На Золотоніщині люди вимагають, аби їх перестали труїти

11 червня 2018, 17:14

Жителі Хвильово-Сорочина знову взялися рятувати свою річку. Мала річка Суха Згар протікає повз кілька населених пунктів Золотоніського району та дачні кооперативи,  впадає в Золотоношку, а потім зливається з Дніпром. Сьогодні Суха Згар вже не радує пейзажами, бо поряд із нею варто вдягати протигаз. За трохи менше ніж 20 років, річка перетворилася на смердючу стічну канаву, в яку зливаються відходи життєдіяльності районного центру Золотоноша.

Люди обурені смородом та налаштовані більш,  ніж рішуче — запросили на збори всіх відповідальних осіб, які мають безпосереднє відношення до вирішення проблеми забруднення річки Суха Згар та вимагали не відписок, а справжніх дій з порятунку єдиної в окрузі водойми.

— Тільки двері з хати відкриєш, як сморід прямо в  обличчя б ’є. Коли вітряна погода, дихати значно легше, бо весь той запах розвіюється. Сморід посилюється ввечері. Тож влітку ми не можемо просто так вікна відкрити. Мені вже більше за вісімдесят і я хочу дожити свій вік, дихаючи свіжим повітрям , — розповідає місцева жителька Любов Дмитріївна, будинок якої знаходиться буквально поряд із скандальною річкою.

На вимоги селян на збори прибули посадовці району та Золотоноші, екологи, санітарні лікарі та безпосередньо представники золотоніського водоканалу.

Районне керівництво на боці селян. Вони ще раз нагадали, що русло чистили два роки тому. На це було витрачено  5 млн. грн. із державного бюджету. Допоміг отриманню цих коштів, аби сприяти оздоровленню екології району, народний депутат Владислав Голуб. Він дуже прискіпливо поставився до завдання та особисто контролював всі процеси, пов’язані, як з очищенням малих річок, так і використанням коштів на це.

— Ситуація складна і стосується не лише Хвильово- Сорочин, але й багатьох населених пунктів та навіть обласного центру.  „Завдяки“ такій річці ми забруднюємо річку Дніпро, а потім інші міста , які є нижче за течією. Відповідно проектно- кошторисну документацію було виготовлено за співфінансуванням обласної  ради та обласної державної адміністрації. Головним чином, для того, щоб повноцінно запрацювали очисні споруди. Нам потрібно було прочистити 27 км Золотоношки та 12 км Сухої Згарі.  На це було використано  4, 8 млн. грн. Але 2016 року очисні споруди так і не запрацювали, так само і в 2017. Та судячи по всьому і сьогодні також,  —  емоційно коментує голова Золотоніської районної адміністрації Олександр Лісовий .

Голова райради Валерій Саранча нагадує, як на останній виїзній нараді було прийнято рішення, що районна державна адміністрація разом з районною радою має знову звернутись до ДЗ "Золотоніського" про надання дозволу на очистку частини каналу зверху над скидом. Згоду на це вже отримано.

Не можна не згадати про ще один аспект. Так, за результатами моніторингових досліджень якості води річок Суха Згар та Золотоношка, наданих ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України" майже у кожній з досліджених проб, які були взяті нижче скиду каналізаційних очисних споруд Золотоноші, було зафіксоване значне відхилення від гігієнічних нормативів. Заступник начальника державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держспоживслужби в Черкаській області Наталія Видра  коментує з цього приводу:

— З лютого місяця, коли ми написали відповідного листа, ситуація не покращилась. Натомість, отримали відписку, що очисні споруди передаються Водоканалу. Ми давали рекомендації цьому підприємству, що очищення стоків має відбуватись до такого ступеню, аби стан річки не погіршувався. Якщо вони не справляються з цим, мають вжити необхідних заходів.

У  Хвильово- Сорочині принаймні постановили:  Налагодити процес роботи очисних споруд Золотоноші. Купити шафу для цілодобову контролю у Згарях на перших скидах (для контролю очисних стоків) спільним коштом  районної адміністрації та сільської ради за 120 тис. грн. Звернутись до Мінекології про комплексну перевірку наявних очисних споруд та екологічного стану малих  річок  Золотоніщини. Термін вирішення питання 1 серпня.  У разі не виконання ініціатори зборів залишають за собою право звертатись до правоохоронних органів.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору