“Сертифікат від “Амбрелли” та проїзд без перевірок”: як у Черкасах дотримуються обмежень “червоної” зони (ФОТО, ВІДЕО)

17 грудня 2021, 12:34

Вже понад місяць Черкащина перебуває у найсуворішій - "червоній" зоні карантинних обмежень. Наша область тривалий час балансувала між "помаранчевим" та "червоним" рівнями. Зрештою після наполягань МОЗ обласні чиновники прийняли рішення ввести більш суворі обмеження для боротьби з пандемією. Звісно, новину про посилення карантину громадськість зустріла без особливої радості. Загартовані попередніми локдаунами підприємці таки прийняли рішення урядовців в частині створення "пропускного режиму" для невакцинованих відвідувачів та клієнтів. Правоохоронні ж структури та посадовці Держпродспоживслужби взялись перевіряти, наскільки точно міцевий бізнес та громадськість дотримуються нових обмежень та вимог. Журналісти "Про все" також вирішили перевірити на собі, як у Черкасах дотримуються цих вимог та наскільки пильно міські магазини та заклади перевіряють своїх відвідувачів.

Черкащина тривалий час трималась між “помаранчевим” та “червоним” рівнем. Однак рішення про перехід до більш жорстких обмежень обласна комісія з ТЕБ і НС прийняла лише 9-го листопада, ввівши нові обмеження з 12-го числа. Серед обмежень, які вводились були: заборона роботи закладів громадського харчування, ТРЦ, непродовольчих ринків та магазинів, проведення масових заходів тощо.

Ці заклади та установи могли обійтися без обмежень, якщо 100 % працівників та відвідувачів закладів були вакциновані від COVID. Охочі ж пересуватися громадським транспортом повинні були мати принаймні “жовтий” сертифікат, який свідчив про одну дозу вакцини.

Введені обмеження розділили громаду Черкас на два табори. Одні відстоювали необхідність щеплення та масово йшли до центрів вакцинації, інші ж вперто противились урядовим рішенням та збиралися на акції протесту.

Утім черги охочих щепитися від COVID були більш велелюдними, ніж акції противників вакцинації та “covid-диссидентів”.

Скріншот з телеграм-каналу черкаських противників вакцинації

Скріншот з телеграм-каналу черкаських противників вакцинації

Не минуло і без скандалів, противники нововведень організувалися в групи та “штурмували” черкаські заклади, які відмовлялися обслуговувати нещеплених та противників носіння масок. А в одному з дитячих садків Черкас, відвідувачку “без маски”, яка намагалася відвідати дитяче свято, вивели з ДНЗ в наручниках та склали на жінку протокол за порушення карантинних обмежень.

ЧЕРКАСЬКИЙ БІЗНЕС ПРИЙНЯВ НОВІ ВИМОГИ

Нові обмеження та контроль відповідних державних органів змусив черкаські заклади та установи внести зміни до своєї роботи. Частина таких закладів або припинила свою роботу, пішовши у вимушену відпустку, або ж працювала підпільно, щоб не потрапити під “санкції” перевіряючих. Однак значна частина черкаських непродовольчих магазинів та ТРЦ продовжила працювати, контролюючи своїх відвідувачів на предмет наявності сертифікатів про вакцинацію.

Утім період, коли згадані заклади досить ретельно дотримувались нових обмежень, тривав не довго. За кілька днів після початку “червоної” зони на Черкащині журналісти “Про все” відвідали ряд закладів, щоб наживо перевірити, чи дотримуються відповідних вимог у Черкасах. Найжорсткіше перевіряли сертифікати в ТРЦ “Любава”, ТРЦ “Хрещатик-сіті”, Будинку торгівлі, Макдональдсі, “Епіцентрі” та у великих кав’ярнях. Менш жорстко перевіряли сертифікати на Центральному ринку. 

В черкаських маршрутках наявність сертифікатів не запитували взагалі. Хоча на початку введення “червоної” зони черкаські правоохоронці демонстрували, що перевіряли пасажирів на предмет наявності “ковідних” сертифікатів.

За інформацією Національної поліції України, з 21 жовтня органи Національної поліції України провели понад 129 тисяч перевірок регулярних та нерегулярних пасажирських перевезень на території держави.За виявленими порушеннями складено 1010 адмінпротоколів. А за минулий тиждень поліцейські склали 1 410 адміністративних протоколів за ч. 1 ст. 44-3 (Порушення правил щодо карантину людей) КУпАП.  З початку карантину складено – 119 768 адмінпротоколів.

СЕРТИФІКАТИ ПЕРЕВІРЯЮТЬ… АЛЕ НЕ ЧИТАЮТЬ

За кілька тижнів від введення таких обмежень наші журналісти вдались до нового “рейду”. Цього разу вони “озброїлись” не лише справжніми “зеленими” свідоцтвами про вакцинацію, а й вигаданим “сертифікатом”. Фейковий папірець свідчив, що журналіст пройшов вакцинацію у вигаданій компанії (“Umbrella” - лиха фармацевтична компанія з голлівудського бойовика “Оселя зла” - ред.). Звісно, попередньо журналісти повідомили про це до поліції, щоб не самим не втрапити в халепу.

вигаданий сертифікат про щеплення від Covid

Щоб унеможливити в майбутньому звинувачення в упередженості, журналісти в мережі “Фейсбук” поцікавились у черкасців, де найжорсткіше в місті перевіряють документи про вакцинацію. За результатами такого опитування вони вирушили на перевірку.

У Черкаській міській раді про наявність сертифікату для відвідування будівлі охоронець згадав лише тоді, коли журналісти напряму поцікавились цим моментом. До цього постовий поліціянт лише цікавився метою візиту, зауваживши, що “ніхто нічого не перевіряє”. А от у центральному відділенні “Укрпошти” на Байди Вишневецького сертифікату не запитали взагалі. Адміністратор відділення, яка нашвидкоруч почала вдягати захисну маску помітивши, що її знімають журналісти, переадресувала всі питання до свого керівництва.

- Я не можу нічого вам сказати. З усіма питаннями та пропозиціями ідіть до мого керівництва, - відрізала адміністраторка.



В магазині мобільного зв’язку,  поблизу ТРЦ “Любава”, журналістам повідомили, що нададуть послуги без наявності сертифікату.

- Ви коли щось купуєте в продуктовому магазині, у вас щось перевіряють? Ні? То, наскільки я пам’ятаю, можна купувати без сертифіката і в непродовольчих магазинах, - повідомив один з продавців. - Єдине що, то ми не пускаємо до торгової зали більш як три особи.

А от в самому ТРЦ “Любава” перевірка відвідувачів на наявність сертифікату про щеплення була більш прискіпливою. До самого центру можна зайти безперешкодно, охоронці не чіпають відвідувачів. Однак, пройти до будь-якого з магазинів без відповідного документу фактично неможливо. Утім, наш фейковий сертифікат чергуючі на входах продавці практично не читали та побачивши схожий на сертифікат папірець пропускали нас до магазинів. 

Не “вчитувались” у сертифікат від “Umbrella” і в кінотеатрі “Мультиплекс”, що в тому ж таки ТРЦ. Працівниця каси кінотеатру лише зауважила, що документ про вакцинацію будуть перевіряти, як при вході до кінозали, так і при купівлі поп-корну.

Як з’ясувалося, не охоче перевіряють сертифікати і на залізничному вокзалі станції “Черкаси”. Касирка, не лише не запитала наявність документу при спробі купівлі білету, а й не попросила його, коли журналіст повідомив, що в нього такого сертифіката немає і він хоче сісти на потяг без документа.

- Взагалі то треба, щоб була (документ про щеплення від COVID - ред.), але зараз пускають на “дизель” і без вакцинації. Але попереджують, щоб були всі вакциновані, - повідомила касирка. - Ви поїдете, але якщо перевіряючий на якісь  із станцій виявить, що ви без сертифіката про вакцинацію - вас оштрафують.



Після відвідин ряду закладів, ми навідались до кав’ярні в черкаському “Будинку торгівлі”, яку рекомендували читачі. Цей заклад виявився фактично єдиними, де наш вигаданий сертифікат уважно перевірили та виявили фейк. Адміністраторка закладу спочаткудоволі жорстко відреагувала на наші пояснення щодо журналістського експерименту, але згодом погодилась, що рідко хто ретельно перевіряє “ковідні” документи у відвідувачів.

-     Мені за день доводиться перевіряти десятки різноманітних довідок про вакцинацію, - розповідає адміністраторка кафе «Європа» Яна. – Це займає багато часу. Мушу розбиратися в них. Немає єдиної форми «ковідного паспорта». В кожній країні – свої. І от стоїш і пів години роздивляєшся. Приходять перевірки, то також час витрачаєш. Але водночас такі перевірки - це добре. Люди мають розуміти, що це все контролюється. Ми повинні боротися з хворобою. 

Жінка зауважує, що за день їй доводиться перевіряти сертифікати, видані у понад 20 різних країнах світу. Однак найбільш дивними є документи про вакцинацію, видані в Золотоноші. Сертифікати хоч і мають ознаки офіційного “ковідного паспорта”,  але вигляд їх насторожує.

В ЦЕЙ ЧАС КОНТРОЛЮЮЧІ ОРГАНИ ХИЗУЮТЬСЯ ПРОВЕДЕНИМИ РЕЙДАМИ

Як повідомляють в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Черкаській області, їх співробітники регулярно проводить карантинні рейди, під час яких дотримання карантинних вимог перевіряють на щонайменше 30 об’єктах.

- Відповідні комісійні перевірки проводяться спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області щодня, у тому числі у вихідні та святкові дні. Зокрема, цього року фахівці Черкаського міського управління провели 2575 комісійних перевірок дотримання протиепідемічних заходів суб’єктами господарювання у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19). Порушення протиепідемічних вимог виявили на 502 об’єктах (19,5 % випадків), - повідомляють у відомстві. - Серед основних порушень були – недотримання дезінфекційного та маскового режиму, відсутність температурного скринінгу працівників, антисептиків, відсутність організації централізованого збору використаних засобів індивідуального захисту.

Як повідомляють в Головному управлінні Національної поліції у Черкаській області, карантинні рейди черкаські правоохоронці проводять разом із Держпроспоживслужбою щотижня. Також в обласній поліції додають, що за два останні місяці ними було виялено й кілька підробних сертифікатів.

ОБМЕЖЕННЯ “ЧЕРВОНОЇ” ЗОНИ ЗБЕРЕЖУТЬСЯ І ПРИ ПОМ’ЯКШЕННІ КАРАНТИНУ

Майже через місяць перебування в “червоній” зоні черкащани вже звикли до обмежень, встановлених урядом. Утім, на початку грудня в МОЗ повідомили, що жорсткі обмеження “червоного карантину” відтепер будуть діяти і під час “жовтого” рівня епіднебезпеки.

Відповідно до змін, з 6-го грудня на “жовтому” рівні працювати можуть лише ті громадські заклади, де всі співробітники мають принаймні одну дозу вакцини проти COVID-19 або чинний негативний тест чи сертифікат про одужання. Відвідувати такі заклади дозволять лише людям, які також отримали принаймні одну дозу вакцини. Окрім документа про вакцинацію, для відвідування закладу підійде і чинний негативний тест або сертифікат про одужання.

- Наголошуємо, раніше заклади мали можливість обирати формат роботи: не перевіряти COVID-документи, але дотримуватись обмежень жовтого рівня або перевіряти документи, але працювати без дотримання відповідних норм, - йдеться у повідомленні. - З 6 грудня така опціональність не передбачена: всі заклади мають перевіряти наявність COVID-документів як у співробітників, так і у відвідувачів.

Також в Мінохоронздоров’я повідомили, що з 6 грудня термін дії жовтого COVID-сертифіката буде зменшений до 30 днів. Раніше він становив 120 днів. Це означає, що на 31-й день сертифікат про отримання першої дози вакцини проти COVID-19 не буде валідним.

ЖОРСТКІ ОБМЕЖЕННЯ СПОНУКАЮТЬ ДО ВАКЦИНАЦІЇ

На думку експертів, такі нововведення пов’язані із державною програмою обов’язкової вакцинації. Посилюючи карантинні вимоги, держава фактично підштовхує громадян робити щеплення, щоб побороти пандемію смертельної хвороби.

Статистика вакцинації на Черкащині виглядає наступним чином. Станом на 15 грудня, щеплення від COVID-19 вже отримали 892 721 черкащан. Першу дозу отримало 465 133 особи, завершили вакцинацію 427 588 людей.

Охочих щеплювали вакцинами: CoviShield - 16 198 разів, CoronaVac  – 334 045,  Pfizer – 337 898, Astra Zeneca – 109 061, Moderna – 95 519.

Для порівняння, на початку дії обмежень “червоної” зони від COVID-19 було щеплено  662 516 черкащан від початку кампанії.

Нагадаємо, вакцинація від COVID-19 в Україні розпочалася з 24 лютого 2021 року. Черкащина стала першим регіоном, де почали щеплювати громадян. Нині ж в області вакцинують у 102 пунктах щеплення, 32 центрах вакцинації та 25 мобільних бригад.

Підготували Олександр Носенко та Сергій Радченко

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору