Чи все у нас «PROZORRО»: у Черкасах за тиждень виявили дві зради і одну перемогу

13 вересня 2016, 12:56

1

У рамках проекту «PROZORRа Черкащина» «Громадське ТБ: Черкаси» розпочинає рубрику «Чи все у нас PROZORRО?». Щопонеділка ми писатимемо про те, як черкаські чиновники впродовж тижня розпоряджалися бюджетом, тобто нашими грошима.

Із 1 серпня 2016 року усі державні закупівлі здійснюють через електронну систему «PROZORRO». Слідкувати та аналізувати всі оголошені закупівлі будуть наші експерти – юристка, член ГО «Наш батальйон» Людмила Бордунос та активіст КМГО «Молода Черкащина» Артур Чемирис. Проект здійснюється за підтримки Transparency International Україна та Open Contracting Pertnership.

Із 1 по 11 вересня 2016 року в Черкаській області було оголошено 113 відкритих торгів на загальну суму більш, ніж 206 млн грн, заключено 139 договорів з підрядниками на суму більш, ніж 10 млн грн. Нами виявлено 2 #ЗРАДИ та 1 #ПЕРЕМОГА.

 

ЗРАДА №1

2

 

Департамент житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради без оголошення відкритих торгів збирається віддати ПП «Черкаси-інтерстрой» майже 1 млн 600 тис. грн. Фірма має облаштувати пішохідну зону по вулиці Сурікова. Для цього задіяли переговорну процедуру – уклали договір з наперед визначеним учасником без торгів. Чому провели переговори, а не торги? Через нібито непередбачувані обставини. Які ж такі непередбачувані обставини були, щоб не включити в проект реконструкції дороги такі види робіт:

- пішохідні доріжки (тротуари), прилеглі до автобусних зупинок, з тротуарної плитки ФЕМ;

- бар’єрне огородження (металеве);

- улаштування дорожнього одягу на примикання до промислової зони.

Насправді, ці роботи є передбачуваними, і їх повинні були включити до проекту (якщо розробник проектно-кошторисної документації належно виконав свою роботу). Ми вважаємо, що проведення робіт без конкурсу – це зловживання чиновників та неефективне розпоряджання грошима платників податків.

ЗРАДА №2

Торги на закупівлю комп’ютерної техніки більш, ніж на 1 млн грн, який оголосив Відділ освіти Черкаської районної державної адміністрації, були відмінені. Причина – участь у торгах взяла лише одна тендерна пропозиція. Чому подався лише один учасник? Адже такий вид закупівлі, як компʼютерна техніка – досить конкурентний. Для прикладу, на картинці можна побачити рівень конкуренції при закупівлі комп’ютерної техніки навчальним закладом у м. Київ: 6 пропозицій, які можуть зекономити до 94% передбачених бюджетних коштів. Тому дивно, що на мільйонний тендер в Черкасах не знайшлося учасників.

3

Вивчивши оголошення тендеру, можна припустити, що низька конкуренція прямо пов’язана з тим, що замовник (Відділ освіти Черкаської районної державної адміністрації,) – або ж некомпетентний, або відверто саботував торги. Він розмістив в оголошенні тендерну документацію не на спеціально відведеному для неї місці. Тобто вимогу законодавства про офіційне оприлюднення дотримали, але дотримали неправильно. Не всі постачальники мають час довго вишукувати, а ще менше мають бажання брати участь у торгах, де замовник не може правильно розмістити документацію.

5

ПЕРЕМОГА

Можна вважати перемогою, що КЗ «Золотоніський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» провів відкриті торги на купівлю автомобілів. Торги завершилися тим, що пропозиції обох учасників відхилили. Заявник торгів вивчив надані учасниками пропозиції та встановив, що вони не відповідають умовам тендерної документації. В чому ж тут перемога? Замовник, проаналізувавши документи, встановив: учасники торгів домовилися між собою. Тому відхилив пропозиції. Це дуже показовий приклад для інших замовників. Юридично такі вчинки називаються антиконкурентними узгодженими діями. В інформації про відхилення тендерної пропозиції зазначено, що в довідках учасника 1 (ТОВ «ГРІНЕР») міститься посилання на ті ж договори, які зазначав у своїй довідці учасника (ТОВ «ТРЕЙД ІНВЕСТ ЛІМІТЕД»).

До того ж на довідках ТОВ «ГРІНЕР» міститься інформація про ТОВ «ТРЕЙД ІНВЕСТ ЛІМІТЕД», зокрема його назва та код.

4

Отже, два товариства хотіли розіграти між собою цей тендер. Відповідальність за такі узгоджені дії передбачена антимонопольним законодавством. Зокрема, це накладення штрафу на учасників та відповідно до ст.17 ЗУ «Про публічні закупівлі» – неможливість брати участь у торгах в подальшому протягом трьох років.

У рамках роботи над проектом «PROZORRа Черкащина» ГО «Молода Черкащина» направила відповідну заяву до Антимонопольного комітету України для перевірки цих фактів та притягнення до відповідальності недобросовісних учасників.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору