На Черкащині вшанують повстанців проти російської окупації

10 листопада 2016, 11:55

У пам'ятник в Легедзиному вмонтовано борону - "зброю", якою повсталі селяни зупиняли ворожу кавалерію

Виставку, приурочену трагічним подіям кінця 1920 року відкриють 12 листопада в заповіднику трипільської культури, що в селі Леґедзине Тальнівського району, інформують Вісті Черкащини.

Про це повідомив директор заповідника Владислав Чабанюк.

“Демонструватимемо речі, зброю, фото того часу, – каже Владислав Васильович. – Виставку плануємо зробити щорічною. Привчатимемо людей, що українські повстанці – ніякі не бандити, як це звикла казати про них російська пропаганда, а борці за волю України”.

10 листопада 1920 року на свято Параски селяни села підняли повстання проти більшовицької окупації.

“Того дня очікувався великий наступ українських військ із західного Поділля у бік Вінниці. Селяни Леґедзиного та інших сіл Уманщини й Звенигородщини перекрили дорогу, – розповідає Чабанюк. – Керував ними Петро Дерещук із Вишнополя. Повстання придушила бригада Котовського, яка якраз дислокувалася в Умані. Український наступ військ Петлюри захлинувся. Армія вимушена була відійти на територію Польщі. Доля повстанців – незавидна. Багатьох було вбито, інших – заслано. Саме на засланні у Соловках закінчив своє життя й Петро Дерещук. У нашому селі встановлено пам’ятник на згадку про ті трагічні події”.

Вперше вшанували повстанців у 2010 році ще за часів Януковича. Тоді на відкриття монументу, який виконав скульптор Микола Теліженко з’їхалися гості з усієї України.

Вгору