди. Які саме зміни, сказати важко, бо атмосфера - дуже нестійка структура і кожен такий вплив діє непередбачувано. Але дуже скоро сліди цього "удару" розвіються, - каже професор.

Полярне сяйво постійно спостерігається на високих широтах Землі. Для нашого ж регіону це рідкість.

- Це дуже рідкісне явище. Але сонячна активність зараз зростає, тому сонячні плями з'являтимуться частіше. Магнітосфера Землі якраз захищає нас від цих дуже шкідливих випромінювань. Атоми кисню та азоту фактично беруть "удар" на себе. Але, щоб у нашому регіоні знову можна було спостерігати полярне сайво, необхідно декілька факторів. Не кожна пляма, яка утворюється на Сонці, приводить до викиду частин, які називаються сонячним вітром. А якщо вони й утворилися, то потрібно, щоб вони летіли саме в сторону Землі. Тобто тут потрібно два фактори: щоб було викоенергетичне випромінювання з боку космосу, в цьому випадку із Сонця, а в магнітосфері Землі була відповідна концентрація кисню, азоту та їхніх молекул, - розповідає Юрій Ляшенко.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору