На Золотоніщині селяни страждають від фруктового саду

14 липня 2019, 15:32

Жителі села Гладківщина Золотоніського району повстали проти місцевого агропідприємства. Його яблуневі сади розташовані неподалік від людських городів та осель. За сезон обприскуються до 30 разів хімією. Люди впевнені: саме через це вони та їхні діти почали частіше хворіти, а городина пропадати, повідомляють "Вечірні Черкаси".
— Ці садоводи труять людей, - обурюється місцевий житель Андрій Струневич. Є ветераном АТО. – Їхні сади розташовані прямо біля людських городів. Бізнесмени раз на кілька днів обприскують чимось свої дерева. Розказують, що то підживлення. Але то таке підживлення, що на городах вигорають рослини. В мене, наприклад, кукурудза посохла. Люди скаржитися ходять до них. Але їх ніхто не слухає. Ми наполягли, аби наш місцевий депутат написала звернення до головного лікаря району. Хочемо по Гладківщині та району отримати статистику астматичних захворювань, захворювань верхніх дихальних шляхів.
Сади існують вже понад 10 років. Проте інтенсивне обприскування агрохімією селяни фіксують останні 2 роки.
— Цього року допекли. Їм взагалі байдуже стало на все, - сердиться Струневич. – На зауваження перестали реагувати. Я звертався до поліції. Вже кілька разів приїжджали і брали пояснення. Підписалося близько десятка людей, хоча охочих є більше. Але у нас таке село, що ніхто не здатний на перекриття, наприклад, дороги. Те, що два десятки місцевих зібралося, коли приїжджала поліція, є дивом. Чимало працюють в цих садах і їм все подобається нібито. Але ж все одно вони своїх дітей водять до школи. Те, що зароблять, витрачають на ліки потім. Тим більше багато односельчан говорять про частішу захворюваність їхніх дітей. Був випадок, коли серед білого дня обприскували пестицидами дерева. Вітер якраз віяв на школу. Дуже багато дітей після цього по кілька днів кашляли. Заклад розташований за менш, як 200 метрів від того саду.
Депутат Золотоніської райради і за сумісництвом директор Гладківщинського НВК Марина Коваленко теж не відкидає ймовірності хвороб людей через підприємство. Живе у цьому селі.
— Цього року діти хворіють дійсно дуже часто, - говорить Коваленко. – Бронхи, запалення легень… Можливо, це збіг, а можливо й реакція на ту обробку. Підприємство не дотримується санітарних норм. Повинні розташовуватись за 300 метрів від сільської місцевості. А в нас закінчуються городи й одразу починається цей сад. Обприскують його до 30 разів на сезон. Чим обробляють, ніхто з нас не знає. Я звернулась до головного лікаря. Та каже, що ніяких змін у статистиці немає. А інші лікарі запевняють, що люди дійсно в цьому році масово страждають дихально-легеневими захворюваннями.
Зараз гладківщани хочуть витіснити підприємство подалі від села.
— Хочемо, аби сади були винесені за межі села, - говорить Марина Коваленко. – По-іншому не буде. Але ж чи дослухаються бізнесмени до нас. Зараз ми збираємо підписи по селу, аби поскаржитися нардепу й в адміністрацію президента. Ми прості люди й нас ніхто не чує й чути не збирається. Вони як обробляти, так і далі це роблять. І в спеку, і вночі. Там 100 метрів до людської хати. Я все розумію. Ми теж збризкуємо свою городину. Але ж не в такій кількості.
Востаннє сад обробляли на початку минулого тижня. Місцеві вкотре викликали поліцію. Правоохоронці поки перевіряють факти й вирішують питання про відкриття провадження.
Керівник скандального підприємства на дзвінки журналіста не відповідає. Закріплені за агротовариством телефони теж мовчать.
Підприємство було засноване в 2005 році. У садах є майже 300 тисяч яблунь. Окрім цього займаються вирощуванням полуниці.Правоохоронці поки перевіряють факти й вирішують питання про відкриття провадження

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору