На Черкащині місцеві партії вже готові торгувати місцями в комісіях

10 вересня 2015, 08:32

871504

За результатами жеребкування Центрвиборчкому, представники "Опозиційного блоку" очолили Черкаську обласну, Черкаську міську та Черкаську районну виборчі комісії. Експерти вбачають в цьому дуже дивний збіг обставин, інформує vikka.ua.

"Те, що відбулося – технічний процес, який проводить ЦВК, відповідно до всіх вимог закону. І дуже дивний має вигляд те, що представники "Опозиційного блоку" очолили стільки комісій, стали головами. Але важко уявити, що під час жеребкування у ЦВК могли відбутися якісь фальсифікації", – говорить щодо формування виборчих комісій голова Черкаської обласної організації КВУ Максим Михлик.

Його підтримує і координатор руху "Чесно" в Черкаській області, громадський діяч Вікторія Феофілова. "Це дуже дивний збіг. Але перш ніж робити якісь висновки, хотілось би побачити фінальний склад. За давньою традицією, для того, щоб забити квоти, наші партії подають аби кого. Подекуди тих людей, що не збираються працювати. В цих складах ЦВК буде дуже багато замін. Деякі з цих членів комісій, наприклад, та ж "піратка" (обласну ТВК на Черкащині очолила 21-річна представниця Піратської партії ред.), будуть замінені на більш знаних людей", – зазначає вона.

За результатами розподілу місць в районних, міських виборчих комісіях у Черкаській області найбільше представництво має партія "Блок Петра Порошенка "Солідарність".

Нещодавно об`єднана з партією "Удар" політична сила завела в місцеві комісії 77 своїх представників.

Так, уповноважені від провладної партії очолили 2 з 6 міських комісій (Золотоніську та Уманську) і чверть районних (Драбівську, Шполянську, Христинівську, Лисянську, Монастирищінську виборчі комісії). Окрім того, у колоді БПП – 5 заступників голів виборчих комісій (Черкаська, Ватутінська міські, Городищінька, Тальнівська, Маньківська районні виборчі комісії) та 4 секретарі комісій: в Жашківському, Чорнобаївському, Черкаському та Корсунь-Шевченківському районах.

У кожну з комісій Блок Петра Порошенка делегував по 3 представника, окрім Уманської міської комісії. Там від президентської політсили лише 2 члени комісій.

На цьому фоні дивний вигляд має член Черкаської міської виборчої комісії Віталіна Костюк від місцевої організації політичної партії "УДАР". Це єдиний член місцевих виборчих комісій в області від цієї партії. Бо, як було зазначено при об`єднанні партій, БПП "Удар-Солідарність" мали формувати спільні списки.

Це така "хитра" виборча технологія, – говорять експерти і зазначають, що в цьому немає порушення виборчого процесу. Просто партії намагаються взяти "під себе" побільше місць.

На одного менше, ніж у БПП, представника у складі районних, міських виборчих комісій у Черкаській області має політична партія "Опозиційний блок". Від неї до комісій зайшло 76 осіб. Крім того, що "Опоблок" очолив Черкаську обласну, Черкаську міську та Черкаську районну виборчі комісії, представники партії будуть головувати ще в трьох районних комісіях: Жашківській, Золотоніській і Тальнівській. Серед заступників голів виборчих комісій – 4 представника партії. Також на рахунку "Опозиційного блоку" 2 секретарі виборчих комісій.

Наступна за чисельністю членів комісій – політична партія всеукраїнське об’єднання "Батьківщина". Політсила завела до колегіальних виборчих органів 74 особи. Партія очолила 2 міські та 3 районні виборчі комісії. Зокрема, Канівську міську та Канівську районну комісії. Цікаво, що один представник партії Юлії Тимошенко став головою комісії Смілянського району, а інший – секретарем Смілянської міської виборчої комісії.

70 представників в комісіях мають місцеві організації Радикальної партії Олега Ляшка. Від цієї політсили до виборчих комісій області увійшло по 2-3 представника. Окрім Уманської районної виборчої комісії, де представників Радикальної партії немає. В Кам`янському районі від місцевої організації партії до комісії увійшов один представник. Інтереси партії Олега Ляшка будуть представляти голови трьох районних виборчих комісій (Маньківської, Городищинської та Звенигородської), а також заступники двох районних (Катеринопільскої та Канівської) і Смілянської міської виборчих комісій.

Політсила Арсенія Яценюка "Народний фронт" завела в кожну комісію по 2 представника (всього 52 члени комісії). Зокрема, вони очолили Смілянську міську виборчу комісію та Чигиринську, Уманську, Кам`янську районні комісії.

Майже не скористалася своїми квотами партія "Самопоміч", яка обмежилася двома представниками лише в Уманській та Черкаській міських виборчих комісіях. За словами неодноразового спостерігача за проведенням виборів Вікторії Феофілової, партія цілеспрямовано завела своїх членів комісій туди, де дійсно збирається боротися на виборах.

Різноманітність політичної палітри можна спостерігати в Черкаській міській виборчий комісії, до складу якої окрім лідируючих в комісіях політсил увійшли представник "Удару", 2 особи від "Самопомічі", одна – від Партії вільних демократів, представник нової політичної партії "5.10", ВО "Свобода" та представник "Козацької Української Партії".

Не менш цікавими будуть вибори у Смілі. До міської виборчої комісії, крім партій по квотах, увійшли представники ВО "Свобода", партії "Сила громад", партії "Українське об`єднання патріотів – УКРОП", партії "Відродження"  та Народної партії.

"На жаль, у нас партії, особливо такі як піратські, інтернет партії, козацькі і подібні їм беруть участь у виборах для того, щоб торгувати своїми місцями. Вибивають ці квоти, а потім продають їх більш відомим серйозним партіям", – пояснює громадська діячка. Водночас голова обласної організації КВУ припускає заміну в складі комісій на рівні 50 %. За словами Максима Михлика, на минулих виборах кількість таких замін доходила до 80 %.

Крім того Вікторія Феофілова прогнозує, що деякі з молодих партій готові до політичної боротьби і місця в комісіях зливати не будуть. Це "Українське об`єднання патріотів – УКРОП", партії "Відродження", "Черкащани". "Це хоч і нові партії, але ясно, хто їх очолює. Вони дійсно будуть боротися за свої місця", – зазначає вона.

При цьому і Максим Михлик, і Вікторія Феофілова наголошують, що новий закон про місцеві вибори, ухвалений 14 липня, потребує детальних роз`ясень. За словами експертів, на місцях ще невідомі нюанси нового механізму виборчого процесу. Тому членам комісій і спостерігачам доведеться вчитися.

Нагадаємо, за новими правилами кандидатами на місцевих виборах можуть бути лише представники партій. Це унеможливлює балотування самовисуванців. Зміниться і сам механізм потрапляння в ради: підтриманий на окрузі кандидат може так і не потрапити у владу. Бо кількість відданих за нього голосів буде меншою, ніж у його колег із партійного списку. До міськради тепер потраплять тільки ті партії, що подолають 5 %-ий бар'єр. А кількість депутатів зменшиться десь на 20-30 %.

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору