Касовий розрив, чи розтрата: чому звільняють директора ТОВ “Черкасиенергозбут”

12 грудня 2019, 20:04

За кілька днів директора ТОВ «Черкасиенергозбут» Євгенія Лута можуть звільнять із посади. Сам керманич, під час пресконференції, виправдовується і каже що причин йому не пояснюють, а підприємство за його управління показувало хороші результати. Водночас у ПАТ «Черкасиобленерго», яке є 100% власником та засновником «Черкасиенергозбут», говорять, що Лут зловживав службовим становищем, звітність щодо діяльності не надавав, а кошти витрачав на власний розсуд.

Чому ж насправді звільнять керівника «Черкасиенергозбуту» і що буде із працівниками дізнавалися наші журналісти.

Що таке ТОВ «Черкасиенергозбут»?

Після реорганізації ринку електроенергії всі обленерго України повинні були розділитися на розподільчі та постачальні компанії. Так ПАТ «Черкасиобленерго» створило дочірнє підприємство ТОВ «Черкасиенергозбут».

Тепер у новому ринку електроенергії акціонерне товариство відповідає за мережі і розподіляє електроенергію постачальним компаніям, а ті у свою чергу – споживачам. Це зробили аби не було монополії в постачанні енергії і люди могли обрати будь-яку компанію.

Наразі серед постачальних компаній «Черкасиенергозбут» - найбільша й обслуговує левову частку споживачів.

За словами ж керівника Енергозбуту Євгенія Лута, підприємство працює досить успішно, у них незначна кількість боржників серед споживачів і постачають енергію великим компаніям, що сприяє наповненню податками бюджету області.

Хто призначив Євгенія Лута на посаду і як виник скандал «на мільйон» із навчаннями

За словами голови правління ПАТ «Черкасиобленерго» Олега Самчука, комерційний департамент обленерго розробляв концепцію роботи «Черкасиенергозбуту». Відповідно вони подали на розгляд наглядової ради кандидатуру чинного комерційного директора Обленерго Руслана Самойленка і пропонували його поставити на посаду очільника дочірнього підприємства, щоб не мати потім проблемних питань. Тодішні посадовці Фонду держмайна вирішили, що тут потрібно поставити людину без досвіду в енергетиці й відповідної освіти. Вони запропонували кандидатуру Євгенія Лута.

- Я три роки в енергетиці і розумів, що мені треба зубами гризти, але вчитися, бо повинен показувати приклад працівникам. Приміром, у нас є тренд на підприємстві – керівник іде найпізніше з роботи, - розповідає Євгеній Лут і додає, що для вдосконалення своєї роботи та працівників в умовах нового ринку вони знайшли можливість навчатися у провідної європейської компанії й витратили на це трохи більше мільйона. Натомість в «Черкасиобленерго» зазначають, якщо ж проводити такі навчання, то не варто оплачувати його ще для кількох компаній з інших регіонів України. Та й узагалі все це треба погоджувати із засновниками компанії. Також голова правління обленерго додає, що кілька місяців після запуску роботи Енергозбуту вони проводили навчання працівників на місці.

- Після реоганізації ринку в перший день роботи ми отримали «переддефолтний» статус. Нам усім потрібно було вчитися з нуля, бо спеціалістів в Україні просто не було. Я зрозумів, що треба щось робити, інакше ми збанкрутуємо за три дні і завалимо постачання всієї області. Для цього ми їздили на навчання. В Україні діє реформа, яку супроводжує американський фонд і рекомендує польську компанію, яка і проводить навчання. Перша зустріч із ними була в Міністерстві енергетики, де розповідали про реформу в енергоринку. Додам, що у Європі перший і другий етап запровадження енергоринку відбувався 20 років і досі триває. Ми ж над другим етапом працюємо менше року. Тож, коли я зрозумів, що ми можемо завалити це все, знайшов можливість домовитися за навчання з польською компанією. Ми також надали інформацію про місяці навчання до уповноважених органів, платимо у валюті за міжнародними договорами й тут неможна «домовитися» про якісь схеми, - аргументує Лут.

Чому ж його хочуть звільнити?

Під час пресконференції в ОДА Євген Лут розповів, що зараз на підприємстві утворився касовий розрив, адже вони повинні купувати електроенергію в обленерго і сплачувати наперед, а споживачі ж платять після місяця користування. Тому й утворився борг перед «Черкасиобленерго».

Стосовно такого касового розриву голова розподільчої компанії Самчук запевняє, що така практика в енергозбутових підприємствах цілком нормальна.

- В інших областях підприємства-засновники дочірнім піприємствам взагалі не дають коштів, вони поступового погашають свій борг, - каже Самчук.

Водночас він запевняє, що такі підприємства повинні бути одним цілим, сумісно робити фінансовий план, формувати бюджети, їхнє виконання, щоб не було проблем в обох і ніяк не відобразилося на споживачах.

- Проте з квітня від Енергозбуту було лише ігнорування вказівок, вони вважали, що підпорядковуються певним особам у Фонді держмайна. Ми не розуміли, коли отримаємо заборговані кошти від підприємства, тому розглядали це питання на зборах правління за результатами роботи після першого кварталу, просили надати звіти, вказати дату здійснення розрахунків, адже тоді йшлося про суму більше 100 мільйонів. Проте у відповідь приходили листи зі змістом типу: «ви нами не управляєте». Виходить, що питання куди витрачати кошти, як здійснювати діяльність, та планувати роботу керівник вирішував на власний розсуд, - коментує Самчук.

На такі закиди Євгеній Лут запевняє, що не почув жодного аргументу, чому його звільняють.

- Стосовно звітності. Коли мене призначили, а не того, кого хотів Самчук, Фонд держмайна надав вказівку наглядовій раді укладати зі мною контракт. Коли голова наглядової ради звернувся з питанням надати звітність про результати діяльності, то ми його надали в ті терміни, які вимагалося, - запевнив керманич «Черкасиенергозбуту» і додав. - Материнській компанії ми звіти не надавали, адже не можемо звітуватися за той період, який ще не відбувся. По друге, ми можемо звітувати перед представником фонду, чи наглядової ради, а від уповноваженого дорученням голови правління вчиняти з нами якісь дії звернень не було.

Також за словами Лута, коли розділилися 25 обленерго то вони піклувалися про дочірні компанії, аби були споживачі, а в «Черкасиобленерго» просували не «Черкасиенергозбут», а іншу компанію і споживачі думали, що та насправді є дочірньою.

Натомість Олег Самчук розповідає, що від фінансового, бухгалтерського відділу та інших служб і контролюючих органів ПАТ «Черкасиобленерго» до нього надходили службові записки, що дочірнє підприємство не надає ніяких звітів про результати роботи.

- Коли змінилося керівництво фонду держмайна, то вони зацікавилися, що відбувається з ТОВ «Черкасиенергозбут» і запросили інформацію, чому витрачаються кошти, й не надаються звіти. Ми доповіли про ігнорування дочірнім підприємством усіх зборів та відмову надавати звіти, - коментує Самчук.

За його словами, у Фонді вислухали позицію енергозбуту і направили протокол наглядової ради, де визнали роботу постачальної компанії незадовільною за перші дев’ять місяців. Тому «Черкасиобленерго» подало на розгляд нову кандидатуру для керування «Черкасиенергозбутом». Поки Фонд держмайна вирішує кого поставити новим очільником постачальної компанії, а вже після зміни керівництва проведуть повний аудит роботи підприємства, щоб розібратися, чи не було зловживання та розтрати коштів і чому виникла заборгованість перед обленерго.

Що буде з працівниками «Черкасиенергозбуту»?

Євгеній Лут спростував чутки, що після його звільнення всіх людей позвільняють.

- Життя на цьому не закінчується, ви всі працюєте і є хорошими спеціалістами. Я маю надію на те, що прийде новий керівник і ви отримуватимете гідну зарплату, - прокоментував Лут.

Голова правління «Черкасиобленерго» Олег Самчук також підтвердив цю інформацію.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору