У Черкасах досі тривають суперечки щодо того, хто має вивозити негабарит та кому за це повинні платити містяни. Нещодавно у міській раді запевнили, що наразі єдиним підприємством, яке може виставляти жителям Черкас платіжки за вивезення будь-якого сміття, є комунальне підприємство “Черкаська служба чистоти”. Проте в управлінській компанії “Нова якість”, яка займалася вивезенням негабариту раніше, з такою позицією міськвиконкому не згодні й застерігають містян від подвійних стягнень.
Однією з причин теперішніх непорозумінь став новий Закон України “Про управління відходами”, який набув чинності 9 липня 2023 року.
Згідно із ним, у територіальних громадах місцева рада вирішує, хто буде адміністратором послуги з управління побутовими відходами. І таким адміністратором може бути виключно комунальне підприємство, пояснює директор департаменту дорожньо-транспортної інфраструктури та екології Сергій Отрешко.
15 серпня 2023 року Черкаська міська рада визначила адміністратором послуги з управління побутовими відходами комунальне підприємство “Черкаська служба чистоти”.
- Таким чином, з моменту прийняття цього рішення, єдиним суб’єктом, який має право стягувати плату за послугу з управління будь-якими відходами (побутовими, великогабаритними, ремонтними) є саме це комунальне підприємство. Закон передбачає, що ті суб’єкти господарювання, які до набрання чинності нового закону мали договірні відносини з органами місцевого самоврядування щодо вивезення сміття, повинні переукласти цей договір з адміністратором послуги з управління відходами. Тож, з 15 серпня, ТОВ «Нова якість «Благоустрій» може мати будь-які юридичні або грошові претензії щодо вивезення негабаритного сміття виключно до «Черкаської служби чистоти», а не до містян, - сказав Сергій Отрешко.
Як коментують рішення міськради у “НЯ”?
Адвокат “Нової якості” переконаний, що в Черкасах ухвалене рішення на виконання Закону “Про управління відходами” прямо суперечить йому ж.
- Новий Закон передбачає, що міська влада повинна визначити адміністратора послуги з управління побутовими відходами. І ним має стати саме комунальне підприємство, очевидно, що новостворене, із хорошим відділом претензійно-позовної роботи (робота з боржниками), яке стане проміжною ланкою у відносинах між споживачами послуг та їхніми виконавцями, – коментує норму Закону адвокат компанії «Нова якість» Максим Підгорний у коментарі для Про все. - Адміністратор послуги з управління побутовими відходами не може здійснювати будь-яку іншу діяльність, окрім пов’язаної з адмініструванням послуги з управління побутовими відходами. Про це йдеться в частині 4 статті 32 Закону. Далі ж по тексту законотворець визначив шість повноважень адміністратора, серед яких немає ані вивезення відходів, ані їхньої утилізації. А коли ми дивимося на рішення міськради, то виходить, що “Черкаська служба чистоти” самостійно нараховуватиме собі кошти за послугу, самостійно контролюватиме якість своєї роботи. А це, як мінімум, нелогічно та несправедливо. Фактично дії Черкаської міської ради суперечать як суті реформи, що передбачена Законом, так і його положенням. До всього це рішення – ще й про монополізацію ринку та протидію конкуренції. Та це вже проаналізує Антимонопольний комітет.
Про що новий Закон?
Адвокат “Нової якості” говорить, що насправді за своєю суттю Закон є революційним для України в плані вирішення питання перероблення сміття, рециклінгу (повторного використання), відновлення відходів, запобігання нагромадженню тощо.
– Фактично йдеться про ієрархію управління відходами. Так, до речі, і називається 4 стаття Закону. І насамперед органи місцевого самоврядування мають працювати над пошуком практичних рішень для проблем із сортуванням, переробленням, повторним використанням відходів. Тут і питання роздільних баків для різних типів відходів, аби прививати населенню культуру поводження зі сміттям, і побудова мережі прийомних пунктів для різних типів відходів, мовчу вже про сміттєпереробні заводи чи лінії. Натомість у Черкасах усю суть Закону міська влада потрактувала як: перестати платити за вивіз негабариту «Новій якості», – додає Максим Підгорний.
Кому платити за негабарит?
За словами представника міськради Сергія Отрешка, Закон передбачає, що ті суб’єкти господарювання, які до набрання чинності нового закону мали договірні відносини з органами місцевого самоврядування щодо вивезення сміття, повинні переукласти цей договір з адміністратором послуги з управління відходами. Тож, з 15 серпня, ТОВ “Нова якість “Благоустрій” може мати будь-які юридичні або грошові претензії щодо вивезення негабаритного сміття виключно до “Черкаської служби чистоти”, а не до містян.
Водночас адвокат Максим Підгорний запевняє, що договір на вивезення негабариту з компанією “Нова якість” досі чинний. Відповідно підприємство продовжує надавати послугу та надсилати платіжки за її виконання. Він каже, що нинішнє рішення міської ради призведе лише до плутанини та в майбутньому – до подвійних стягнень із містян.
– Нового конкурсу на поводження з великогабаритними та ремонтними відходами в Черкасах не проводили. Тому підстав припиняти свою діяльність у чинного надавача послуг немає, – додає Максим Підгорний.
Адвокат уже анонсував судовий позов до Черкаської міської ради. Містянам радить не ігнорувати платіжки за вивезення негабариту, аби уникнути плутанини та подвійного судового стягнення в майбутньому.
Нагадаємо, у червні цього року Верховний Суд України визнав договір з "Новою якістю" законним та чинним.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram
просто немає слів, за газ у минулому році подібна афера була- до цього часу кошти не повернули…
Нова якість, не укладаючи договори зі споживачами виставляє рахунки на послуги в яких споживач не має потреби, чому я потрібен їм платити, з Черкаською службою чистоти я маю договір їм і сплачую за надані послуги згідно договору.
А хто ти такий щоб з тобою договір складали