Повернення “Нової якості”: що робити черкасцям з боргами та скільки доведеться платити тепер

19 листопада 2021, 19:40

Днями адвокат управлінської компанії “Нова якість” повідомив, що невдовзі негабарит містян знову вивозитиме техніка компанії. На сьогодні сотні черкасців судяться, аби позбутися впливу компанії-монополіста, але судові розгляди затягуються. Натомість "Нова якість" продовжує жахати людей платіжками, в яких систематично накопичує їхні борги.

Чи доведеться черкащанам виплачувати нараховані штрафи та яка вірогідність виграти у "Нової якості" - дізнавалися журналісти "Про все".

Біда з "Якістю": черкащанам продовжують нараховувати тисячні штрафи за неіснуючі послуги

Адвокатка Надія Івашкова близько року допомагає черкащанам судитися з управлінською компанією. На її досвіді - 10 справ, 9 із яких вона виграла. Рішення стосовно останньої - десятої - достеменно невідоме: воно на розгляді касаційного суду, тож є ймовірність, що люди виграють і її. 

- Справи ОСББ йдуть дуже тяжко, бо ми постійно зустрічаємося з тим, що компанія Бортника "затягує" розгляди та зловживає процесуальними правами. Наприклад, судовий збір сплачують несвоєчасно - чекають до останнього дня, постійно змінюються представники в суді. Це відбувається дуже часто. Взагалі хронологічно було кілька “хвиль” боротьби з компанією: перша хвиля позовів - коли "Нова якість" оскаржувала створення ОСББ. Тоді всі справи компанія програла. Потім вони почали ошукувати людей - казали, що надаватимуть безоплатну правову допомогу невдоволеним співвласникам, тільки потрібно підписати документи. Але таких випадків мало - все одно люди виграли. І третя хвиля - коли ми почали спонукати "НЯ" розірвати договір в односторонньому порядку. Це найдієвіший спосіб, бо вже за два місяці після початку справи договір можна розірвати. А в суді доводилося чекати роками, - розповідає Надія Івашкова.

Адвокатка додає, що попри рішення суду "Нова якість" все одно продовжує нараховувати борги черкащанам. Попри те, що навіть не виконує жодних ремонтних робіт і не вивозить сміття.

- Ситуація така: працівники компанії намагалися зайти в один із черкаських будинків, але мешканці їх не пустили до комунікаційних систем. За рік жодного разу нічого в будинку не виконувалося, інакше кажучи - послуги "Нова якість" не надавала. Але жителям того будинку все одно надходять платіжки, в яких написано, що у них є борг, який потрібно негайно погасити, - каже Надія Івашкова.

“Платити чи не платити - от у чому питання”

Адвокатка каже, що в середньому черкащани "винні" управлінській компанії тисячі гривень. На сьогодні найбільший борг - близько 12 тисяч гривень з однієї квартири (мова про будинок за адресою Добровольського, 6)

- Хоч людям і нараховують борги, потрібно розуміти, що їх сплачувати не потрібно. За фактом шахрайства та через те, що борги людям продовжують нараховувати, ми будемо звертатися в поліцію. А так кримінальна справа вже порушена, - каже юристка. - Проте не всі готові боротися в судах, деякі люди навіть про всяк випадок платять кошти й ОСББ, і "Новій якості". Вони бояться, що управлінська компанія таки виграє, і просто не хочуть, аби борги накопичувалася.

Одна з мешканок ОСББ, яке представляє Надія Івашкова, добровільно сплатила управлінській компанії зайві 8,5 тисяч гривень, хоча робити цього не потрібно було - ОСББ виграло суд першої інстанції й має всі шанси виграти у другій.

Адвокатка каже, що деякі люди попри виграш  і створення ОСББ продовжують платити управлінській компанії. Цьому сприяє й психологічний тиск на них, коли черкащани телефонують у "Нову якість" і запитують, чи можна більше не платити за рахунки.

- У компанії тоді відразу відповідають, що це нічого не означає - ОСББ нібито недооформлене, тому потрібно платити гроші, щоб борги не накопичувалися. Тому що коли буде великий борг - його нібито примусово змусять сплатити. Це звичайна маніпуляція, але люди на неї ведуться і платять. Тож якщо виникає питання, чи потрібно платити - краще звернутися до голови ОСББ за поясненнями, - радить Надія Івашкова.

Чому без "НЯ" черкащанам дешевше жити?

Адвокатка пояснює, що у договорі, який мерія уклала з "Новою якістю", було багато прогалин - там не були чітко прописані обов’язки компанії, договір був більш “схематичний”. Через це в компанії нехтували вимогами благоустрою й лишали після себе гори сміття.

- Я можу сказати так: у моєму дворі є контейнерний майданчик, який раніше обслуговувала “Нова якість”, а з липня там прибирають комунальники. Різниця - разюча: раніше "НЯ"  вивозила сміття лише зі своєї люльки й половина висипалася на дорогу. Звісно, що ніхто його не прибирав. До того ж усе сміття (той самий негабарит) за межами люльки ніхто не забирав - воно дійшло майже до рівня другого поверху, але працівники компанії не помічали цього. З липня тимчасово майданчик обслуговують комунальники - і так чисто на ньому ніколи не було. Вони за собою прибирають, хоча й такого обов’язку в них немає. Гілля, яке накопичується, вони також вивозять - на відміну від "НЯ", яка казала, що "це не входить в наші обов’язки", - пригадує Надія Івашкова.

Ще один фінансовий аспект, який лягає на плечі місцевого бюджету, а отже й на плечі платників податків - місце, куди вивозять негабарит.  

- Управлінська компанія не забезпечувала належну утилізацію сміття й це лягло на плечі місцевого бюджету - тому що доводиться прибирати та кінцево утилізовувати його за бюджетні кошти, - пояснює адвокатка.

Чи справді "Нова якість" повернеться на смітники Черкас?

Надія Івашкова пояснює, що анонсоване повернення “Нової якості” - не гарантія того, що управлінська компанія справді повернеться до вивезення негабариту. У березні 2021 року суд Черкаської області ухвалив рішення на користь компанії, нібито техніка та працівники “Нової якості” не були зобов’язані очищати контейнерні майданчики. 

- Під час розгляду справи з’ясувалося, що суд “не зрозумів”, чи належним чином компанія прибирає сміття. Трапилася така ситуація: інспекція, яка мала перевірити цей факт, прийшла в якийсь день до майданчика, який мала прибрати “Нова якість”. Але вони спостерігали за ним не весь день, а якийсь проміжок часу, коли там було брудно. І в суді сказали, що неможливо встановити, чи це працівники погано прибрали на майданчику, чи ще не приїжджали, щоб прибрати. Фактично тоді заявили, що компанія прибирає добре. Апеляційна інстанція не погодилася і стала на бік виконавчого комітету (тобто проти “НЯ”). Але Верховний суд, який мав прийняти остаточне рішення, скасував обидва рішення - і те, яке було прийняте на користь виконкому, і яке прийняли на користь компанії Бортника. Тому зараз рішення направили до суду першої інстанції - тобто все починається з нуля, - пояснює Надія Івашкова.

У коментарі журналістам “Про все” міський голова Черкас Анатолій Бондаренко заявив, що виконком боротиметься з управлінською компанією й надалі.

- Я вважаю, що ця компанія негарно себе повела відносно містян. Ми продовжуватимемо судитися з нею, це був не останній судовий процес. Міська рада самостійно вирішує це питання зараз. І всі бачать, наскільки чистіше стало в місті, зникли постійні стихійні сміттєзвалища на вулицях. Думаю, “Нова якість” справді неналежно виконувала обов’язки й призвела до сміттєвого колапсу в Черкасах. Тому зараз ми силами комунальних підприємств це подолали й робитимемо це далі, - каже Анатолій Бондаренко.

Також під час розмови він анонсував, що в міськраді проведуть конкурс стосовно поводження з твердими побутовими відходами. Туди ж, окрім сміття, додадуть і негабарит.

Натомість у коментарі "Про все" власник управлінської компанії "Нова якість" Андрій Бортник каже, що вже з наступного тижня техніка повернеться на вулиці Черкас.

- Відповідно до графіка в понеділок-вівторок ми повинні приступити до виконання робіт. Про це згодом повідомимо детальніше. І з початку, як ми будемо виконувати умови договору, будемо виставляти платіжки мешканцям. Поки ми негабарит не вивозили - не нараховували нічого, бо фактично не працювали, - каже Андрій Бортник.

Також він додав, що кілька разів "Нова якість" надсилала листи міській раді з пропозиціями зменшити вартість послуг до 12 гривень. Проте відповіді так і не отримали, тож зменшення сум у платіжках черкасцям не варто очікувати.

Аліна Євич

Читайте також: “Сусідські війни за паркомісце”: у Черкасах жителі одного з будинків самовільно обмежили доступ до спільної парковки (ФОТО, ВІДЕО)

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору