Через пандемію COVID-19 у світі відмінили тисячі культурних подій: від музичних концертів до книжкових ярмарок. Деякі організатори шукають нові формати проведення дійств, а інші переносять їх на 2021 рік. Чи чекати цьогоріч на Черкащині фестивалів та як організатори будуть виходити з культурного карантину – розбиралися «18000».
У березні у Черкасах мали відбутися концерти з солдаутом від «Антитіл». Однак карантин вніс свої корективи, тому події довелося перенести на невизначений термін. Про музичну сцену у Черкасах розповідає організатор «ГайдаFest» Денис Гайда. За його словами, зараз основне завдання – це зміна дат і запуск рекламних кампаній на ці концерти. Але з промо організатори поки не поспішають. Кажуть: дають людям час оговтатись від карантину.
Команда “Гайдафесту”
– Ми маємо кілька варіантів на осінь, але вирішили з тим поки почекати, адже невідомо, яка буде ситуація і чи буде нормальний попит на нові події. Зараз хочеться провести те, що вже оголошено, де є очікування концертів від людей з придбаними квитками. Тому анонси нових івентів у звичному форматі будуть тоді, коли буде впевненість, що їх не доведеться переносити, – ділиться планами Денис Гайда.
- Сподіваємось, що 2021 рік не принесе ніяких сюрпризів і можна буде творити ще активніше, ніж до цього
Рішення перенести чи скасувати фестиваль ще не ухвалили організатори «Ше.Фесту», оскільки чекають закінчення карантину і подальшого роз’яснення епідеміологічної ситуації в країні. Організатор Дмитро Колоша розповідає, що подію планували на кінець серпня, а переносити масові заходи під відкритим небом на осінь не найкращий варіант. Щоб не втратити суть і атмосферу фестивалю, організатори не розглядають варіанту провести його онлайн.
– Сподіваємось, що 2021 рік не принесе ніяких сюрпризів і можна буде творити ще активніше, ніж до цього. Черкащина не тільки може, а й має вийти з культурного карантину. Щоправда загадкою лишається дата і в якому вигляді це станеться, адже все залежить не від бажання організаторів, а від ситуації в країні. Хоча навіть за найгірших умов культуру треба підтримувати і просувати в маси, – розповідає Колоша.
Не відмовляються від проведення своїх події і організатори Черкаського фестивалю КіноШот. Організаторка Вікторія Лаврєнтьєва зізнається, що карантин змінив плани, тому потрібно підлаштовуватись під реалії сьогодення.
– Ми думаємо над новими форматами проведення фестивалю, над новою концепцією, щоб здійснити задумане у жовтні. Головне, щоб дозволили роботу кінотеатрів, – каже Лаврєнтьєва.
Робити подію восени планують і організатори Канівського міжнародного кінофестивалю ім. Ю. Іллєнка. Голова ГО «КанівФест» Інна Левіт розповіла, що офіційно сказати, коли відбудеться фестиваль, не має можливості.
Повноцінну подію їм заважають зробити дві речі: урізання фінансування від Держкіно та пандемія COVID-19. Організаторка зазначає, що команда також думала над зміною формату: зробити онлайн. Але відмовилися від цієї ідеї, бо тоді зникне атмосфера події.
– Люди, які приїздили до нас чотири роки, кажуть, що готові їхати на фестиваль хоч восени, хоч взимку. Ми готові робити фестиваль. Головне – не зупинятися. Я думаю, щоб вийти з культурного карантину організатори мають, можливо в менших масштабах, але постійно йти і щось робити. Можна обмежити фінансування, час проведення, але потрібно зберігти надбання, – додала Левіт.
За час карантину частина івент-подій перейшла в онлайн формат. Так, зараз черкасці можуть потрапити на віртуальний дитячий кінофестиваль. Хоч «Книжковий Арсенал» і перенесли на наступний рік, організатори все ж таки провели кілька подій в онлайн форматі. Про таку форму реалізації задумуються і черкаські івент-діячі. Організаторка Mriya-Fest Ірина Хорошаєва каже, що ще місяць тому вони з командою думали про перенесення фестивалю на наступний рік, оскільки не можуть дозволити собі наражати на небезпеку відвідувачів і просити підтримки у спонсорів. Тому працювали над онлайн форматом заходу.
– Чи з цього щось вийде – сказати складно, оскільки всі ці онлайн речі людям уже досить набридли. Про сам Mriya-Fest у 2020-му: як найбільші “мрійники” у місті, ми не припиняємо мріяти, – розповіла Хорошаєва.
Зараз команда в пошуку безпечних локацій для реалізації певних “не глобальних” творчих задумів. Також організатори доєдналися до створення Черкаського SUP Fest у частині дитячої локації. Вирішили, що така колаборація організаторів у місті та спільне втілення проєктів – найбільший здобуток карантинної кризи та показник того, які люди працюють над культурним розвитком Черкас.-
Вся Україна знає, що ми фестиваль проводимо, тому ми не маємо підвести усіх гостей, які хочуть до нас завітати
Про онлайн формат також думає команда Черкаського книжкового фестивалю. Організаторка Людмила Фіть розповідає, що карантин вплинув на моральний дух команди:
– У роботі нам найбільше подобається, коли навколо нас багато людей, ділитися енергією, коли світяться очі. Ми зрозуміли, що в період карантину цього немає і важко планувати як усе буде далі. Фестиваль планується на жовтень. Але у нас є кілька варіантів його проведення.
Перший варіант, каже організаторка, це проведення живого великого фестивалю за умови, якщо ситуація в країні стабілізується і команда знайде фінансування. Інший варіант – це організація онлайн фестивалю з живими зустрічами у Черкасах.
– Вся Україна знає, що ми фестиваль проводимо, тому ми не маємо підвести усіх гостей, які хочуть до нас завітати. Однак станом на сьогодні фінансування на великий живий фестиваль немає. Зараз працюємо над ідеєю з онлайн подіями. Але за таких умов не до нас не приїдуть видавці, – розповідає Фіть.
Деякі організатори взагалі відмовляються від проведення своїх подій цього року. Наприклад, трипільські зорі над Черкасами зайдуть лише у 2021 році. Зважаючи на ситуацію, яка відбувається у світі, етнофестиваль “Трипільські зорі” у цьому році не буде проходити. Зазвичай подія відбувається в останній тиждень червня до Дня молоді та до Дня Конституції України. Зараз організатори не бачать сенсу у перенесені заходу, тому цей рік беруть паузу.
Музичний фестиваль «Рок булава» поставив на паузу свою діяльність цього року. Обіцяють, що за квитками 2020 року можна відвідати фест за новою датою.
У Черкаській обласній адміністрації повідомили, що через карантин у області відмінили низку заходів. Наприклад, фестиваль «Нескореної нації», «Єдина родина», «Гончарний симпозіум» у Чигирині до Дня незалежності України.
– Напевно, проводити ці фестивалі у цьому році вже не вийде. Будемо дивитися по ситуації, яка складатиметься в Україні. Зараз вона не дуже стабільна, тому прогнозувати щось складно, – повідомила посадовиця департаменту культури Черкаської ОДА Тетяна Федченко.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram