Уперше за тридцять з лишком років українцям вдалося пройти надскладний маршрут в непальських Гімалаях та здійснити сходження на одну із величних вершин гірського масиву, мрію всіх найсильніших альпіністів світу, — Анапурну III (7555метрів ). Причому пройти маршрутом, який протягом десятиліть ніяк не давався найсильнішим спортсменам, по Південно-Східному ребру. Здавалось, за ним давно закріпився статус „ однієї із чудових, невирішених проблем в Гималаях“. Але наші хлопці — голова Черкаської федерації альпінізму та скалолазіння В’ячеслав Полежайко та двійко колег, київських альпіністів, Микита Балабанов і Микола Фомін нарешті вирішили цю спортивну проблему.
Повідомлення-смс з переможним „Є вершина!“ надійшло з гори 6 листопада о 06.19. Новина одразу поширилась через соціальні мережі та вайбер-групу Черкаської ФАІС, яка вболівала за наших альпіністів та ретельно слідкувала за кожним їхнім кроком та можливим повідомленням. Але ж хлопцям потрібно було здійснити спуск, перш ніж по-справжньому радіти дійсно фантастичній перемозі. Тим більше, що сходження команда здійснювала у надскладних погодних умовах, коли лютий вітер сягав ста кілометрів на годину.
О 14.13 вдалося команда спустилась на ночівлю та перепочинок до позначки 6700 метрів. Далі „дюльферили“ до 6400 метрів. На сьогодні спортсмени вже подолали позначку у 5400 метрів вище рівня моря.
Насправді, українські альпіністи здійснили спортивний подвиг. Адже їм першим в історії світового альпінізму вдалося реалізувати мрію багатьох закоханих у гори та пройти першосходження по надскладному у технічному плані маршруту. Між іншим, першу спробу піднятися на Анапурну III саме по Південно-Східному ребру наші альпіністи здійснили ще у 2019 році. Тому добре розумілись на характері гори та її „примхах“. Тоді їм вдалося дійти до позначки 6350 метрів — майже впритул до штурмової ділянки маршруту. На жаль, тоді хлопцям довелося завершити експедицію завчасно, бо була небезпека обморожень. Цього разу вони вперто пішли до переможного фінішу, не зважаючи на погодні обставини. На штурмовий вихід вони витратили десять днів. На стільки ж часу був розрахований запас їжі, але на всяк випадок її споживали економно.
Південно-Східне ребро Анапурни дуже красиве і дуже складне. Воно є найбажанішим для всіх без виключення альпіністів світу. Вперше його намагались підкорити британці в 1981 році. Ник Колтон та Тім Ліч дійшли до позначки 6500 метрів. І повернулись назад, зважаючи на недостатню акліматизацію. З того часу маршрут намагались здолати шість різних експедицій. Їм також не вдалося пройти трьох кілометрову неприступну стіну. Навесні 2016 року нову спробу здійснили австрійці. Після трьох холодних ночівель вони повернулись у базовий табір.
Свого часу Микита Балабанов в одному із своїх інтерв’ю зазначив, чого варті ті останні перед вершинні кілометри. Це вертикаль зі складним рельєфом, водоспадною кригою, вертикальними снігами, ажурними сніговими гребнями. Звучить дуже красиво, але насправді все заманливо та небезпечно! Дивлячись на цю величну гималайську красу українці запевнили, що обов’язково повернуться і зійдуть на Анапурну. І дотримались слова. Чекаємо їх вдома, в Черкасах!
Тетяна Балякіна
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram