Найбільше свято будь-якої держави – це свято Незалежності, – Черевко

24 серпня 2016, 16:05

13324129_986654411441693_2015848168_o

Сьогодні, 24 серпня, Україна святкує свій ювілей - 25 років з моменту здобуття незалежності.  Якою стала наша держава за час її становлення та як змінилася свідомість громадян впродовж цих років, «Про все» поцікавилось у людини, яка багато років свого життя віддала розбудові Черкащини і збереженню незалежності України, - у колишнього голови обласної державної адміністрації, а сьогодні ректора Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького Олександра Черевка.

- Олександре Володимировичу, ви добре відомі усім черкащанам, як один із провідників української національної ідеї. Що для вас особисто означає незалежність України?

- Українська незалежність - це базова основа української національної ідеї. Адже національна ідея - це побудова громадянського суспільства, в якому людина - вільна, має права, де є безпека, де затишно і спокійно. Іншими словами, незалежність, українська мова, національна культура, прагнення духовної єдності - це все складові української національної ідеї. Втім, до 25-ої річниці українська національна ідея реалізована не повністю, адже ми маємо величезний російсько-український конфлікт і не лише на Сході нашої держави, а загалом в Україні. Це те, що гальмує наш рух до ствердження національної ідеї. Але ми не повинні розчаровуватися, адже незалежність завжди краще, ніж будь-яке, навіть добре забезпечене рабство. Ніколи раби не бувають щасливими. І не випадково, починаючи з дня творення Київської Русі і надалі, завжди актуальною була тема незалежного існування держави. І всі держави та нації, як тільки вони стають на ноги, борються за свою незалежність. Найбільше свято будь-якої держави - це свято незалежності. Адже це право на свободу, думку, рух. Незалежність - це найвища цінність української національної ідеї.

- Як, на вашу думку, змінилася свідомість людей за ці 25 років незалежності?

- Свідомість українців змінилася дуже відчутно. У нас виросле  покоління, яка не пов'язане зі старими "ізмами" - як ми колись це називали, - "комунізмами", "соціалізмами" тощо. Це молодь, яка виросла у вільній державі, і яка ніколи не захоче повертатися назад у якусь залежність. 70% молоді сьогодні говорять про незалежність як про найвищу цінність держави. Дещо складніше з людьми старшого віку, але це процес, який має пройти. Адже не можна будувати щастя вчорашнім днем, ми маємо іти вперед і будувати щастя сьогодні і завтра. Революція Гідності показала, що за свободу, за право бути вільними, за незалежність, українці готові йти на найбільші жертви. І сьогодні холодноярський девіз «краще померти стоячи, ніж жити на колінах» набув надсерйозного змісту. Ці слова стали девізом для нового покоління українців, що свідчить про те, як сьогодні молодь оцінює свободу, державність і незалежність своєї країни.

- Зараз Україна переживає важкі часи. Чи варто вірити в позитивне вирішення проблем найближчим часом?

- Безумовно проблеми вирішаться. Це - як хвороби перехідного віку. Ми переростемо, і все буде добре. Я в це вірю. Мені вже 57 років і я живу своєю країною. Багато сил, здоров'я і часу поклав на розбудову нашої Черкащини і в цілому незалежності. Тому з досвіду можу сказати, що економічні труднощі - це лише проблеми кон'юктури світових ринків та тієї чи іншої економічної політики, яка проводиться в державі. Їх можна вирішити, потрібна лише політична консолідація та воля. І ми вже маємо приклади позитивного вирішення таких проблем. Колись у нас була інфляція 10 тисяч відсотків - подужали, колись були величезні борги по заробітним платам та пенсіям - подолали, колись росли поля заростали бур'янами, а тепер працюють нові технології, і ми маємо найкращі врожаї. Я б дуже хотів, щоб люди вірили і знали, що цей важкий час мине. Головне зараз - відстояти незалежність зі зброєю в руках, відбити агресора, прийти до миру через перемогу. І тут теж потрібно вибирати правильні шляхи. Ми бачимо, що Мінські угоди не працюють, потрібно знайти правильні відповіді і, можливо, повернутися до більш серйозних документів, які гарантували нам незалежність.  Коли ми віддавали ядерну зброю, такі світові держави як Росія, США, Франція, Англія і Китай (держави ядерного клубу) гарантували нам недоторканість кордонів, повну безпеку, невтручання в наші справи та в право вибору. Усе це є в Будапештському меморандумі, але чомусь до нього не повертаються. Натомість, перемовини ідуть у мінському форматі, який ще, на жаль, так і не приніс успіху. Тому, вважаю, усе це потрібно якомога швидше переглядати.

- Зараз ви очолюєте Черкаський національний університет. З якими успіхами зустрічає навчальний заклад 25-ту річницю незалежності?

- Кожний українець мріючи, думаючи, дбаючи про незалежність повинен самостійно робити конкретні справи. Частина наших проблем - у тому, що ми любимо давати поради, критикувати, ми не завжди поважаємо один одного, але усі хочемо жити по-європейськи, мати достаток. Щоб так і було, потрібно самому робити конкретні справи. Тож, якщо говорити про Черкаський національний університет, то ми самостійно досягли багатьох змін. І змін позитивних, про які можна дуже довго розповідати. Наприклад, про те, що цьогоріч ми набрали 2100 студентів - тобто приблизно третина абітурієнтів Черкащини навчатиметься саме у нашому навчальному закладі. Про те, що  ми відкрили військову кафедру і тепер готуємо фахівців, яких сьогодні потребує країна. Та у світлі сьогоднішнього свята мабуть важливіше сказати про національно-патріотичне виховання. Саме воно є одним із базових принципів роботи нашого вишу. І, гадаю, сьогодні немає жодної людини, яка б не знала, що ЧНУ є національним вишем, де готують не просто фахівців, а справжніх патріотів. І усі ми віримо у нашу незалежність і у краще майбутнє для наших дітей.

- Щоб ви хотіли побажати черкащанам у День Незалежності?

- Я хотів би побажати не розчаровуватися у своїй країні, тому що 25 років - це лише перший великий ювілей. Я переконаний, що у нас будуть більш величні ювілеї: і 50, і 75 років тощо. Україна як держава буде розвиватися, ставати на ноги і міцніти, адже у нас для цього є все. Бажаю віри, впевненості, патріотизму, успіхів кожному громадянину та перемоги України  на буремному Сході.

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору