На Черкащині детектор брехні допомагає знаходити несумлінних працівників та зрадників

29 червня 2016, 22:57

325224

Як знайти крадіїв серед співробітників? Деякі черкаські підприємства останнім часом доволі успішно проводять внутрішні розслідування за допомогою детектора брехні. Натомість серед черкаських чиновників така практика – річ геть не популярна. За останні роки в області не проводилося таких тестувань держслужбовців. Принаймні про це не чули у Всеукраїнській організації поліграфологів. Звісно, це не стосується роботи і розслідувань, що проводяться у поліції чи СБУ. Там свої штатні поліграфологи, котрі за потреби перевіряють на детекторі брехні підозрюваних або ж своїх співробітників.

"До нас звертаються здебільшого комерційні структури та приватні особи", – зазначив сайту vikka.ua представник Асоціації на Черкащині Руслан Бакунов.

За його словами, найчастіше поліграф стає у пригоді для проведення внутрішніх розслідувань у комерційних структурах. На нього покладаються для виявлення несумлінних працівників, яких підозрюють у крадіжках чи отриманні хабарів.

"Ми допомагали проводити у фірмах розслідування крадіжкок грошей, а також товарів. Люди, які вчинили це, були виявлені. Також декілька разів зверталися по приватних випадках – сімейних зрадах", – розповів Руслан Бакунов.

Для нього особисто робота з поліграфом розпочалася на одному з приватних підприємств Черкащини, де поліграфологу довелося виявляти працівників, які крали товари з магазинів та складів. Також були визначені торгівельні представники, які зазіхнули на гроші фірми.

До речі, свій особистий поліграф має мережа відділень "ПриватБанку". Там, за словами фахівця, детектором брехні перевіряють на сумлінність працівників.

Черкаські підприємства замовляли дослідження на поліграфі і в київському офісі Всеукраїнської організації поліграфологів.

"З Черкас протягом двох років до нас зверталося декілька приватних фірм з метою перевірити працівників. Тестування стосувалися перевищення працівником вартості закупівлі продукції з метою отримання власної вигоди. Також перевіряли працівників на розповсюдження конфіденційної інформації та крадіжки матеріальних цінностей з компанії", – зазначив виконавчий директор Всеукраїнської асоціації поліграфологів Володимир Вовк.

За його словами, причетність людини до порушення можна оцінити навіть за реакцією на пропозицію пройти детектор брехні.

"Інтелектуально розвинена людина розуміє, що у разі непроходження нею поліграфу проти неї з’явиться доказ, негативний висновок. Тому людина придумує причину, щоб таку згоду не давати: чи то недовіра до обладнання, чи стан здоров’я, чи щось інше. Яскравий випадок – Михайло Охендовський із ЦВК, який заявив, що не довіряє цій методиці. Саме так себе ведуть причетні до порушень люди", – пояснив він.

За словами Володимира Вовка, перевірка поліграфом триває 1,5–2 години. Для цього формуються основні питання, десь не більше 5. А навколо них складаються всі тести. Це приблизно 200 питань. Вони потрібні, щоб можна було набрати систему реакцій людини.

Фахівці підкреслюють, що основна умова проходження перевірки – добровільність. Перевірка на поліграфі повинна проводитися лише з письмової згоди самої людини. В Україні застосування поліграфа для перевірки посадовців поки що законодавством не передбачено. Але за інформацією черкаського поліграфолога Руслана Бакунова, наразі у Верховній Раді відповідний законопроект перебуває в розробці.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору