Начальник управління культури облдержадміністрації Наталія Джура відповіла на звернення черкаських митців, які вимагають її звільнення з займаної посади.
Нагадаємо, черкаські митці просять міністра культури, губернатора та голову облради звільнити начальника управління культури ОДА. Водночас Наталія Джура каже, що готова поговорити з митцями.
Шановні колеги!
Мене, як і вас, турбує стан культури області. Насамперед той факт, що фінансування закладів культури області складає 80 відсотків від мінімальної потреби. Це забезпечення обов’язковими виплатами складових заробітної плати з нарахуваннями, енергоносіями та найнеобхіднішими поточними потребами. Якщо проаналізувати фінансування минулого року, то із загальної суми коштів, які отримала галузь, майже 81 відсоток становила заробітна плата з нарахуваннями та стипендії студентам, 8 відсотків - енергоносії, 4 - капітальні видатки (ремонти і придбання), 7 - інші поточні потреби.
Що стосується госпрозрахункових закладів галузі. Відповідно до бюджетної класифікації ці заклади культури дійсно є госпрозрахунковими і повинні виконувати річний план по прибутку. Проте, якщо проаналізувати фінансування цих закладів, то 80-90 відсотків — це кошти, які вони отримують з обласного бюджету, 10-20 відсотків — зароблені від госпрозрахунку. Скажіть, будь ласка, якщо артисти театру і філармонії отримують заробітну плату в повному обсязі з обласного бюджету, то чи буде справедливо і чесно платити їм за участь у заходах з того ж обласного бюджету? Чи не буде це марнотратством і нераціональним використанням бюджетних коштів? Крім цього, участь у заходах входить до норми виконання концертів, які кожний колектив зобов’язаний виконати. А участь в заходах державного, обласного рівня є головними для галузі культури. Якщо перерахувати ці заходи, ви побачите, що це загальнозначущі для всієї України та, зокрема, Черкащини дати: 9-10 березня та 22 травня на Чернечій горі м. Канів, День Перемоги, День Незалежності та День Конституціі, 60 – річчя області, 70-річчя Корсунь-Шевченківської битви, День працівників агропромислового комплексу.
Я згодна, що найбільше коштів недоотримують заклади культури на селі, які майже повністю фінансуються з місцевого бюджету. Однак, незважаючи на труднощі, у 2013 році нам вдалося, зокрема, провести капітальні та поточні ремонти на 498 об’єктах закладів культури області (31% від загальної кількості) на загальну суму 15 млн. 414 тис. грн., у тому числі у 12 закладах культури обласного підпорядкування на суму 984 тис. 529 грн. В 2013 році підготовлено до опалювального сезону 1263 заклади культури. Порівнюючи з 2012 роком, кількість закладів, що опалюються збільшилась на 66.
Найголовніше, що минулого року ми не закрили жодного закладу культури!
Болючою проблемою залишається також те, що в закладах культури на неповні ставки працює 952 особи, що становить 13,8 відсотки від загальної чисельності. Проте ми працювали над її вирішенням на скільки могли. Кількість таких працівників у минулому році зменшилась на 479 осіб. Крім того, нам вдалося уникнути скорочень чисельного складу в закладах культури області.
Стосовно ж проведення культурно-мистецьких заходів. Як відомо, основні культурно-мистецькі заходи включаються до річного плану роботи, відповідно до пропозицій установ та закладів галузі обласного підпорядкування, відділів культури, культури та туризму, громадських організацій, обласних організацій творчих спілок. Особливого значення в 2013 році надавалося підготовці та проведенню масових заходів до таких важливих подій як 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка, 60-річчя утворення Черкаської області, 70-річчя визволення районів та міст Черкащини від фашистських загарбників, до 1025-річчя хрещення Київської Русі, підготовці до Всеукраїнського творчого звіту області у Палаці «Україна» в Києві.
За рік моєї роботи не було жодного письмового звернення від керівників установ та закладів галузі обласного чи місцевого підпорядкування про неправомірність дій управління культури щодо проведення того чи іншого культурно-мистецького заходу.
Ви говорите про залучення артистів балету Черкаського народного хору до виконання невластивих їхнім посадовим обов’язкам функцій: вручати квіти й короваї. Але ж вітати гостей хлібом та сіллю існують в Україні впродовж десятків років! Я впевнена, що ніхто на заходах не вбачає в цьому приниження професії артиста балету, адже вони є окрасою будь-якого заходу, а "церемоніальна група" – це є термінологія протоколу проведення заходу. Тим більше, що жодного разу не було зауважень щодо некоректного використання артистів балету.
Шановні митці! Згадайте, скільки разів ми з Вами зустрічалися за останній рік з приводу вирішення тих чи інших питань галузі культури! Хіба не ви були залучені до всіх процесів підготовки, пов’язаних з визначними датами для Черкаської області. Саме ваше слово було вирішальним на усіх засіданнях Вищої ради митців, які зареєстровані протокольно та ряді засідань робочих груп, де обговорювалися питання відзначення ювілеїв – 200-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка, 60-річчя утворення Черкаської області та 70-річчя визволення Черкащини від фашистських загарбників. Саме ви приймали участь у створенні логотипів до цих визначних ювілеїв, сувенірної, друкованої продукції, оформленні Соборної площі на новорічні свята, створенні експозиції музею Т. Г. Шевченка в с. Мошни та інше.
Найбільше мені прикро чути про моє «нетактовне ставлення до підлеглих». А звинувачення у застосуванні сили взагалі можуть бути підставою для звернення до суду з метою захисту моєї честі, гідності та ділової репутації.
З повагою, Наталія Джура!
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram