Хто має бажання – шукає можливості. В цьому переконаний засновник і директор туристичної компанія "Феєрія мандрів" Ігор Захаренко. Він побував у 61 країні світу. Каже, що це невелика кількість, нові відкриття – ще попереду, пише "ІнфоМІСТ".
Днями відомий мандрівник побував у Черкасах. Кореспонденту сайту "ІнфоМІСТ" вдалося розпитати Ігоря про перспективи розвитку туризму на Черкащині, вплив запровадження безвізу на подорожувальників-українців та почути поради для туристів-початківців.
– Найперше поділіться, як провели час у Черкасах? Знаю, що ви встигли не лише побувати на тренінгу, а й відвідати перший для нашого міста книжковий фестиваль.
– На жаль, у Черкаси я приїжджаю зазвичай або у справах, або проїздом. Цього разу запланував трохи більше часу: провів для працівників туристичних компаній Черкас семінар, поговорили про плани, подорожі, зустрівся із друзями. Також говорили про розвиток туризму і в області, плануємо робити тури Черкащиною. Цього року у межах проекту "Феєрія мандрів" хотілося зняти хоча б одну програму у Холодному Яру. У суботу вдалося побувати на книжковому фестивалі. Ми привезли Настю Дмитрук, допомогли видати їй першу збірку віршів. Привезли книгу про Албанію. До речі, моє найбільше враження – це багато молоді. Батьки приходили разом із дітьми. Молодь говорить українською, дуже прогресивна, це найкраще враження від Черкас.
– Чого не вистачає Черкащині для розвитку туризму? У попередніх інтерв’ю ви говорили, що спільна проблема всіх регіонів – погані дороги.
– Із Києва до Холодного Яру, наприклад, добиратися більш-менш, але треба трішки потрястись (посміхається). Загалом варто працювати над рекламою, більше популяризувати, просто брати і робити. Багато таких турів не лише Україною, а й світом, коли про них нічого не знають, а завдяки зусиллям відкривають все нові і нові місця. Тож треба возити, рекламувати, знімати, показувати – і люди поїдуть.
– Про відкриття нових туристичних маршрутів: ви особисто випробовуєте нові пропозиції для туристів, які розробляє "Феєрія"?
– На жаль, був не на всіх… Більшість я відкриваю, але всі наші працівники професійні, тому і самі розробляють тури. Відкриваємо нові маршрути часто із туристами: з’являється певна ідея, разом все плануємо і їдемо. У першій подорожі дивимось дуже багато, тому охочих значно більше, це таке свого роду discovery. А потім оптимізуємо, щось додаємо, щось змінюємо. Це гарна пригода (посміхається).
– Одна із найбільш обговорюваних тем на сьогодні – безвіз. Як вплине безвізовий перетин кордонів на туризм? Адже скептики переконують: нічого не зміниться, у кого були гроші – той і буде їздити, а на мінімалку не наподорожуєшся.
– Хто хотів подорожувати, той і буде подорожувати. Тут не все залежить від грошей. Якщо робота заважає подорожувати – змінюйте роботу. Не вистачає грошей – заробляйте більше. Можна подорожувати по-різному, по Україні зокрема. Можна взагалі безкоштовно їздити, просто треба це робити і все. Наприклад, збираєте групи, можете її і очолити, треба тільки захотіти. Звичайно, із безвізом люди почнуть більше подорожувати саме Європою. Європа стане ближчою, стане дешевшою в плані віз, адже не треба буде платити 60-70 євро, бо саме стільки коштувало відкриття візи. Не треба буде їхати до Києва, збирати документи, довідки з банків, тому це буде комфортніше і дешевше. Можливо, буде перерозподіл потоку, наприклад, на європейські курорти збільшиться попит туристів. У Хорватію почнуть більше їздити, бо вона теж буде безвізовою.
– Куди порадите поїхати економ-туристу?
– Треба почати хоча б із України, наприклад, у Закарпаття. Також можна відвідати Угорщину, тури від 49 євро, Польщу, Відень, Німеччину, навіть авіатури є недорогі. Наявні пропозиції за 300-400 євро.
Наприклад, за 300 євро на тиждень можна було подивитися Ніццу, Монако, Санремо, Барселону. Звичайно, найдешевше це Україна і сусідні країни. Але варто трохи назбирати, менше їсти, пити, палити, краще працювати і потім їхати. До речі, люди, які більше подорожують, краще заробляють. Це доведено. Вони бачать мету, ціль, знають, заради чого працюють. Як би там не було, відпочивати треба. Без цього ми не житимемо повноцінно.
– Серед ваших минулорічних планів було залучення іноземних туристів. Реалізували?
– Потроху приймаємо, робимо тури, на сьогодні в основному приїжджають французи, китайці. На наступний рік готуємося приймати японців, вони гарні туристи, але повинно бути настільки все чітко і якісно… Привабливі для туристів Київ, Одеса, Львів, для японців – це ще так званий тунель кохання, вони знають про нього. У "Фейсбуці", наприклад, є різні рейтинги 10 найромантичніших місць світу, серед них і наш тунель кохання.
Закордонні туристи знають Львів, оперу, балет, борщ (посміхається)… Кожен турист специфічний. Головне – правильно його прийняти. Але найголовніше, щоб Україна була безпечною. Мене здивувало, порадувало і потішило, коли вони кажуть: ми боїмося їхати в Європу, там теракти, хочемо полетіти в Україну.
– "Якісно прийняти"… На вашу думку, чи готова приймати Україна дійсно якісно закордонного туриста?
– Не знаю, чи готова Україна, але туроператори готові точно, приватний сектор готовий. Зараз краще, ніж раніше, пішли зрушення. Державні органи стали ліпше працювати у сфері туризму, його популяризації, організовують виставки, але ще треба хороша реклама, імідж України у світі. І, без сумніву, інфраструктура: дороги, туалети, готелі.
– Як можете кількома словами описати українського туриста?
– На жаль, більша частина – це люди, які летять погріти свій животик на пляжі. Які летять в один і той самий готель, в одне і те саме місце. Турист "Феєрії" зовсім інший. Якщо до фінансів – то це рівень вище середнього, вища освіта, а може і кілька, вони розуміють, чого хочуть. Насамперед обирають якість, хочуть не тільки лежати на пляжі, а відкривати нові країни, зарядитися енергією, новими ідеями. Їх можна назвати гурманом життя, якого цікавлять і музеї, і визначні місця, і кухня.
– Які країни серед ваших улюблених? Ви можете назвати себе примхливим туристом?
– Я, мабуть, ідеальний турист: я невибагливий, мені не треба п’ятизіркові готелі, головне, щоб було чистенько, зручно, потрібні тиша, повітря і гарна вода. Я готовий мало спати, мало їсти, але багато відкривати нового, їздити. Щодо країн: це, звичайно, Франція, я був викладачем французької, дуже гарно знаю і люблю цю країну, у Франції є все. Я також люблю маленькі країни, як Шотландію, вона мені дуже імпонує своєю суровою красою, Норвегію, де гори, водоспади, я заряджаюсь енергією. 11 червня, по суті на свій день народження, який 16 червня, відкриваю новий маршрут по Норвегії, це більш активний відпочинок.
Подобається Албанія, яку я відкрив не лише для себе, але й для українців. Зараз вона дуже популярна, ми перші зробили туди чартер. Албанія – це альтернатива Криму, Болгарії, Туреччині, Одесі, вона досить дешева, одна із найбезпечніших, дуже мила і привітна. Там дуже чисті продукти, адже у них заборонене використання хімікатів для вирощування продуктів. Є два моря, озера, гори, це просто фантастика.
Плюс відкриваю нові курорти в Єгипті – Марса-Алам, я не люблю Хургаду, я не люблю Шарм-Ель-Шейх. Але сподобався Марса-Алам своїм спокоєм, тишею, рифами, недоторканістю, там плавають дельфіни, черепахи величезні, мільйони рибок. Я люблю відкривати нові країни. Поки що відвідав 61. Вважаю, що ця кількість невелика. Але у Франції був триста разів, Німеччині, Берлін люблю, Амстердам, Брюссель, Бельгію. Зовсім недавно був у Японії, фантастична країна.
– Вас знають не лише як мандрівника і ведучого, а і як волонтера.
– Волонтерство нашої команди можна розділити на дві частини: по-перше, це допомога, яка йде на Схід. Друга частина, якій сьогодні приділяємо більшу увагу, – реабілітація хлопців. Це подорож, бо можна все забути, зрозуміти сенс життя. Пригадую, як хлопець без ніг, який зі мною подорожував по лазуровому узбережжю, сказав: я знаю, за що воював. Відправляли бійців у Албанію, Францію, Хорватію, Італію, Єгипет. Минулого року на це ми спрямували 200 тис. євро. Тому, власне, і отримали нагороду "Меценат року" середнього бізнесу. Зараз теж допомагаємо, зокрема, у партнерстві із проектом «Переможці». Зараз готуємо проект «Переможці 2».
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram