Таємниця Холодноярського лісу. На Черкащині зацвіли унікальні підсніжники – складчасті. Ця квітка росте лише в горах. І єдина в світі рівнинна ділянка, де прижилися ці підсніжники – це в лісах Холодного Яру. Від початку повномасштабного вторгнення відвідування лісів заборонене. Але цьогоріч для туристів відкрили одну ділянку, йдеться в сюжеті 5 каналу.
Це лише початок сезону цвітіння, тож квіти ще не відкрилися у повній красі. Але навколо вже чимало туристів.
Традиційно туристи ходили на інші ділянки, де підсніжників в рази більше, але вони глибоко в лісі, тож через війну туди йти заборонено. Попередні дві весни всі ділянки лісу були під забороною відвідування. Цьогоріч, щоб потішити туристів, відкрили одну, біля дороги.
Першоцвіти в Холодному Яру квітують на 60 гектарах території. Підсніжник складчастий – одна з дивовиж цієї місцевості. Адже це гірський вид. В Україні він росте лише в Кримських горах. А в Холодному Яру – єдина у світі рівнинна ділянка.
Як цей підсніжник опинився на рівнині – невідомо. Є дві теорії його походження, каже науковець Максим Гаврилюк. За однією – тут вони ростуть уже понад 10 тисяч років і це місцевий вид.
"А друге – це заносна, що людина завезла в Холодний Яр, тут вони розмножилися і залишилися. Яка гіпотеза є правильною – сьгодні ми не можемо сказати, але ми впевнені, що ми близькі до розгадки, як тільки наші науковці зможуть потрапити в Крим, взяти зразки кримські підсніжника і зробити генетичну експертизу – зможуть відповісти на цю загадку", – зазначає директор ННІ природничих та аграрних наук ЧНУ ім. Богдана Хмельницького Максим Гаврилюк.
До великої війни за день сюди приїздили до трьох тисяч відвідувачів. Нині, щоб відвідувачі не помандрували вглиб лісу, патрулюють студенти-екологи та біологи.
"Люди туди ідуть пофоткатися, доводиться їх відганяти, тому що все ж таки це дуже чутлива зона, підсніжники, розумієте, це же не якісь такі види, які можуть рости в місті, якщо люди натопчуть і буде більш щільний грунт – вони просто не зможуть прорости, тоді вже від заказнику не буде ніякого сенсу, тому їх і стрічкою відгороджують", – каже студент ЧНУ ім. Богдана Хмельницького Іван Архіпов.
Холодний Яр – наймолодший Національний парк України. Цей статус отримав рік тому, фахівці працювали над його здобуттям 30 років. Це допоможе захистити унікальну територію. Тут можна тільки милуватися. За зривання квітів передбачений штраф.
"Якщо так десяток квіточок зірвати, то до тисяч п’яти, не менше, буде оштрафовано. Зірвав – і вона через годину-дві в’яне і пропаде. Для чого, краще приїхати помилуватися, привезти дітей, оця вся кількість людей як по квіточці, по дві зірвала, то уже б давним-давно їх не було", – пояснює директор Національного природного парку "Холодний яр" Богдан Легоняк.
Підсніжники квітуватимуть ще зо три тижні, весь цей час ділянка першоцвітів біля Мотронинського монастиря буде відкритою до відвідування.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram