На Черкащині бракує сімейних лікарів

22 жовтня 2021, 08:45

По 30-40 пацієнтів щодня та 1 800 декларацій на одного сімейного лікаря — так працюють лікарі Канівського центру первинної медико-санітарної допомоги на Черкащині. Про це "Суспільному" розповіла директорка закладу Наталія Горьова.

За словами директорки, у закладі працюють 70% медиків, яким за 50. Загалом надають свої послуги 27 сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів, які, окрім роботи у районному центрі, кілька днів на тиждень працюють у селах Канівської громади та мобільних бригадах, які імунізують від коронавірусу.

Сімейна лікарка Анна Підгорна у лікарні працює 40 років. За її словами, до вузьких спеціалістів пацієнти ідуть лише за направленням від сімейного лікаря. З нею декларацію підписали 1 816 людей, тому роботи вистачає:

- Пацієнтів багато, записи ідуть щодня, ті, які не встигають записатися, ідуть і без запису. Також вакцинації, що ми проводимо, їх всі треба вносити в систему, всі багато довідок просять на роботу, треба виписувати і міжнародні сертифікати. Це все потребує більше часу, ніж ми можемо приділити хворому.

Пацієнт лікарки канівчанин Віктор Митяй розповів, що прийшов до лікаря, бо турбує біль у суглобах:

- По комп’ютеру записався вдома. Все на вищому рівні, і культурно, і з увагою, відношення хороше і лікаря, і медсестри. Я особисто задоволений.

Терапевтка із 34-річним стажем Любов Яцишин зазначила, що через те, що зараз сімейних лікарів бракує, навантаження збільшилося:

- Зараз складно працювати, тому що багато пацієнтів і завантаженість іде роботою в комп’ютері.

Найголовніше питання і найбільша проблема нині – пошук молодих фахівців, розповіла головна лікарка Канівського центру первинної медико-санітарної допомоги Наталія Горьова. Вона додала, що нині їм потрібно двоє сімейних лікарів:

- Є ізолятор, де хтось повинен працювати. Нині ми другий рік розчерговуємо цей ізолятор, тобто лікар кидає своїх пацієнтів, а сам працює в ізоляторі. Але не всі пацієнти на це погоджуються, і цим задоволені. Ми говоримо про те, кому зараз працювати, а ще є поняття резерву і кожен керівник повинен планувати резервного лікаря.

Як розповіла завідувачка канівської амбулаторії Іванна Манджула, часто затримуються на роботі, бо через вакцинацію навантаження зросло:

- Навантаження у нас зараз велике, тому що ми робимо вакцинацію не лише наших пацієнтів, а у нас є мобільна виїзна бригада, яка може поїхати на різноманітні підприємства, лікарні, які не мають своїх бригад. Крім ковідних хворих, у нас є пацієнти наші планові, ті які мають цукровий діабет, артеріальну гіпертензію. Для нас є навантаженням тим, що майже всі рецепти ми їм виписуємо електронні, тобто по програмі «Доступні ліки».

За інформацією Наталії Горьової, 70% усіх сімейних лікарів – це медики, яким за 50 років, є лікар, якому 70 років.

- Максимум, що у нас є, це чотири інтерни. Досить гарні хороші діти до нас прийшли, місяць пропрацювали і по навчальному плану вони поїхали у Київ. Приїдуть вони до нас тільки із січня місяця наступного року, але це через два роки.

Директорка додала, що змінилися і умови праці медиків:

- Зараз сімейний лікар – це найперше, він повинен бути психологом, повинен володіти навичками емпатії, пацієнтоорієнтованості, він повинен налаштувати людину до розмови, до бесіди, до лікування, ну і комп’ютер.

Наталія Горьова зазначила, що розчерговують роботу сімейних лікарів у трьох громадах. Серед них медик, який виїжджає у 20 сіл Бобрицької громади щодня, крім середи, Сергій Оніщенко. Він розповів, що набрав тисяча 800 пацієнтів. Просяться ще та більше взяти не може:

- Більше не беру, тому що це неможливо практично працювати, більше людей, більше навантаження й ефективність праці стає набагато меншою. Я дві години працюю у мобільній бригаді, потім я іду у свій директорський кабінет, розв'язую адміністративні питання, потім після 14-ти працюю, як сімейний лікар.

Сергій Онищенко зауважив, що нині боїться захворіти, щоб не випасти з роботи бодай на один день.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору