850 тисяч гривень – саме стільки бюджетних коштів витратило місто Черкаси, аби депутати голосували не підняттям рук, а за допомогою електронної системи. Встановили її ще навесні цього року. Народні обранці навіть навчилися нею користуватися. Однак не користуються. І продовжують голосувати «по-старому», інформує Громадське ТБ: Черкаси.
Закон для всіх один
23 лютого 2015 року Президент підписав Закон щодо поіменних голосувань у місцевих радах.
Це означає, що практично всі голосування депутатів місцевих рад мусять бути поіменні. Раніше депутатам були доступні три режими голосування: відкрите, поіменне або таємне голосування. Тепер голосування може проводитися тільки у двох режимах: відкрите поіменне голосування із зазначенням позиції кожного депутата або таємне голосування (проте винятково в окремих випадках, наприклад, вибори секретаря ради або висловлення недовіри міському голові).
А найважливіше те, що в законі написано: відкрите поіменне голосування мусить здійснюватися за допомогою програмно-технічного комплексу системи електронного голосування з фіксацією результатів голосування, у тому числі з можливим роздрукуванням результатів голосування кожного депутата.
«Голос» міськради
12 липня 2016-го Департамент економіки та розвитку Черкаської міськради оголосив про проведення відкритих торгів. Міська рада закупила програмне забезпечення для електронної системи «Голос» за 265 тисяч гривень. Цю систему вже використовують 24 районні ради, 16 місцевих та 5 рад об’єднаних територіальних громад.
Ось що написано про систему на офіційному сайті:
- Голосування за її допомогою займає до 30 секунд.
- Усі проекти, за які голосують, депутати переглядають на планшетах, що зменшує витрати на друк на папері. Депутат входить до системи через персональний логін та пароль. Ніхто не може проголосувати за депутата у разі його відсутності на місці.
- Система формує звіти про результати поіменного голосування. На табло виводиться основна інформація про поточну подію у ході засідання (результати поіменного голосування: загальні, поіменно, по фракціях; інформація про виступаючого з веденням регламенту виступу тощо).
Технічне обладнання обійшлося міському бюджетові у 588 тисяч гривень. Ці гроші витратили на: апаратний комплекс, сервер, планшети, процесор, акустичну систему, три монітори, мікрофони на кожен стіл депутата, проектор, екран та мікшерний пульт. Загалом же ця система обійшлася в суму близько 850 гривень.
29 березня 2017-го у приміщенні Придніпровської райради завершили її встановлення. 26 квітня депутати навчалися нею користуватися. Секретар міської ради Олександр Радуцький оцінив «Голос» схвально. Але для того, аби безпосередньо під час сесійних засідань використовувати нове обладнання, потрібно було внести зміни до Регламенту міської ради.
Зробити це депутати могли ще 16 червня 2017-го. Проте депутат Павло Карась заявив, що обладнання незахищене від зовнішнього втручання і до системи може підключитися будь-хто та спотворити голосування. Тому це питання зняли до вирішення проблеми. Депутати не могли внести зміни до регламенту протягом шести (!) засідань.
І от, 1 листопада 2017-го Черкаська міська рада таки проголосувала за зміни до регламенту. Проте міський голова ветував усі рішення сесії, бо вважав її нелегітимною.
На наступній сесії, 10 листопада, це питання планують знову розглянути.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram