Чому в реєстраційній службі області накопичилися сотні тисяч неоформлених договорів оренди?

05 лютого 2015, 14:32

1

На роботу реєстраційної служби сьогодні нарікають сільгоспвиробники, самі селяни та навіть обласна влада. Там накопичилися сотні тисяч незареєстрованих угод оренди паїв. Поки угоди чекають на реєстрацію, сільгоспвиробники вимушені сплачувати більші податки, селяни тим часом не впевнені у своїх правах, пише Вечірка.

Не розірвані стосунки

Жителі Вергунів Черкаського району хочуть розірвати стосунки з одним із виробників свого села, однак не можуть цього зробити. По завершенню терміну оренди земельних наділів представники сільгосптовариства стали вимагати у людей довіреності, щоб переукласти договори оренди. Шантажували тим, що не видадуть паї. Значна частина селян ці довіреності попідписували, однак близько 50 селян не захотіло продовжувати свої відносини із виробником. Частина з них захотіла віддати паї в оренду іншим фермерським господарствам, які також працюють у цьому селі. Інші ж,  хто молодший, вирішили обробляти землю самостійно. Однак селяни зустріли шалений опір з боку адміністрації підприємства. Їм просто не віддавали їх землю. Поки точився конфлікт між селянами та товариством, керівництво підприємства без згоди селян та їх довіреностей взялося оформлювати договори оренди в реєстраційній службі. Цікаво, що в той час, коли фермери по всій області, маючи увесь необхідний пакет документів, місяцями та роками чекають, допоки їм оформлять договори оренди, у цій ситуації справа пішла надзвичайно оперативно.

—  Всупереч волі людей товариство оформило документи і здало їх на реєстрацію у реєстраційну службу. Сьогодні люди здають заяви, щоб припинить співпрацю з товариством в управління юстиції, однак у них ці зави не приймають. Ніхто із селян не бачив тих договорів, які подають в юстицію від товариства. Там може бути, що вони оформляють оренду на 5 років, а може, що й на 50. Сільська рада відмовляється приймати заяви про анулювання довіреності, — хвилюється один із власників паїв села Вергуни Дмитро Устенко. — Я щойно був у реєстраційній службі намагався подати заяву про те, що я анулював довіреність і щоб вони не приймали за нею документи. Мені у відповідь реєстратор сказав, що подібних заяв він в очі ніколи не бачив і приймати її не буде, відправив до керівника, а його просто немає на місці.

Чоловік має два паї загальною площею 3 га. За один пай він на рік отримує продуктами  450 кг пшениці та 475 кг кукурудзи, 6 л олії. Чоловік переконаний, за рік він зможе заробити на одному паї значно більше, ніж отримує від господарства за оренду. Селяни не вдоволені і якістю товару, яким сільгоспвиробник розплачується за пай: «Якогось бур’яну насипали. Кажу, що ти мені даєш, а він у відповідь, я всім таке даю. За законом звичайно можна брати грішми, але ж навіщо мені гроші, коли у мене четверо поросят».

Представник селян, юрист Максим Полішкевич припускає: швидкість реєстрації договорів у реєстраційній службі свідчить про їх суб’єктивну зацікавленість у цьому процесі.

—      У них лежать сотні тисяч незареєстрованих договорів, а за ці взялися, що називається з пилу з жару, — аргументує юрист.

Ні нашим, ні вашим…

У той час, як селяни із Вергунів б’ються, аби зупинити реєстрацію їх договорів із сільгоспвиробником, інші підприємці області роками чекають на реєстрацію своїх угод.

— Діяльність нашої реєстраційної служби – це проблема номер один для аграріїв області, при чому з моменту її створення. А в плані реєстрації договорів оренди ця служба не працювала жодного місяця, і сьогодні також нормально не працює. По області зібралося вже сотні тисяч незареєстрованих договорів. Черги утворилися на кілька років. Службовці тепер пішли на хитрощі і просто не приймають пакети документів на їх оформлення. Я не розумію, як можна допустити чергу на декілька років, якщо за законом  власник паю має право при бажанні продовжити оренду лише на один рік. По нашій групі підприємств ми орендуємо близько 4 тисяч паїв. У нас понад 2,5 тисячі незареєстрованих договорів, які чекають на реєстрацію два роки, — розповідає засновник групи компаній «Дніпро», які працюють переважно у Чорнобаївському районі, Олексій Душейко.

Олексій Душейко розповідає, не оформлені договори оренди тягнуть за собою для підприємця ряд інших проблем. Зокрема, при податкових перевірках такого підприємця змушують іти на загальне оподаткування. Продукцію, виготовлену на цій землі, включати в іншу декларацію та платити податок на додану вартість та податок на прибуток. Підприємець переконаний, між реєстраційною та податковою службою має бути хоч якась координація, адже не з вини підприємця угоди не укладені, тож чому він має платити більші податки.

—   Сьогодні держава не надає послуг, які має надавати. З 2012 року у нас  тисячі незареєстрованих договорів. Ми добросовісно платимо податки. Я вважаю, що держава має передати цю послугу у приватні руки або узагалі її анулювати. Нехай передадуть її сільським радам чи нотаріусам, бо реєстратори не справляються, — розповідає підприємець-сільгоспвиробник Андрій Казарян. — Один договір коштує пару сотень гривень. Більше ста тисяч договорів незареєстрованих в області – це десятки мільйонів гривень, недоотриманих у державний бюджет. Якщо такі гроші заплатити комусь із приватників, то я переконаний, уже за місяць ми не матимемо ніякої черги.

Хто винен і що робити

—   Коли я очолював земельні ресурси, і ми бачили, що з чимось не справляємося, то добавляли спеціалістів. Залишали людей у позаробочий час. Коли реєстраційна служба працювала в рамках земельного управління, проблем не було. Я порахував по деяких районах скільки працює реєстраторів, скільки поступає документів, узяв по кварталах розбив реєстрацію, і отримав показники, за якими один реєстратор протягом години реєструє одну земельну ділянку. Значить причина таких черг у чомусь іншому. У чому – необхідно знайти, — аналізує проблему радник голови Черкаської облдержадміністрації з аграрних питань Володимир Білик.

Поки сільгоспвиробники області запевняють, що затягуванням реєстрації їх стимулюють до неофіційного стимулювання працівників служби, у самій реєстраційній службі пояснюють, просто фізично неспроможні оформити усі отримані на реєстрацію права оренди землі пакети документів.

—   До 2013-го року два роки ці договори оренди ніхто не реєстрував. Їх дійсно накопичилося тисячі. Нам цю функцію передали 2013-го року, однак ми маємо серйозний дефіцит кадрів, тож зробити те, що накопичувалося роками, досить важко. — роз’яснює причини ситуації, що склалася начальник реєстраційної служби Олександр Білецький.

У службі стверджують свою роботу виконують з усіх сил. 2013 року по всій області зареєстрували 16 307 договорів оренди, а 2014-го — 62 624. За словами Олександра Білецького, сьогодні служба добирає працівників. У районах вакантними є не лише посади реєстраторів, а й керівників служб. Однак на зарплату у 1200 грн. на місяць ніхто не поспішає іти.

Зрозуміло, що такі пояснення аж ніяк не можуть задовольнити підприємців, які бояться втратити й своїх орендодавців та вимушені сплачувати сотні тисяч гривень податків. Винною, очевидно, є як обласна так і державна влада, яка й має вирішити цю проблему.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору