У квітні 1942 року, під час окупації Уманщини, німецьке командування наказувало голові гетто Хаїму Шварцу доправити тисячу єврейських дітей віком від 3 до 10 років нібито в дитбудинок. Шварц підозрював, що їх чекає страшніша доля, але під тиском нацистів змушений був зробити так, як веліли.
22 квітня німці, разом з поліцаями, з'явилися в гетто. Дітей, яких не могли відірвати від батьків, забирали разом з дорослими. В результаті, фашисти вивезли їх в Гереженівський ліс та розстріляли. Усі трупи скинули в заздалегідь підготовлені ями. У цьому місці фашисти розстрілювали та ховали і інших людей.
Ця подія і досі болить єврейській громаді Уманщини, як і ятрить душі всього єврейського народу страшна сторінка історії під назвою голокост. До війни в Умані проживало близько 15 тисяч євреїв. До кінця 1942 року понад 10 тисяч з них були вбиті.
Саме тому уманські євреї ініціювали відкриття пам’ятного знаку тисячі розстріляних дітей. У заході взяли участь представники Ізраїлю, Італії, Ірландії, Німеччини, Нідерландів та України. Долучилася до події керівник апарату районної державної адміністрації Наталія Сиротюк, голова районної ради Оксана Супрунець та інші небайдужі представники з району.
Промовці наголошували, що вбиті діти – це знищена частина майбутнього єврейського народу. Присутні єврейські діти війни, які сьогодні – у поважних роках, розповіли про жахіття, що творили фашисти у Другій світовій. Представник Німеччини попросив прощення за це, адже німці вважають за необхідне отримати духовне очищення свої нації.
Братські могили устелили не лише вінками і квітами, а й дитячими іграшками, що лише підкреслило трагізм події…
За повідомленням прес-служби Уманської РДА.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram