Громадська рада для контролю влади не може запрацювати при Черкаській ОДА

23 липня 2014, 08:49

У Черкаській облдержадміністрації відзвітували про те, що пішли назустріч громадським активістам і дозволили обрати їхню раду як консультативно-дорадчий орган. Але за кілька днів після цього в облдержадміністрації заявили про нібито розкол у лавах Громадської ради. Нині ж місцеві можновладці апелюють до того, що рада нелегітимна. Адже частина громадських організацій, які увійшли до її складу, на момент подання заявок не були зареєстровані. А самі активісти переконують, що їхній орган намагаються визнати незаконним, бо обласна влада не має у ньому своїх представників, інформує "Радіо Свобода".

На необхідності створення Громадської ради при облдержадміністрації після Майдану наголошували і активісти, і голова Черкаської ОДА Юрій Ткаченко. Кілька місяців підготовки – і з майже дев’яноста охочих, до її складу увійшло більше третини представників громадських організацій, яких обрали таємним рейтинговим голосуванням.

Утім, через певний час на сайті облдержадміністрації з’явилася інформація про нібито «розкол» у лавах новообраної Громадської ради. Мовляв, деякі організації, які делегували своїх членів, на момент обрання ще не були офіційно зареєстровані. Мова йде насамперед про організації, утворені під час Майдану, говорить радник голови ОДА на громадських засадах Юрій Піднебесний.

«Дехто з них два місяці як подали документи, але не могли отримати цю реєстрацію. Тому зараз виник такий юридичний казус: з одного боку було би непогано, щоб ці організації були представлені. А з іншого боку є Закон, який не дозволяє бути в Громадській раді незареєстрованим організаціям. Я думаю, що цей казус треба просто сісти та обговорити. Можливо, внести в положення такий пункт, що в Громадську раду можна буде їх включити, коли вони отримають документи», – каже він.

Громадська організація «Ультрас Черкаси» на момент подання заявки на участь в Громадській раді ще не була зареєстрована. На той час її документи розглядало управління юстиції. Однак вже на другому засіданні ради, до якої увійшов і представник організації Данило Майоров, черкаські ультрас надали усі необхідні папери.

«Була ініціативна група щодо створення громадської ради. До неї увійшли Юрій Піднебесний та юрист облдержадміністрації. При обговоренні питання – чи можуть брати участь в установчих зборах громадські організації, які перебувають в процесі реєстрації – не було озвучено жодної перешкоди. Юрист озвучив, що це можливо і немає жодної проблеми. І було одноголосно ухвалено рішення дозволити цим організаціям брати участь в установчих зборах з умовою надати документи, щойно їх отримають», – каже він.

Без представництва районів Громадська рада неповна – ОДА

Іще одна причина невизнання нинішньої Громадської ради – нібито відсутність у її складі представників районів. На думку Юрія Піднебесного, наявність лише активістів Черкас обмежує можливості громадськості всієї області. Відтак влада вже розробила меморандум, аби долучити цих представників до співпраці з Громадською радою.

Перший заступник голови Громадської ради Сергій Слинько порівнює ситуацію, що склалася, із коровою, якій намагалися прив’язати п’яту ногу. Коли ж нога відпала, каже він, влада заявила, що «корова розкололася». Слинько пояснює: представники районів могли б узяти участь у виборах до Громадської ради, якби подали свої документи на загальних засадах. Однак вони цього не зробили.

«Жодних документів про те, хто їх делегував, вони не мали. Один сказав, що його на установчі збори відправив голова райдержадміністрації. Не зрозуміло, звідки ці люди. Але нам вони пояснили: їм обіцяли, що їх включать до складу Громадської ради. Я особисто підтримую, що представники з районів мають бути. Але на загальних засадах до ради увійшли представники з Канева, Чигирина, Золотоноші. Ці ж прийшли і кажуть, що їм обіцяли членство поза конкурсом», – пояснює Слинько.

Представники районів забезпечили би підконтрольність Громадської ради ОДА – громадський діяч 

Активісти припускають, що інформацією про «розкол» Громадської ради обласна влада «запустила» процес визнання її нелегітимності. На думку громадського діяча Анатолія Рекуна, представники районів саме і мали забезпечити підконтрольність цієї ради облдержадміністрації.

«Якщо Громадська рада непідконтрольна губернатору, це не означає, що вона має бути розпущена. Усе відбувалося згідно з процедурою, з рейтинговим голосуванням. Обрали тих, кого обрали», – вважає Рекун.
Громадську раду при ОДА обирають на два роки. Рішення ради є обов’язковими для розгляду облдержадміністрацією. На кожну відмову врахувати думки ради, на офіційному сайті ОДА чи в ЗМІ можновладці мають дати офіційне пояснення.

Тим часом Радіо Свобода виявило, що наразі на сайті Черкаської ОДА відсутнє повідомлення про так званий «розкол» Громадської ради. На його місці – порожня сторінка.

Новостворена Громадська рада – вже друга при Черкаській ОДА. Першу таку раду обирали ще за часів керівництва Черкащиною ставленика колишнього президента Януковича, Сергія Тулуба. Тоді близько півроку він не затверджував склад ради, оскільки до неї увійшли не всі прихильники тодішньої влади. А от положення про Громадську раду Тулуб так і не підписав.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору