Модернізований “Черкасиводоканал” тоне в боргах

10 лютого 2014, 11:54

КП «Черкасиводоканал» завершило модернізацію водопровідних та каналізаційних насосних станцій, кредит на яку дав Міжнародний банк реконструкції та розвитку. Проте, нині підприємство перебуває на межі банкрутства.

Про це повідомляє Муніципальне інформаційне агенство "Черкаси".

Нагадаємо, що в 2011–2012 роках КП «Черкасиводоканал» отримало кредит у сумі близько 11 млн. доларів США на модернізацію потужностей підприємства. Загалом, на проекти комунальних підприємств України Світовий банк надав 140 млн доларів. Період погашення — 2013–2025 роки. Нині виплачено близько 7 млн доларів. Гарантом угоди з Міжнародним банком є міська рада, яка в разі неплатоспроможності підприємства зобов’язується виплачувати необхідну суму для погашення кредиту. Перші два внески — в квітні та жовтні минулого року — водоканал виплатив самостійно, однак тепер він перебуває у борговій ямі, адже сума заборгованості підприємства сягає 37 млн гривень. Але про все по черзі.

На що витрачено кредитні кошти?

Як ми вже зазначали, кредит «Черкасиводоканалу» наданий на здійснення модернізації водопровідних та каналізаційних насосних станцій із впровадженням автоматизованої системи управління і енергоощадних технологій. Простіше кажучи, на заміну старого обладнання, яке вже відслужило свій строк, на нове.

Обнови КП «Черкасиводоканал» придбав за кордоном, підписавши 2 контракти з іноземними фірмами. Перший — на модернізацію двох головних каналізаційних та семи районних каналізаційних насосних станцій (із ДП «ЮТЕМ-Інжиніринг» ВАТ «Південтеплоенергомонтаж» на суму понад 790 тисяч євро і майже 14,5 мільйона гривень), який вдалося завершити наприкінці жовтня 2012 р. Другий — на модернізацію трьох водопровідних насосних станцій (із «Пер Арслеф А/С» на суму майже 4 мільйона євро і понад 9 мільйонів гривень), який було реалізовано наприкінці червня 2013 року.

— Ми абсолютно не жалкуємо, що здійснили модернізацію, адже нині наші системи водопостачання такі ж, як і в більшості європейських країн. Так, на каналізацію ми поставили шведські насоси фірми-лідера з виробництва каналізаційних насосів. На водопроводі у нас насоси іншої (німецької) компанії. Тендер ми проводили за умовами світових вимог проведення тендерної процедури, тому участь у ньому брали всі компанії світового рівня. На сьогодні маємо прекрасний результат. Заміна старого обладнання, яке постійно виходило з ладу, дала колосальний ефект економії електроенергії по водопроводу (водопровідних насосних станціях) близько 24–25%, а по каналізації — понад 30%. Тобто лише на електроенергії ми заощаджуємо понад 6 млн. гривень, — розповідає директор КП «Черкасиводоканал» Сергій Овчаренко.

Наприкінці листопада минулого року проект модернізації був повністю втілений у життя, і як свідчать дані, є досить ефективним у плані економії електроенергії, однак, незважаючи на позитивний результат, підприємство застрягло в боргах.

Звідки ж беруться борги?

Зважаючи на економію у понад 6 млн. гривень за рік, здавалося б, «Черкасиводоканал» повинен мати прибуток, однак нині підприємство завинило 37 млн. гривень енергетикам та «Азоту».

Як стверджує директор водоканалу, причиною богів є збитковість нинішніх тарифів. Вони не відшкодовують навіть ті (зменшені) затрати, які підприємство має на сьогодні внаслідок модернізації. Ця проблема виникла, оскільки Уряд задекларував, що найближчі 3 роки тарифи підвищуватися не будуть — держава буде компенсувати різницю, яка утворюється внаслідок збиткового тарифу, але наразі ця різниця не відшкодовується. На сьогоднішній день заборгованість держави перед Черкаським водоканалом сягає 92 млн. гривень.

— У нас уже є заборгованості — програли суд на 4,5 млн грн енергетикам, а заборгованість уже понад 10 млн грн. Зараз суд по «Азоту». Тобто тіло кредиту ми сплатили за рахунок наших інших кредиторів, тобто за рахунок електроенергії та інших видатків, — говорить Сергій Овчаренко. — Хоча в більшості міст, де міські ради виступали гарантом і підписували такі зобов’язання, що щорічно вони повинні в бюджет міста закладати витрати на погашення кредиту. Це тільки КП «Черкасиводоканал» сам постійно сплачує.

Відповідно до угоди, підприємство має самостійно сплачувати кредитні внески і лише в тому випадку, якщо воно виявиться неплатоспроможним, ці кошти має виплачувати міська рада як гарант угоди.

Секретар міськради Віктор Білоусов категорично проти взяття нових кредитних зобов’язань, оскільки це фінансовий тягар для громади міста.

— Сьогодні за рахунок місцевого бюджету кредит не виплачується, оскільки минулого року на сесії міськради підприємство було визнане цілком платоспроможним. Є чіткі показники платіжоспроможності, вони визначені Податковим кодексом. Минулого року КП «Черкасиводоканал» самостійно виплатило усі кошти. Якщо в цьому році підприємство подасть якісь свідчення того, що воно не є платіжоспроможним, ми це питання дослідимо. В будь-якому випадку ми вже запланували ці гарантійні виплати в новому бюджеті, який щойно затвердили. Якщо підприємство доведе нам, що воно дійсно неплатіжоспроможне, що воно вкрай ефективно і економно використовує кошти і при цьому не може заплатити, якщо все це підтвердять цифри, безперечно, міська рада виконає свій гарантійний обов’язок і сплатить ці кошти, — коментує директор департаменту бюджетної політики Наталія Джуган.

Як складеться подальша доля комунального підприємства, та й черкасців, що можуть стати заручниками нерегулярного водопостачання, прогнозувати важко. Адже КП «Черкасиводоканал» надіється на Уряд і на Бога, а міська рада надіється на КП «Черкасиводоканал», тож виходить таке собі замкнене коло. Бо, як кажуть у народі, на Бога надійся, а сам не зівай.

Вікторія ПОЖАР, Юлія ЩЕРБИНА, МІА «Черкаси»

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору