Від старої бібліотеки – до сучасного хабу: як на Канівщині розвивають креативний простір завдяки конкурсу від “МХП-Громаді” 

05 травня 2023, 10:05

У селі Потапці на Канівщині активісти вирішили перетворити закинуту стару бібліотеку на сучасний хаб. Створити відкритий громадський простір Potapsi HUB вдалося в межах конкурсу грантів "Час діяти, Україно" від благодійного фонду "МХП-Громаді".

У селі Потапці живе 300 людей і тут немає школи. Натомість активна громада минулоріч реалізувала соціальний проєкт Potapsi HUB - простір, куди можуть приходити і діти, і дорослі. Тепер тут проводять лекції з психологічної допомоги, плетуть маскувальні сітки, малюють, беруть участь в майстер-класах тощо. Тут також приймали та надавали гуманітарну допомогу переселенцям, робили обереги для військових та збирали для них продукти. 

Керівниця проєкту Potapsi HUB Людмила Горденко розповідає, що задумка створення подібного громадського простору зародилася вже давно, адже в селі не було локації, де люди могли проводити дозвілля.

- Це був наш перший проєкт і я хочу подякувати нашій команді та жителям села, завдяки яким це все вдалося. Після перемоги в конкурсі “Час діяти, Україно” ми стали більше впевнені в собі, ми тепер точно знаємо, що можемо реалізувати те, що задумали. Я дуже вдячна фонду “МХП-Громаді” за те, що в такий непростий час вони повірили в нас і підтримали. Люди втомилися просто сидіти вдома. А тут в нас є і швидкісний інтернет, і телевізор, і ноутбуки. Тому під час дистанційного навчання діти, які не мають змоги навчатися онлайн з дому, можуть приходити сюди.

Ми також зберегли частину нашої бібліотеки та облаштували зону для дітей. Ми зробили такий простір, щоб він був максимально дієвим для всіх. Також тут зародився наш місцевий хор, а зараз ми започатковуємо танцювальний колектив. У нас є й плани на майбутнє, ми не хочемо зупинятися на одній кімнаті, яку ми зробили, а плануємо зробити з Potapsi HUB масштабний проєкт і сподіваємося, що фонд “МХП-Громаді” нас підтримає, бо ми хочемо створити ще спортивну зону, аби залучити більше молоді, в тому числі хлопців та чоловіків, - каже Людмила Горденко. 

Староста Потапцівського старостинського округу Наталія Березенко додає, що під час повномасштабної війни округ прийняв багато переселенців. 

- Вони спочатку не знали куди звернутися за допомогою чи консультацією, інтернет був поганий, не було навіть чим зайнятися. Подумавши про все це, ми вирішили втілювати в життя проєкт хабу. До цього ми ніколи не брали участь у подібних конкурсах. Тому цей реалізований перший проєкт дає нам великі перспективи на майбутнє, - каже староста.

Саме в Potapsi HUB оголосили про старт восьмого сезону щорічного проєкту “Час діяти, Україно” - конкурсу громадських ініціатив, який є втіленням місії благодійного фонду “МХП-Громаді”.

- Наш благодійний фонд продовжує допомагати захисникам України, а також розвивати громади, створюючи умови та можливості для їхніх ініціатив та для якісного партнерства між бізнесом, громадою та владою, - розповідає директорка благодійного фонду “МХП-Громаді” Тетяна Волочай. - За всі ці роки ми підтримали понад 400 проєктів. Минулого року ми також проводили цей конкурс у 14 областях України і він був присвячений більше реагуванню на виклики війни. Серед проєктів, які виграли, було багато ініціатив про укриття, можливість навчання дітей у воєнний час, інтеграцію ВПО в громадах та проєкти, пов’язані з реабілітацією ветеранів. Цього року ми продовжуємо конкурс “Час діяти, Україно” і щиро запрошуємо вас подаватися. Минулого року у нас перемогли 100 проєктів, 80 з яких - уже реалізовані та працюють.

Для того, щоб знати, як правильно подати заявку на участь в конкурсі благодійний фонд організовує декілька навчальних семінарів. 

- Особливістю цьогорічного конкурсу є те, що наш фонд хоче стимулювати розвиток громадянського сектору в громадах, тобто створення громадських організацій. Ми вважаємо, що відбудовувати громади потрібно вже зараз. Ми маємо робити все, що від нас залежить вже сьогодні, щоб наших захисників, коли вони повернуться з фронту, зустріли квітучі міста та села, - зазначає Тетяна Волочай.

Конкурс стартував  із 4 травня. Подати заявку на участь у ньому можна до 1 червня. Бюджет цьогоріч складає 7 мільйонів гривень. 

- Конкурс “Час діяти, Україно” створений для громад, які хочуть розвиватися, і для людей, які хочуть діяти вже сьогодні. У нас є спеціальний сайт, розроблений під конкурс. На ньому можна безпосередньо заповнити проєктну заявку. Цей конкурс націлений на об’єднання громади, тому чим більше осіб буде взаємодіяти - тим краще. Ми запрошуємо громадські організації об’єднуватися з місцевим самоврядуванням для того, щоб збільшити можливість співфінансування, адже воно є одним із важливих критеріїв при відборі. Так ми можемо зрозуміти, що громада готова долучитися до вирішення наявної проблеми. Важливим компонентом також є медійність, для того, щоб громада знала, що відбувається, а волонтери мали змогу долучитися, - говорить керівник національних проєктів БФ “МХП-Громаді” Володимир Панченко.

“Час діяти, Україно” цьогоріч проводитиметься у 12 областях нашої держави. Пріоритетні напрямки конкурсу: реабілітація ветеранів, розвиток громадських просторів, підтримка та інтеграція внутрішньо переміщених осіб, інституційна підтримка комунальних закладів та установ. 

- Ми спеціально залишаємо такий широкий спектр, адже розуміємо, що в кожній громаді є свої нюанси та потреби, - додає Володимир Панченко.

Голова Бобрицької громади, до якої входить село Потапці, Олена Штефан говорить, що цьогоріч мешканці ОТГ вп’яте братимуть участь у конкурсі “Час діяти, Україно”. 

- У нас нас велика громада, до якої входить 24 села. І в кожному селі людить хочуть, щоб у них були якісь зміни. За допомогою БФ “МХП-Громаді” ми вже реалізували більше 20 проєктів. Коли вперше писали проєкти, ніхто навіть не сподівався, що вдастся здобути перемогу. Але коли є перемога, реалізація та результат - людей це надихає. Я думаю, що ми будемо надалі співпрацювати з благодійним фондом “МХП-Громаді”. Цьогоріч є нові ідеї, які збираємося подавати на конкурс, - каже Олена Штефан. 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору