Губернатор прокоментував роботу спецгрупи, що вивчає вплив курятників МХП на довкілля та здоров’я людей

23 жовтня 2019, 17:32

Ось уже майже місяць спеціально створена робоча група облдержадміністрації намагається вивчити вплив діяльності підприємств МХП, розміщених на території області, на довкілля та здоров’я людей. Її створив ще 25 вересня своїм розпорядженням голова облдержадміністрації Ігор Шевченко.

Сталося це невдовзі після того, як президенту поскаржилися на «негативний вплив курників», під час його візиту на Черкащину. Сьогодні Ігор Шевченко наголошує, що про втручання влади у роботу підприємства не йдеться, так само як і про тиск на бізнес. За його словами, це лише спроба «з’ясувати питання, які турбують і громадські організації, і населення, і владу».

За місяць, що минув, робоча група засідала лише один раз – наступного дня після її створення. Тоді, крім іншого, визначилися, що варто провести моніторингові дослідження води у річці Росава та Вільшанка, зокрема, у місці скиду стічних вод, вище та нижче по течії, а також атмосферного повітря, питної та поверхневої вод і ґрунтів.  Крім того ГУ Держпродспоживслужби у Черкаській області має надати групі інформацію про якість води в джерелах питного водопостачання жителів сіл Черкаського району, на території яких здійснює діяльність ДП „Перемога Нова“. Зокрема, йдеться про села Будище, Кумейки, Свидівок та Мошни.

Таким чином, фахівці мають з’ясувати, що і скільки викидають підприємства агрохолдингу у воду і повітря та чи впливає це на якість води у криницях людей та її рівень. Власне, на все це неодноразово скаржилися противники діяльності МХП. Як наслідок, за результатами роботи групи влада має або визнати, що підприємства не становлять негативного впливу на людей і довкілля й заспокоїти їх, або підтвердити те, про що так довго говорять активісті.

8 жовтня у Степанцях Канівського району фахівці різних служб у присутності представників громадськості  відібрали проби повітря та води. Минулого тижня аналогічні проби біли відібрані у Будищі. Так, наприклад, проби води були відібрані безпосередньо у місці скиду стічних вод у річку Росаву (Канівський район) та Вільшанку (Черкаський район), а також вище та нижче по течії.

Голова облдержадміністрації Ігор Шевченко каже, що результати лабораторних досліджень відібраних проб будуть оприлюднені на офіційному сайті облдержадміністрації. Станеться це, очевидно, у листопаді, після другого засідання робочої групи облдержадміністрації. На ньому саме планують розглянути результати аналізів.

Профільні установи, які залучили до моніторингових досліджень, здійснили вимірювання показників складу та властивостей відібраних проб за гідрохімічними показниками та провели аналіз санітарно-хімічних і мікробіологічних показників, — пояснює Ігор Шевченко. — При цьому були присутні і представники громадськості. Результати проведеної роботи нададуть на наступне засідання робочої групи, яке плануємо провести у листопаді. Звісно, результати досліджень будуть опубліковані на сайті обласної державної адміністрації. Крім того, на засідання запрошуємо і ЗМІ.

У той же час голова облдержадміністрації зазначає, що робоча група буде «працювати стільки часу, скільки того вимагатиме ситуація. А у залежності від того, якими будуть результати, розробимо план заходів, аби усунути недоліки (якщо вони будуть) та покращити стан довкілля».

Відповідаючи на запитання, що було причиною створення такої робочої групи, Ігор Шевченко відмітив, що єдина мета влади - встановити істину.

— Це питання неодноразово порушували громадяни ще до мого призначення, окремо наголосили на екологічних питаннях і  під час візитку президента до Черкас, — говорить голова облдержадміністрації. — Є повідомлення і в соцмережах, і заяви на публічних заходах. Але… Всі розуміємо, що зі слів категоричні висновки не варто робити.  Ми керуємося лише фактами. Саме для збору фактів і вивчення реальних показників Черкаською облдержадміністрацією й була створена робоча група. Саме ж МХП питання щодо вивчення впливу їхньої діяльності на навколишнє середовище сприйняли позитивно, тож перешкоджань з їхнього боку немає. 

У той же час Ігор Шевченко каже, що не боїться потрапити у «немилість»
громадськості в разі, якщо група дійде висновку про безпеку підприємств МХП для
екології та людей.

— Будь-яка діяльність має вплив на навколишнє середовище, але перед органами влади, контролюючими органами та суб'єктами господарювання стоїть завдання, щоб цей вплив був допустимим у рамках законодавства. Тому звинувачень я не боюсь, бо я не в долі. Скільки людей, стільки і думок, хтось звинувачує, хтось підтримує. Але я закликаю всіх керуватися по життю лише фактами, а не плітками, — каже він.

Ігор Шевченко підкреслює, що створення робочої групи не є втручанням у
діяльність агрохолдингу  або спробою
вплинути на нього. За його словами, подібний прецедент не вплине на
інвестиційну привабливість області.

— По-перше,  влада не втручається в
діяльність товариства МХП, — говорить він. 
— Ми  намагаємося з’ясувати
питання, які турбують і громадські організації, і населення, і владу. Наша мета
- знайти шляхи вирішення проблем, якщо вони будуть виявлені в результаті роботи
робочої групи. Ось наша мета, а не втручання в бізнес чи тиск на нього.
Діяльність влади має бути максимально прозорою як для громадськості, так і для
бізнесу. Все робимо лише в межах закону. Тому не будемо це називати втручанням.
А інвесторів ми запрошуємо на Черкащину, і я кажу це щоразу на зустрічах із
ними.

Слід зазначити, що сьогодні на Черкащині птицю вирощують не лише підприємства ПрАТ «Миронівський хлібопродукт». Так, наприклад, лише навколо Черкас нині працюють дві птахофабрики: одна — у Худяках («Черкаська птахофабрика»), інша — у Хуторах (птахофабрика «Перше травня», що входить до складу агрохолдингу «Авангард»). В області є чимало й інших курятників, але невдоволення викликає саме підприємства з орбіти МХП. Що ж, скоро дізнаємося результати перевірки.

Сергій ХАЛУПІНСЬКИЙ, «Акцент»

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору