Компромісна фігура: хто врешті займе посаду секретаря міськради у Черкасах?

28 листопада 2020, 14:19

У час пандемії та наближення завершення бюджетного року в Черкасах, здавалося б, треба було зосередитися на проведенні сесій новообраною владою і прийняття ряду нагальних питань. Але політикум бурлить не менше ніж перед двома турами виборів міського голови. Справа в обранні секретаря міськради Черкас.

- Ця посада – цінний актив для формування більш широкої і стійкої більшості. Віддавати його «своїм» фракціям – стратегічна помилка. Побоювання, що Секретар не зі «своїх» стане центром змови проти міського голови не мають реальної твердої основи. Якщо обставини складуться не на користь Анатолія Васильовича, то замінити Секретаря на лідера заколотників не буде проблемою. Тож створювати за рахунок секретарської посади «надійний тил» нераціонально. Віддати посаду представникам «антимерської» коаліції було б широким і навіть красивим жестом, але цього не зрозуміють в першу чергу свої і (не дай Боже) сприймуть це як слабкість або невпевненість в собі, – пише у Facebook політичний консультант Юрій Сас.

На цю посаду претендує ряд осіб, як досвідчені депутати, так і депутати-початківці. Народних обранців можна зрозуміти, адже в умовах роботи нової ради посада секретаря є справді важливою, об’єднавчою для депутатів, громовідводом для міського голови, та й загалом на секретаря лягає багато чисто технічних функцій щодо скликання сесій. Але в певних умовах секретар може стати бомбою уповільненої дії і блокувати роботу ради, або ж, навпаки, сприяти проведенню продуктивних сесійних засідань.

Можна лише пригадати, як працював за попередньої каденції тандем мер-секретар міськради, тобто Анатолій Бондаренко та Олександр Радуцький. Були сварки, скандали, блокування рішень.
«Я свободєн!», – такий статус вказав на своїй сторінці у Facebook Олександр Радуцький після того, як депутати були відправили його у відставку.

Згодом його крісло зайняв свободівець Ярослав Нищик і Бондаренко навіть хвалив його за сприяння в роботі ради, але потім Нищик раптово вирішив піти з посади і взагалі скласти депутатський мандат, через що в один момент на Бондаренка навалилося багато додаткових обов’язків і мер скаржився навіть журналістам, що не встигає справлятися з усіма справами.

Все це треба розуміти, щоб збагнути, чому ж нині за посаду секретаря міської ради йде така боротьба і чому від вирішення цього питання залежить продуктивна робота ради нового скликання.
Свої «п’ять копійок» навколо пристрастей щодо посади секретаря міськради зараз вставляє чи й не кожен депутат. У деяких групах в соцмережах створили навіть опитування для голосування за кандидатів на цю посаду. Звісно, таке опитування ні до чого не призводить, але з нього випливає, що бажаючих обійняти цю посаду – безліч. Ми зосередимося на декількох ключових фігурах.
Насамперед, звучить інформацію про те, що на цю посаду розглядають кандидатуру депутата-«батьківщинівця» Юрія Тренкіна. Це його друга каденція в раді, у першій він обіймав посаду керівника бюджетної комісії. У коментарях ЗМІ він і не приховує, що готовий зайняти відповідну посаду, але певна одіозність постаті може налаштувати проти такого рішення мера не лише опозиційні фракції…

- Тренкін не є безконфліктною фігурою навіть в близькому оточенні міського голови. Там є міцні антипатії та конкретна ворожнеча», - так, наприклад, пише про цю кандидатуру політичний консультант Юрій Сас у Facebook.

Менш одіозним може бути депутат, який теж вже не першу каденцію у владі – Іван Сухарьков.

- Сухарьков – компромісна фігура для новообраного депкорпусу. Має певний політичний досвід із попередньої каденції, рівновіддалений від різних політсил, окрім звісно своєї. Але «Черкащани» за будь-яких обставин йшли б у більшість, – пише у Facebook освітянин, кандидат в депутати міськради від «Черкащан» Сергій Шамара.

Проте саме приналежність Сухарькова до цієї політсили може зіграти не на його користь. Адже певний передвиборчий нейтралітет цієї політсили давав розуміння, що вони будуть приєднуватися у владі до переможця. Це політсила, що складається з представників великого бізнесу. Тож чи захоче команда Анатолія Бондаренка давати стільки влади у руки цієї політсили? Окрім того, з середини у цій політсилі не так все гладко, адже самі «Черкащани» - різношерстні, мають багато груп впливу і можуть висунути на посаду секретаря й інших представників. Окрім того, вже ходять розмови, що їх представники хочуть бути й заступниками у міського голови.

На посаду секретаря міськради також претендує і фракція «Слуг народу», але враховуючи публічні суперечки міського голови Черкас з Президентом, зокрема, на тему карантину, можемо припускати, що мер не захоче настільки зближуватися з провладною політсилою. Тим більше, що самі «слуги» активно підтримували в другому турі опонента Бондаренка. Та й бізнесмен Араік Мкртчян, який вже не вперше у владі, зазначав, що не має великих амбіцій щодо посад, а входження у раду пояснював більш високими мотивами, тож прагнення його зайняти посаду може сприйнятись як алогічний і непослідовний крок.

У кулуарах чути прізвища навіть таких претендентів на посаду секретаря міськради як давній соратник мера Геннадій Шевченко, «черкащанин» Нарек Казарян, «слуга» Сергій Дудка тощо. Та все ж оглядачі сходяться до того, що цю посаду займе хтось з наближених до мера людей, проте досвідчених. І тут справа буде не в емоційності, а в раціональності, адже меру потрібно буде довіряти людині і обпертися на неї в питаннях організації сесій, як це було при Нищику, проте не тратити час на постійні скандали, як це було при Радуцькому. У тій же «Батьківщині» лишається не так багато досвідчених депутатів. Так, не першу каденцію працює відомий бізнесмен Роман Діскант, проте ніде не було помітно, щоб він виявляв до цієї посади якісь амбіції. Схоже, Діскант цілком вдовольняється роллю депутата, вносячи вряди-годи пропозиції як народний обранець. Хоча це могла б бути об'єднавча фігура.

Так само об'єднавчою фігурою міг би стати ще один депутат з "Батьківщини", що не вперше заходить у раду – Олексія Мельника. Цей депутат не «світився» у скандалах, як, наприклад, Іван Сухарьков, у Мельника немає конфліктів та токсичності, як в Тренкіна, він більш досвідчений (бо був депутатом і раніше), ніж, скажімо Дудка. Цікавою є і посада депутата. Адже зважаючи, що Мельник очолює комунальне підприємство, він більш поінформований щодо потреб міста і при закладанні бюджету, або при розподілу бюджетних коштів може більше спрогнозувати, яким комунальним підприємствам міста потрібні ті чи інші кошти на діяльність.

І цей неконфліктний і молодий депутат міг би цілком об’єднати більшість, враховуючи що має контакти з усіма депутатами, і з тією ж командою «Черкащан».

Вже днями буде проходити перша сесія Черкаської міської ради. І, очевидно, це рішення виноситиметься на сесію, адже часу вже немає, а компромісну фігуру для роботи ради треба таки пропонувати.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору