У проєкті Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького “Кава з директором” взяли участь керівники всіх навчально-наукових підрозділів. Завершальною в циклі стала розмова з виконуючим обов'язки ректора Олександром Черевком.
За чашкою ароматної кави, Олександр Черевко розповів про найголовніші досягнення університету, те, як карантин змінив навчальний процес, чому абітурієнтам варто обрати саме ЧНУ імені Богдана Хмельницького та що буде з випускним -2020.
Які найважливіші досягнення ЧНУ імені Богдана Хмельницького за останні роки?
- Безумовно, для кожного університету показник досягнень - це рейтингові оцінки. Для початку треба говорити про міжнародне визнання. Для прикладу, рейтинг найкращих університетів світу QS, у який увійшли 350 університетів Східної Європи та Центральної Азії. Туди потрапило 20 вишів з України, і в цій двадцятці ми під номером 10. Я вважаю це значущим досягненням. Такі міжнародні оцінки додають нам упевненості та надихають на подальші вдосконалення, дають стимул.
Звичайно,рейтинги — це комплексні показники успішності. Якщо брати консолідований рейтинг закладів вищої освіти України, який узгоджується з Міністерством освіти і науки, то з 237 вишів України, ЧНУ імені Богдана Хмельницького - на 47 місці, раніше був на 53. Також років два тому роботодавці самі визначили в Україні топ-50 університетів, ми хоч і під номером 40, але потрапили до цього рейтингу. Це теж достатньо значуща оцінка. Тобто, ми спостерігаємо позитивну динаміку. Ось така загальна рейтингова оцінка та щорічні набори студентів більше 2-ох тисяч - головні досягнення ЧНУ.
Також за останні роки ми суттєво покращили свою матеріально-технічну базу. Я вважаю, якщо держава хоче серйозно просунутися вперед, то, звичайно, першочергово треба підтримувати і вкладатися в науку та освіту.
Як карантин позначився на освітньому процесі в ЧНУ імені Богдана Хмельницького?
- Карантин підкреслив важливість комп’ютеризації та діджиталізації. Першочергово, це переоснащення університету та навчання викладачів. Так вийшло, що деякі викладачі поважного віку не завжди були готові працювати в онлайн-режимі. Але я не кажу про те, що потрібно прощатися з викладачами, які не володіють цими навичками, а про те, що їх також можна навчати. І ще один пункт, на який варто наголосити, це важливість всім мати доступ до Інтернету. Це вже не забавка чи розкіш, це необхідність для нашого життя. Якраз під час карантину з’ясувалося те, що певна кількість студентів не може нормально спілкуватися, тому що не всюди є Інтернет, та ще й хорошої якості. Ми, звичайно, в таких випадках йдемо назустріч. Ще на початку карантину я дав завдання виявити та скласти списки тих, у кого немає доступу до мережі, організувати листування та налагодити зв’язок з цими студентами.
Зараз всі пройшли таке собі випробування на людяність. Тому що через пандемію зросла знервованість та моральна виснаженість. Ми повинні спочатку підтримати наших дітей, а вже потім подавати навчальний матеріал. Адже дистанційна робота, якщо її виконувати добросовісно, потребує ще більших витрат енергії та часу.
Чи готується університет до другої хвилі пандемії коронавірусу восени?
- Ми зараз готуємося до завершення семестру, адже нам потрібно випустити більше тисячі бакалаврів. Готуємося і до ЗНО та вступної кампанії, щоб набрати абітурієнтів. Адже дуже важливо, щоб в університет прийшли нові студенти. А всі інші проблеми будемо вирішувати у міру їх надходження.
Чи будуть в Черкаському національному святкувати випускні цього року?
- Якихось масових гулянь не буде, це точно. Тому що треба все ж таки берегтися і дотримуватися заходів безпеки. Зараз дозволено збиратися не більше десяти осіб в аудиторії. Власне кажучи, ситуація поліпшується, але поки що рано говорити про певні масштабні заходи. Ми ще подивимося, які тенденції виникнуть після наступного етапу послаблення карантинних заходів. Все залежить від загальної ситуації в країні. Я розумію і студентів, і викладачів та директорів, які хотіли б відсвяткувати випускні. Адже це результат 4-річної праці і цей день хочеться зробити особливим. Також випускний - це можливість розповісти про університет абітурієнтам. І дуже важливо, щоб студенти, які випускаються вже ставши фахівцями, давали певні оцінки навчальному закладу, викладачам, тій же матеріально-технічній базі і т.д.. Але радість випускників ми все одно будемо розділяти разом, навіть якщо не вдастся відсвяткувати цей день як зазвичай.
Наступного року ЧНУ відзначатиме своє 100-річчя. Як будете святкувати?
- Для будь-якої корпоративної структури, а тим більше для університету, 100 років - дуже визначна дата. І ми з величезним задоволенням почали до неї готуватися. Створений оргкомітет, намічені відповідні програмні й календарні заходи. Але знову ж таки, виходимо з того, що буде відбуватися далі в країні, яка буде перспектива боротьби з пандемією коронавірусу. Якщо все це затихне, то дасть Бог, у лютому 2021 року ми відсвяткуємо ювілей на належному рівні. Підготовка до цього вже розпочалася.
Олександре Володимировичу, що для Вас виявилося найскладнішим на посаді ректора?
- Найважче - це задовольнити і збалансувати потреби багатотисячного колективу. У нашому університеті більше тисячі працівників та більше 6 тисяч студентів. І ви ж розумієте, що кожна людина особлива, для кожного потрібен унікальний підхід. І от робота ректора полягає саме у тому, щоб максимально почути всіх і дати відповіді на різноманітні запити, які відбуваються щоденно.
Ви самі ведете свої сторінки в соціальних мережах, зокрема в Інстаграмі?
- Я сам веду свої соціальні мережі: і Фейсбук, і Інстаграм. Звичайно, наш інформаційний відділ інколи дає мені якісь поради. Щодо Інстаграму, то мені здається, що я там дуже скромно представлений. Дуже рідко додаю нові дописи. Один раз виклав відео деяких моїх захоплень: стрільби, метання ножа, верхової їзди. Взагалі, люблю чоловічі забави. Вважаю, що це здоровий спосіб відпочинку. Але окрім наведених, у мене багато й інших захоплень. Я люблю саджати дерева, створювати ландшафтні композиції, скульптурні розробки.
Чому абітурієнтам варто обрати саме ЧНУ імені Богдана Хмельницького?
- Є дуже проста відповідь - це найкращий університет. Я поважаю всіх своїх колег, але ми дійсно сьогодні є лідерами вищої освіти у Шевченковому краї. Нас знають в Україні і за її межами. І показниками цього є наші рейтинги, щорічна кількість вступників та працевлаштування наших студентів. Я б ще виокремив один важливий момент - це висока корпоративна культура та єдність у нашому університеті. Повага у колективі і молодих до старших, і старших до молодих. Також стабільність, впевненість у завтрашньому дні, робота задля розвитку і пошук нового. Це все завжди дає переваги для нас.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram