Декоративне оздоблення 19 століття знайшли мешканці будинку в Черкасах (відео)

31 липня 2019, 13:02

Декоративне оздоблення 19 століття знайшли мешканці будинку в Черкасах (відео)

Декоративне оздоблення 19 століття знайшли мешканці будинку по вул. Амброса 86, що у Черкасах під шарами вапна на стінах будівлі. Старший науковий співробітник обласного краєзнавчого музею Тамара Кургіна-Коваленко каже: настінні медальйони – виготовили на замовлення в одному із місцевих кахельних заводів, інформує "UA: Черкаси". 

Одинадцятирічний Роман Грубась – онук власниці цього будинку. Оздобу на зовнішній стіні помешкання, каже, раніше помічав, але роздивитися її вдалося лише зараз.

«Ми чистили хату, готувили до покраски і побачили малюнок. Не знаю, але мені здається, що це якийсь орел», - зазначив хлопець.

Любов Головачова переїхала до цього будинку у 1981. Раніше він належав батькам її чоловіка. Вони ж придбали помешкання у єврейської родини. Нині будинок поділено на три частини, у двох – живуть люди. Одна – не заселена.

«Одна залишилася в аварійному стані, ми свою підтримуємо, робили ремонт капітальний. У ті часи, коли з Германії екскурсії параходами до нас в річпорт приходили, німці приїжджали ставали і дивилися на цей будинок і фотографували ці знаки», - сказала жінка.

Заввіділу історії краю обласного краєзнавчого музею Сергій Ганницький розповідає: район Кривалівки, де розташований будинок – раніше був промисловою зоною. Дозволити таку оздобу могли заможні власники.

«Люди, які тут проживали, працювали на тій самій «сахарці» або старовіри. Будівля, судячи із документів – це 1870 рік – вона була дерев’яною, можна вважати найстарішою, таких будівель у місті залишилося небагато. Люди намагаються утеплити ці старі будинки, вони їх обезличують Черкаси перетворюються на місто без обличчя», - зазначив Сергій Ганницький.

Такими ж кахлями, зазвичай, оздоблювали і піч, говорить старший науковий співробітник обласного краєзнавчого музею Тамара Кургіна-Коваленко.

«Медальйон зроблений на місцевому виробництві кахляного заводу Вітсковського Василя Івановича чи Івана Васильовича складно сказати, тому що ми не бачимо зворотного боку, який там буде штамп. На медальйоні, вірогідніше за все, зображена мисливська здобич, нехарактерний сюжет для медальйонів», - сказала жінка.

Зі слів Любові Головачової, настінну оздобу не чіпатимуть, підфарбують лише фасад.

Детальніше - у сюжеті.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору