Напередодні Всесвітнього дня боротьби з раком відбувся брифінг директора КНП «Клінічний центр онкології, гематології, трансплантології та паліативної допомоги Черкаської обласної ради» Віктора Парамонова. Керівник закладу розповів про успіхи в лікуванні раку та розкрив деякі невтішні прогнози та статистику.
За словами керівника медичного закладу, нині в Черкаській області налічується 48,5 тисяч хворих на рак, які перебувають на обліку. Він прогнозує, що ця кількість у 2025 році сягне 50 тисяч.
Минулого року в Черкаському онкоцентрі вперше діагностували злоякісні новоутворення у понад 5 тисяч хворих, прооперовано 5,8 тисячі хворих. Загалом, в минулому році хірурги онкоцентру зробили 7,2 тисячі оперативних втручань. Також у 2024 році проведено 1,26 мільйони клінічних, 11,4 тисячі ендоскопічних, 21 тисячу ультразвукових та 37 тисяч рентгенологічних досліджень. 85,3 тисячі пацієнтів відвідали лікарів поліклініки онкоцентру.
Віктор Парамонов констатував, що від раку померли 2 тисячі 400 хворих. Тобто, менше, ніж захворіло протягом року. Але щорічно медики фіксують приріст ракових захворювань. Зокрема, за рахунок пацієнтів, які звернулись по медичну допомогу запізно.
"Лікуванням на Черкащині охоплено близько 71% таких пацієнтів. Є такі стадії, коли хворим надається паліативно-хоспісний статус і вони отримують допомогу лікарів у стаціонарі. Зрозуміло, ми маємо гуманно допомогти людині прожити той термін, який їй відведений, — знеболити та забезпечити належний догляд, — каже керівник онкоцентру. — До речі, у нас в Черкасах працює виїзна служба та в інших населених пунктах, яка надає допомогу хворим на дому. Але 22,5 тисячі наших пацієнтів ми виписали із стаціонару в минулому році. Це є абсолютним рекордом за чисельністю за 70 років роботи нашої установи. Серед них близько 2,5 тисячі осіб з різних регіонів України".
Віктор Парамонов навів дані про те, які саме види раку лідирують серед жінок та чоловіків. 37% захворювань на рак діагностованих у жінок: «лідирує» рак репродуктивних органів, дітородної системи та молочної залози.
На другому місці серед жіночого населення - рак шкіри. Колоректальний рак займає третю позицію. Інші види раку у жінок складають до 3% від кількості попередніх видів захворювань на рак.
А от рак передміхурової залози (простати) у чоловіків в Україні вже скоро сягне загрозливих позицій. У Черкаській області цей різновид раку вже вийшов за статистикою на перше місце. Колись це захворювання, в межах Черкащини, не входило навіть до десятки найпоширеніших патологій серед чоловіків. Нині в області раком передміхурової залози хворіє 17% чоловіків. Він вражає переважно людей старшого пенсійного віку, але серед пацієнтів є чималий відсоток й молодих чоловіків.
За словами Віктора Парамонова, ті 2300 чоловіків, які наразі хворіють на рак простати, мають приймати пожиттєву медикаментозну терапію, яка є дуже дороговартісною. Частину необхідних ліків купує держава через медзакупівлі, частину - купує онкоцентр, однак основні витрати лягають на плечі родини пацієнтів.
"Якщо об’єднати рак кишково-шлункового тракту, печінки й підшлункової залози, то всі ці види раку також займатимуть перші позиції серед захворювань чоловічого населення. На що мають звертати увагу чоловіки? На простату та кишково-шлунковий тракт. Якщо є перші загальні ознаки — різке зниження маси тіла, раптова відсутність апетиту та навіть відраза до їжі, інші тривожні симптоми, то, насамперед, після сімейного лікаря потрібно звертатись до уролога та лікаря, який максимально детально обстежить органи КШТ. Плюс обов’язковими мають бути лабораторні дослідження на рівні молекулярної діагностики — такими можливостями володіє наш Черкаський центр онкології", — зауважив Віктор Парамонов.
Тетяна Балякіна
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram