“Герої нашого часу”: The Village та МХП взялися популяризувати екоактивістів

19 листопада 2019, 09:02

Якби історія Землі вимірювалась добою, нашій планеті
лишилося б існувати дві хвилини. Найбільше пришвидшує хід годинної стрілки
глобальне потепління. Проблема планетарного масштабу, але є способи врятувати
Землю – маленькими кроками та спільними зусиллями. Відоме українське
видання The Village Україна
разом з
МХП
розпочали проект про «Великих та маленьких екогероїв» – людей, спільноти, міста
та країни, які втілюють маленькі, але ефективні екопроєкти.

Один із героїв проекту – Нікіта Шульга. У 14 років створив проєкт «Компола» для компостування продуктових відходів у шкільних їдальнях. Він започаткував його разом із однокласницею Софією у Київській школі №17 – для цього вони зібрали понад 30 тисяч гривень. За грантові кошти школярі придбали ще 30 компостерів для інших шкіл. Згодом спільно з МОН отримали ще 200, тепер завдяки «Компола» в Україні компостує відходи понад 230 шкіл.

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу 75429513_748109762334753_665947546966818816_n-1024x768.jpg

- Я хочу, щоб Україна не асоціювалася зі сміттям. Поки я маю вільний час у школі, можу використовувати його для створення різних екопроєктів. Це певною мірою здоровий егоїзм, адже приносить користь передусім мені, - каже хлопець.

Компост використовують для удобрення ґрунту поруч із дорогами, адже саме там міські дерева в найгіршому стані. Торік проєкт «Компола» отримав міжнародну премію Eco-Hero Awards Action For Nature – після цього Нікіту та Софію запрошують на європейські конференції та конкурси.

Ще одна героїня проекту – Ольга  Матюшенко, веде екоблог про те, як простими кроками допомогти планеті. Ольга почала вести свій екоблог в Instagram 2018 року. На це її надихнула лекція про сортування сміття: дівчину вразило, що 94% побутового сміття в країні потрапляє на сміттєзвалища та полігони. Щоб зробити свій внесок у зменшення статистики, Оля придбала першу екосумку, термочашку й компостне відро. А щоб мотивувати себе, перетворила власну сторінку в Instagram на екоблог. Зараз вона створює сайт, де публікуватиме аналітичні статті й навчальні відео про довкілля, щоб її аудиторія більше знала про стан планети.

- Кожен має право обирати своє, бути екологічно свідомим не є обов’язком поки що. Та моє життя змінилось на краще саме через прагнення до екосвідомості: я розумію свої потреби, можу оцінити склад та життєвий цикл речей і зробити вибір на користь середовищу і своєму здоров’ю, а не рекламодавцям, - розповідає Ольга.

Блог
Олі має понад 20 тисяч підписників, яким вона пояснює причини й наслідки впливу
людини на екологію. Щомісяця Оля створює допис, під яким у коментарях можна
обміняти непотрібні речі – на такий організований обмін відгукується понад 500
людей.

Немало екогероїв є і на Черкащині. Житель Головківки Андрій Луговий влаштував справжній черв’яковий бізнес на благо природи. Чоловік розводить каліфорнійських черв’яків, які виробляють біогумус. Родина Лугового же за кілька років планує отримати перші прибутки зі свого екобізнесу. Їхній проєкт «Золотий черв’як»  торік виграв у конкурсі мікрогрантів «Село. Кроки до розвитку» від агрохолдингу МХП, який спрямований на підтримку малого бізнесу на селі. В рамках конкурсу родина отримала 50 000 грн. 

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу 75223825_2376871279244491_7764567535566979072_n-e1574090268198.jpg

Андрій розповідає, що тисячу черв’яків «виготовляють»
кілограм гумусу, водночас у природних умовах один сантиметр гумусу створюється
близько 300 років. Тваринка нормалізує кількість різних надлишкових хімічних
елементів у ґрунті. Як запевняють деякі дослідники, навіть знезаражує землю від
гельмінтів та інших шкідливих для людини організмів.

А у Катеринополі, наприкінці жовтня близько сотні хлопчиків та дівчаток роздали понад тисячу паперових пакетів поблизу великих підприємств та магазинів. Ідейним натхненником акції стала директор районної бібліотеки Любов Приємська, яка таким чином вирішила привернути увагу до проблеми чистого довкілля. Саме паперові пакети є альтернативою використання поліетиленових, які є одними з найгірших забрунювачів середовища.

Акція маленьких катеринополян відбулася в межах проєкту «Діти проти поліетилену», який переміг в конкурсі мікрогрантів «Час діяти» від Благодійного фонду «Урожай-громаді» та МХП.

* На правах реклами

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору