Люди до нас не доходять, – продавці ринку «Ярославський» скаржаться на стихійників

06 вересня 2016, 08:06

1473070474_img_5309

Адміністрація та продавці стихійного ринку на Ярославській вулиці, що у Південно-Західному районі, б’ють на сполох: район окупували стихійники. Через те ринок напівпустий. Дехто ж із місцевих жителів виступають на боці продавців, які сидять біля супермаркетів на зупинці «Алея Путейка». Мовляв, там сидять пенсіонери, які так можуть заробити хоч якусь копійку, пише Нова Доба.

Тетяна Кулініч розповідає, що продає м'ясо на ринку «Ярославський» із 90-х років.

– У нас є всі документи, санітарні висновки обласної санепідемслужби. Маємо санітарні книжки, є платниками податків. Платимо аренду. Ми є законослухняними громадянами.

Підприємицю обурює, що біля супермаркетів на стихійному ринку продавали харчі, за якими потрібний особливо ретельний контроль:

– Вони, по-перше, порушують закон про чистоту. Там же немає де пройти, треба, щоб вулиця була облаштована. По-друге, надворі жарко, а в них же нема ніякого холодильного обладнання. Там було і риба, і копченості, і молоко, і сир, і чого там тільки не було. Ми стали обурюватися, бо люди сюди не доходять. Подивіться, ринок пустує. Де люди?

Щоправда, у період активної боротьби зі стихійниками кілька місяців тому продавців молочних продуктів та м’яса розігнали. Пенсіонери, які продовжують там торгувати овочами, теж кажуть, що перекупники м'ясо і рибу під супермаркет вже не приносять.

Черкащанка Марія Семенівна каже, що купує м'ясо тільки на законному ринку, в одних і тих же продавців. Якістю задоволена.

Світлана Каратонова із Білозір’я продає овочі на ринку «Ярославський» більше 15 років. До неї вишикувалася черга із 2-3 людей. Одночасно важить продукцію, розраховується з покупцями та говорить із нами.

– Платимо за місце, за аналізи. Коли завозиться нова продукція, то беруть у нас аналізи, дають санітарний висновок. Половина продукції моя, половину закуповуємо на фермерському ринку. Оформлене підприємництво. Чоловік возить із Херсону товар і здає на оптовому ринку. Я ж торгую тут уроздріб.

Жінка розповідає, що дотримання усіх законних норм суттєво б’є по кишені підприємців.

– Податок зараз виходить більш, ніж 400 гривень (соціальний внесок), і більше 100 гривень – патент. Це вже гривень 600 у місяць. Плюс аналізи 2-3 рази на тиждень по 20 гривень. За місце на ринку щодень 12-16 гривень. За місяць за аналізи 200 гривень, за місце в місяць – близько 300, – рахує вголос підприємиця.

«Не потрібен там ніхто, ні бабушки, ні дєдушки, ні з петрушкою, ні з чим»

Черкащанин Іван Дмитрович купує огірки на ринку. Каже, що не проти стихійників, які розташувалися біля супермаркетів.

– Рідко я туди ходжу, мені туди далеко. Але я за той ринок, адже там сидять, переважно, пенсіонери, які заробляють копійки. Нічого страшного в цьому немає. Беру там фрукти, овочі, все нормально.

Заступник директора ринку «Ярославський» Владислав Вергай розповідає, що про організовану боротьбу зі стихійниками у місті вже публічно домовилися, однак до одноосібників, які продають власний урожай, збереглося лояльне ставлення:

– У прямому ефірі на телебаченні були і поліція, і заступник мера і директори ринків. Після того прибрали стихійні ринки прибрали на 700-річчя, на Сумгаїтській. Були задіяні ветеринарна служба, ДСНС. На сьогодні «перекупів» на тротуарах немає. На мою думку, там не потрібен ніхто, ні бабушки, ні дєдушки, ні з петрушкою, ні з чим. Є відведені місця для торгівлі, все, що поза межами ринку – незаконно.

За зайнятий метр на ринку «Ярославський» – 3 гривні на добу. Ціна однакова і для тих, хто продає власноруч вирощене, і для зареєстрованих підприємців. Адміністрація вважає, що в разі переходу стихійників на законні місця виграють усі: місто стане чистішим, торгівля буде організованішою, а покупці зможуть мати більший вибір на ринку.

«Ніяких документів немає, начальство буде увечері»

На стихійному ринку ж біля «Сільпо», що навпроти алеї Путейка, вранці ми застали кількох пенсіонерів та юнака. Кажуть, надвечір продавців тут значно більше.

Свої імена продавці називати не захотіли. Покупців небагато, тож продавці охоче з нами спілкуються.

Хлопець продає кров’яну ковбасу та паштет домашнього виробництва. Каже, все це готує його тьотя із закупленого на ринку. Ковбаса майже чорна і вилискує від жиру. Ковбаса – 45 грн за кг, паштет – 35 грн за півлітрову банку.

Бабусі ж припрошують купити невеликі помідори по 7 гривень за кілограм, сушка із яблук та абрикосів теж по 7 гривень. Квасоля, малина – усього потроху, скільки сама змогла принести.

Літній чоловік із Червоної Слободи пропонує помідори по 10 гривень. Великі, рожеві.

– Домашні, нічим не кроплені, добрі, – посміхається.

– Чому ж не стоїте на легальному ринку? – питаю.

– А я там простояв увесь день, і не спродався. Туди ж люди не ходять. І хто придумав там ринок розташувати? А тут іде людина, купила і понесла зразу додому. А взагалі, вважаю, тут треба обладнати вечірній ринок. Я правильно кажу?

Бабусі закивали головами. На підтримку пенсіонерів висловилася і продавчиня кіоску, який розташований поряд.

Через дорогу, біля «Деліката», стоїть така собі «клітка», де продають фрукти та овочі. Також у клітці вже допродують сало – при нас лишалося кілька шматків. У білявої молодої продавчині поряд із помідорами, огірками, брюссельською капустою, бананами, вилискують великі іспанські персики та нектарини по 45 гривень. Охоче розказує про товар. На запитання про офіційність її торгівлі, відповіла швидко:

– Ніяких документів у мене немає. Я найнятий працівник. Ми тут орендуємо, начальство буде увечері.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору