На Черкащині назріває тютюнова криза

15 травня 2017, 11:39

Фото vn.20minut.ua.

Полиці з тютюновими виробами практично пусті, а деякі підприємці взагалі закривають торгові точки. Така ситуація у Черкасах, як і по всій країні, склалася через боротьбу Антимонопольного комітету України та Генпрокуратури з монополістом-постачальником сигарет "TedisUkraine". Чого чекати від цигаркової кризи, дізнавався сайт vikka.ua.

Із усього асортименту тютюнових виробів – лише кілька марок, переважно найдешевші, без фільтру. Продавчиня Людмила, яка працює в одному з черкаських кіосків, скаржиться: покупці часто обурюються на відсутність асортименту. Каже: остання поставка продукції надходила більше двох тижнів тому. Відтоді допродують залишки, яких вже майже не лишилося. І якщо ситуація не зміниться в найближчі дні, то власник закриватиме торгову точку.

"Раніше у Черкасах було п’ять компаній, які були офіційними представниками тютюнових фабрик. Тоді, якщо не було продукції в однієї компанії, брали в іншій. Зараз у нас є російський монополіст – компанія "Мегаполіс", яку перейменували у "Тедіс Україна". По всьому світові на господаря цієї компанії введені санкції, тому що він спонсорує війну на Донбасі, в тому числі спонсорував захоплення Криму. У нього є два збройних заводи в Росії, які випускають зброю. На його іноземні рахунки накладені арешти. У нас же в Україні протягом двох років зберігалася його монополія. Сигарет, окрім як в "Мегаполісі", придбати не можна було", – розповідає черкаський підприємець Олег Лисак, який має відношення до торгівлі тютюном у Черкасах.

 

Підприємці Черкаської області написали вже близько двох десятків заяв у Генпрокуратуру та Антимонопольний комітет з вимогою розібратися з цим підприємством, яке порушує монопольне законодавство. Однак результат був нульовий. Взялися за компанію "Тедіс Україна" лише нещодавно: у грудні 2016 року Антимонопольний комітет звинуватив компанію в монополії на ринку та в завищенні цін на цигарки, оштрафувавши на 431 мільйон гривень. З них монополіст вже сплатив 300 мільйонів гривень. Далі за "Тедіс" взялася Генпрокуратура, яка з березня розслідує цю справу.

Доки триває розслідування, тютюновий монополіст обмежив поставки тютюну по всій країні. Разом з тим, деякі торгові мережі купують сигарети через посередника, але ті в свою чергу все одно закуповують їх у тієї ж компанії-монополіста.

"У сигаретних кіосках, зрозуміло, тютюн – це основний товар, тому зараз зарплату платити немає чим. Я знаю трьох підприємців, які збираються закриватися. Ті торгові точки, в яких сигарети – не основний товар, ще якось витягують, – каже підприємець. – Я думаю, монополіст в результаті залишиться. Більше того, не виключено, що багатомільйонні штрафи і втрати з продажів можуть стати приводом для чергового подорожчання тютюнової продукції".

 

Є ще один наслідок тютюнової кризи, який можуть відчути на собі не лише курці, а й усе місто. Щорічно з 2015 року міський бюджет Черкас отримує з продажу підакцизних товарів, зокрема й цигарок, 5% від їхньої вартості. За словами завідувача сектору комунікацій Головного управління ДФС у Черкаській області Олени Заскальної, лише з початку 2017 року до місцевого бюджету від продажу тютюнових виробів надійшло понад 20 мільйонів гривень акцизного податку.

"Цигарки – не товар першої необхідності, але економіка недоотримає значну частину податків, які надходять у бюджети з їхнього продажу. Якщо така кризова ситуація буде довгостроковою, то підприємці закриються, нехай і тимчасово, а люди відповідно залишаться без роботи", – додає голова Черкаської міської спілки підприємців та промисловців Петро Чернявський.

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору