Корсунські медики борються з туберкульозом комп’ютерними технологіями

11 серпня 2015, 20:11

19474_1

Серед небезпек, які чатують на людське здоров’я, туберкульоз – особливо грізна. Насамперед через високий ризик зараження та тривалість і дороговизну лікування, пише Черкаський край.

Україна з 1995 року жила в стані епідемії туберкульозу. Хоч її й подолано, однак рівень захворюваності залишився ще високим, і у протитуберкульозної служби турбот чимало. Лікар-фтизіатр Тетяна Фурсова очолює її вже десять років і добре володіє ситуацією.

— Спостерігаємо тенденцію до стабілізації захворюваності на туберкульоз, — коментує вона. — Торік вперше виявили 24 хворих, позаторік — 25, у 2012-му — 30. Тішить те, що за останні два роки серед хворих немає дітей. Наше завдання – обстежити за рік половину населення району , тобто 23 тисячі осіб. Якщо виявляємо підозрілих, обстежуємо і направляємо на лікування. Після обласного тубдиспансеру хворі перебувають під нашим наглядом до повного видужання. Віднедавна наша служба вийшла на якісно новий рівень протидії туберкульозу. Один із спонсорів забезпечив наш кабінет сучасним комп’ютером, що дало змогу приєднатися до єдиного державного електронного реєстру хворих на туберкульоз. Заходжу на електронну амбулаторну картку з прізвищем хворого – і все чітко видно: які ліки і скільки одержав, на якій стадії хвороба, які результати аналізів. Це значно полегшило контроль за амбулаторним лікуванням наших пацієнтів.

На запитання, чи реально подолати хворобу цілком, Тетяна Василівна зауважує:

— З туберкульозом легковажити, а тим більше «вмивати руки» неможливо. Ця хвороба особливо підступна і непередбачувана. Може вразити і людину з цілком благополучного соціального середовища, хоча медики помічають, що погане харчування, важка робота, незадовільні побутові умови – благодатний грунт для «проростання» цієї хвороби. Зараз спостерігаємо нове явище – поширення мультирезистентного, тобто особливо стійкого до ліків, туберкульозу, який вимагає довгого і дуже дорогого лікування. Як правило, туберкульоз виявляємо поруч із ВІЛ-інфекцією, що цілком зрозуміло.

Хочу особливо підкреслити, — продовжує лікар, — ступінь соціальної небезпеки туберкульозу усвідомлює адміністрація центральної районної лікарні. Нашу службу не скорочували навіть у важких фінансових ситуаціях. Маємо у районі дитячого фтизіатра – а це робота на майбутнє суспільства. Маємо власного лаборанта і пункт забору мокротиння, яким похвалиться далеко не кожна районна лікарня. Це створює належні умови для ефективної роботи протитуберкульозної служби.

До розмови приєднується дитячий фтизіатр Тамара Стрельченко:

— Боротьба з туберкульозом починається на третій день життя людини. Ще в пологовому відділенні робимо дитині щеплення БЦЖ, а через 7 років – ревакцинацію. Це якщо не гарантує здоров’я, тому що трапляються різні випадки, наприклад, дитина заражається від батьків, то завжди дає імунітет і полегшує та прискорює лікування. Держава забезпечує безкоштовні щеплення проти туберкульозу. А це немалі кошти: тільки торік наша лікарня придбала вакцину БЦЖ на 27 тисяч гривень. На жаль, є такі «свідомі» батьки, які з різних причин відмовляються від щеплення, піддаючи власну дитину величезному ризику. Звичайно ж, не слід боятися і щорічних проб Манту: це всього-на-всього діагностична процедура, не шкідлива для дитини, але вона — дієвий спосіб дізнатися, чи немає загрози здоров’ю дитини.

— А для дорослих повинно стати потребою раз на рік пройти флюорографічне обстеження, — додає Тетяна Фурсова. — У нашій лікарні флюорограф найсучасніший, цифровий, з мінімальним радіологічним навантаженням. Витратив кілька хвилин – і впевнений, що здоровий. Мій досвід доводить: небезпека «підхопити» туберкульоз існує для кожного і передбачити лихо неможливо. Тому будьмо відповідальними за своє здоров’я.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору