Взяти участь можуть усі дорослі із почуттям гумору та бажанням повеселитися.
Наближаються новорічні та різдвяні свята. Тому час готувати подарунки, планувати святковий стіл. Але цим зимові святки не обмежуються. Наші дідусі і бабусі влаштовували колядницькі вертепи, перевдягалися у Меланку, козу, чорта й співали «Щедрий вечір». У Черкасах громадські активісти вирішили згадати та відродити українські традиції різдвяних свят. Чому вони це роблять, вони розказали «Громадському: Черкаси».
Торік голова громадської організації «Проєкт Р.І.Д.» Макс Тимчій із друзями вирішив пощедрувати. Вони підготували невелику святкову програму, перевдяглися в чорта, козу, інших різдвяних персонажів й ходили від хати до хати співати пісень.
«За нашою ідеєю чорт викрадав місяць. Ми ганялися за чортом й паралельно співали щедрівок. У людей був ефект «вау!» А нам дуже сподобався різдвяний дух об’єднання», – каже Макс.
Цьогоріч Макс Тимчій із Тетяною Бойко, Анною Мигаль та Тетяною Ігнатенко знову організовують різдвяні святкування. І цього разу вони об’єднують навколо себе більше любителів пощедрувати так, як це робили наші предки.
Щоб організувати свято якісніше і цікавіше, активісти ГО «Проєкт Р.І.Д.» підготували цикл воркшопів. Для цього задіяли фахівців, зокрема Черкаського обласного краєзнавчого музею.
Викладачка в музичному училищі Галина Качур навчить правильно співати щедрівки. Завідувачка відділу етнології краєзнавчого музею Вікторія Наумчук допомагатиме з одягом, в якому щедрували на Черкащині. Майстриня Лідія Солодар допоможе зробити різдвяну зірку. Також будуть лекції про символіку свят та особливості святкування в нашому регіоні, про обрядовий одяг та атрибутику свят.
Дух свята без обрядів та звичаїв втрачає неймовірну особливу святковість, каже Вікторія Наумчук. Через історичні та політичні події більшість українців призабули свої традиції. Наші звичаї зникають з предками, для яких це було важливо. Зараз людям важко зрозуміти, чим відрізняються, наприклад, колядки і щедрівки. Тому важливо максимально донести дух свята до українців.
«Ми створюватимемо дух свята своїми руками, голосами і уявою. А завершиться це все гучним, веселим колядуванням на Святвечір та щедруванням на святого Василя. Ми хочемо, щоб люди знали і розуміли, як раніше відзначали різдвяні свята. Й цінували наші українські традиції», – каже Макс.
Вікторія Наумчук говорить, що черкащанам треба знати українські традиції святкування для повної самоідентифікації:
«Головне не забути обряди, щоб не втратити нашу ідентичність. Якщо підживлювати їх – рано чи пізно ми їх відновимо і розумітимемо, що це не просто дитячі пустощі. Це певна кодована інформація, яка має в собі неймовірну символіку і обереговий зміст».
Детальніше про участь в циклі зустрічей дивіться тут.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram