В Умані школа №5 досі не проводить навчання на очній основі. Ще в минулому році розпочався її ремонт, на який пішли мільйони гривень "Великого Будівництва". Але як виявилося, реконструкція території ще не завершена, хоча акти виконаних робіт підписані колишнім начальником міськвідділу освіти.
Ремонт закладу свого часу ставив у свої заслуги депутат Верховної Ради Антон Яценко. А ремонти здійснювала фірма депутата облради з партії "За Майбутнє" Олександра Ковальчука, який зайшов в депутатське крісло "в команді Антона Яценка". Зараз же депутат в бігах, Яценко випускає відео що винна міська влада, а в місті вважають, що винна в цьому будівельна фірма, власника якого звинуватили у службовій недбалості.
Ситуація зі школами в Умані напружена вже кілька років поспіль. Вчителі виходили на мітинги, звинувачуючи нардепа Антона Яценка в знищенні шкіл у районі паломництва та розповідаючи про тиск з боку народного обранця. Вчитель школи №1 Ігор Соболенко, якому виписали догану за запитання в мережі Фейсбук, навіть захищав своє право голосу в суді. Суд виграв.
Відтак, школа №5 мала стати прикладом оновлення освіти в Умані. Але вийшло навпаки.
Попри витрачені гроші, школярі перебиваються дистанційним навчанням.
"Школярі досі перебувають на дистанційному навчанні і так вже другий рік, - обурюється військовий та батько Сергій Катасонов. - Хотілося б знати, чому? То карантин був, то ремонт. Після 24 лютого денне навчання повністю закінчилося. Нам сказали, що є небезпека ударів і те, що бомбосховища в неналежному стані. Хоча, наприклад, в школі №11 є сховище і там проводять гуртки. Частково можна було б запустити, бо війна може тривати не один рік. Якщо треба підтягнути безпеку в плані сховищ, батьки готові допомагати. Директорка нічого не пояснює. Взагалі немає ніякого контакту. Можливо, інші батьки зв’язувалися. Якщо питання в неготовності школи через ремонт, то потрібно ж перевірити. Скликати комісію і визначитися, чи може заклад приймати дітей".
На неготовність закладу нарікає й уманчанка Інна Любченко.
"Наскільки я знаю, ще не зробили спортивну залу, - каже жінка. - Також мав бути хореографічний клас. У вересні ми ходили в школу, то ще не було готове укриття. Там не було туалету й умивальника. До того ж, саме приміщення маленьке. Максимум 200 діток вміститься. В нас запитували, чи хочемо, щоб наші діти відвідували заняття очно. Але нам страшнувато. Діти не встигнуть евакуюватися. Тому ми поки на дистанційному".
Директорка школи Ольга Бугерук відмовилася від коментарів. Зазначила, що замовником ремонту був відділ освіти і тодішній начальник Ірина Миколенко. Телефон Ірини Миколенко наразі поза мережею.
Джерела в Черкаській ОВА пояснюють, що ремонт школи робило підприємство депутата облради від фракції "За Майбутнє" Олександра Ковальчука.
"Фірма "Уманьрембуд 2" Олександра Ковальчука, який не приховував у рекламних роликах, що він з команди Антона Яценка, отримала тендер на внутрішні і зовнішні ремонтні роботи аварійної школи в Умані під час коронавірусу, - розповідає джерело на умовах анонімності. - Якимось чином кошти, направлені від президентської програми "Велике Будівництво", в свої заслуги записав Антон Яценко. До слова, він при цьому постійно критикував Президента та його команду, поширюючи фейки. Після виконання робіт на початку 2022 року ще надійшли кошти на благоустрій школи. Там мали бути зроблені теплиця на даху і облаштування території. Фірма отримує на це кошти, і якимось чином, тодішня очільниця відділу освіти Ірина Миколенко підписує акти виконаних робіт, наче роботи зроблені. В цей час на Ковальчука відкривають кримінальну справу за збитки в 750 тисяч гривень. Він втікає в невідомому напрямку, імовірно в Молдову. Залишивши розкриту кришу і розриту територію. Школу заливає. У фірми з’являється новий директор Фокін Артур. Він нібито брат дружини Ковальчука. Але роботи не виконуються".
Нардеп Антон Яценко, який наразі перебуває під слідством ДБР за статтею "незаконне збагачення", у всьому звинувачує мера Умані та місцевого підприємця. Останній нібито планує орендувати школу, а чиновниця хоче допомогти йому в цьому.
"Свого часу було фінансування і вже у лютому діти пішли до школи, - коментує Яценко. - Почалася війна і мер Умані сплуталась із місцевим бізнесменом. Він хоче забрати цю школу собі, повністю відремонтовану. Його завдання – заявити, що вона непридатна і закрити її, а потім взяти в оренду. Зараз я звернувся із заявами про злочин і чекаємо на відповідь. Поки що школа, де можуть діти навчатися, стоїть. Там планувалося багато чого. Навіть зимовий сад. Але це не привід, щоб діти не йшли туди. Вона з ремонтом, гарно утеплена. З приводу укриття, то така проблема є по всій країні. Але ж там є підвал".
Яценко заперечує, що на благоустрій території школи виділяли кошти. Де зараз колишній керівник "Уманьрембуду 2" він не знає.
"На облагородження територій не встигли дати грошей, - запевняє народеп. - Ковальчук нікуди не тікав. Інформація про це неправдива. Я не знаю, де він, але не було ніякої втечі. І ніхто ні на чому не піарився. Школа справді була зроблена. Жодних кримінальних справ там немає. Більше скажу, Ковальчук зробив на 2 мільйони більше робіт, ніж йому заплатили грошей".
Проте слова нардепа не збігаються з офіційними джерелами. Міськвідділ освіти повідомив, що інформація про передачу школи в оренду недостовірне. Подвір’я школи захаращене будматеріалами, а фундамент не захищений від дощів. Хтось власноруч намагався зробити відвід води підручними засобами, щоб через намокання грунту не було просадки грунту.
Наприкінці минулого року правоохоронці вручили підозру директору підприємства, яке робило ремонт в Канівській ЦРЛ. Аби заробити більше грошей, керівник завищив обсяги робіт, які не були виконані. За інформацією видання 18000, мова йде якраз про депутата облради Олександра Ковальчука.
За тендерною документацією, сума договору реконструкції ЗОШ №5 склала майже 26 мільйонів гривень. Завершення ремонтів датувалося до 31 грудня 2021 року. 31 грудня цього року закінчується термін для благоустрою території з облаштуванням футбольного поля та спортивних майданчиків.
Журналісти намагалися взяти коментар у нового директора "Уманьрембуду 2" Артура Фокіна та колишньої начальниці відділу освіти Уманської міської ради Ірини Миколенко. Проте їхні номери телефонів перебували поза зоною досяжності. Як і телефон Олександра Ковальчука.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram