Горять від 4 до 10 годин: експозицію обласного краєзнавчого музею поповнили окопні свічки

12 вересня 2022, 22:21

На фото: перші збережені 2 екземпляри (з написами) передані музею, які ввійдуть в історію нашої Перемоги

Експозиція залу Черкаського обласного краєзнавчого музею про російсько-українську війну 2014-2022 рр. поповнилася цікавими експонатами – волонтерською продукцією, так званими, окопними свічками. Про це розповіла старший науковий співробітник сектору воєнної історії Тетяна Григоренко.

На фронті це дуже необхідна річ:

  • ними можна освітлювати (підійдуть навіть найменші бляшанки з котячих консервів),
  • закип’ятити воду чи підсмажити яєчню (підійдуть бляшанки з-під «кільки» чи «паштету»),
  • зварити борщ із сухої заготовки чи лапшу,
  • погрітися і, навіть, висушити бліндаж.

Горять свічки у середньому 4-5 годин, а більші - і до 10 годин.

Автор цього виробу - черкащанка Олена Огінська. Виготовляти їх вона почала ще у 2014 році. Чому виникла ідея використовувати саме бляшанки? Як розповіла волонтерка, вона давно опікується довкіллям, а якраз металеві консервні бляшанки не приймали на переробку. То ж вони згодилися на допомогу нашим військовим.

Потім треба було вирішити питання з наповнювачами. Замість гноту (фітилю) використовувала гофрований папір, який заливала сумішшю воску та парафіну (технічний парафін не підходить). Віск Олені привозять бджолярі.

Бляшанки слід використовувати невеликі, найбільші - від зеленого горошку. Тару слід ретельно вимити від залишків продуктів, далі - щільно вкласти картон, насамкінець - потрібно ретельно залити гніт розплавленою сумішшю. Для цього у розплавлену у відрах суміш опускаються, по черзі, бляшанки зі щільно набитим картоном. Як тільки бляшанка наповниться її - виймають. Трохи охолоджують і зверху доливають тією ж розплавленою сумішшю. От і все. Окопна свічка готова.

Влітку необхідність у свічках трохи знижується, а ось у холодну пору попит зростає.

Черкащан просять долучатись до збору бляшанок. Їх можна приносити до волонтерського центру у центрі міста у будинку РАЦСу.

За інформацією Черкаського обласного краєзнавчого музею

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору