Вода у Дніпрі поблизу Черкас уже почала зеленіти. Фото та відео смарагдової річки містяни викладають у соцмережах.
"Ось таку " красу" ми побачили з дітьми на березі Дніпра сьогодні вранці на пляжу в Червоній Слободі, а ще вчора було все гарно", - пише у Facebook Наталія Свинаренко.
Фото: Nataliya Svynarenko/Facebook
Вода в Дніпрі дійсно яскраво-зелена, однак містян це не зупиняє - вони охоче йдуть купатися до річки. На питання, чи не лякає їх такий колір, здебільшого відповідають, що ні. Дехто каже - це більше неприємно, ніж страшно.
Протягом останніх років у річках та акваторії Кременчуцького водосховища у спекотний літній період дійсно спостерігається масове цвітіння синьо-зелених водоростей, - каже начальник відділу інструментального лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Черкаській області Валентина Тарабукіна.
Під «цвітінням» води розуміють інтенсивний розвиток водоростей у товщі води, в результаті чого вона приймає різне забарвлення. При цьому колір води може варіювати від синьо-зеленого до червоно-бурого (залежно від забарвлення організмів, що викликають «цвітіння», та їх кількості).
При значному збільшенні біомаси водоростей починає проявлятися біологічне забруднення, у результаті чого значно погіршується якість води. Зокрема, змінюється її кольорова гамма, рН, в’язкість, знижується прозорість. Вона набуває неприємного запаху.
Серед причин «цвітіння» води фахівець називає зниження швидкості або відсутність течії, підвищення температури води та вмісту біогенних речовин.
Під час гниття кисню витрачається більше, ніж виділяється, риба та її кормові організми отруюються. Задухам сприяє тривала штильова погода, коли водяні шари вертикально не переміщуються, а кисень, зосереджений у придонних шарах, поглинається відмерлими рештками рослин і тварин.
Недостача кисню призводить до літніх заморів риби. Наприклад, 10 червня до еконіспекції надійшло звернення громадян щодо замору риб та зміни кольору води Кременчуцького водосховища в районі кооперативу «Рассвет». Спеціалістами було проведено обстеження берегової лінії та відібрано проби. При обстеженні берегової лінії було виявлено поодинокі екземпляри загиблих риб. У місці відбору проб спостерігалось різке «цвітіння» води. Температура води становила 29 оС, що сприяє інтенсивному розвитку синьо-зелених водоростей та призводить до зниження вмісту розчиненого у воді кисню і, як наслідок, загибелі водних живих організмів. Тому в цьому випадку ймовірною причиною загибелі риби може бути висока температура навколишнього середовища та води, а також забруднення води речовинами, що окислюються.
Загалом, кажуть екологи, стан водойм тісно пов’язаний з господарською діяльністю людини. Амоній та фосфати у воді є смачною їжею для інтенсивного розмноження та розвитку цих водоростей.
Біологічна реабілітація забруднених водойм відбувається шляхом природних процесів самоочищення за рахунок життєдіяльності мікроорганізмів, рослин і тварин, що їх населяють.
До слова, днями , саме у розпал відпусток, «зазеленіло» й Чорне море, що неабияк налякало туристів, які приїхали до Одеси відпочити. Жовто-зелені плями помічали навіть у відкритому морі. Учора зранку журналісти ТСН у прямому ефірі перевіряли воду, нині вона вже звичного кольору. Але біологи застерігають – тільки-но на морі стане спокійніше, водорості знову підійдуть до берега.
https://www.instagram.com/p/BygAyjnoYvr/?utm_source=ig_embed
Розмножуватися шаленими темпами вони почали через рясні дощі та спеку. Купання в такій воді, за словами фахівців, не нашкодить, якщо її не ковтати і не занурюватися з головою. Не радять купатися алергікам, адже контакт зі шкірою може призвести до непередбачуваних наслідків.
Небезпечні ці бактерії і для морської флори і фауни. Якщо припливи біогенних елементів будуть продовжуватися, а температура води й надалі збільшуватиметься, то можливе виникнення нестачі повітря у воді.
"Ці мікроорганізми поглинають весь кисень з води і тому гине вся живність. Таке вже було в Одеській затоці в 2010 році – масова загибель всього живого. Тоді навіть всі мідії загинули", - розповів у коментарі журналістам біолог.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram