Свято весни та ніжності, день жінок, які боролися за свої права чи взагалі залишки "совка"? Останнім часом, на початку весни, тільки й обговорюють: "Вітати чи не вітати?", “Святкувати чи не святкувати?”, “Відміняти чи не відміняти?”. Тим не менш, квіткові ярмарки, пусті полички із шоколадними цукерками та фотографії дівчат в «Інстаграм» із красивими обгортками від подарунків говорять про те, що це свято й досі актуальне та популярне. Що думають і чи святкують 8 березня черкащанки дізнавався "Інфоміст".
Загалом із цією датою пов’язують кілька подій: “марш порожніх каструль”, коли жінки протестували проти поганих умов праці та низьких зарплат. Також історію цього свята пов’язують із демонстрацією повій, які боролися за те, щоб їхню діяльність визнали на рівні із іншими сферами. Дехто вважає, що це маркетинговий хід для того, щоб продати якомога більше “жіночих” подарунків.
Заступниця міського голови Людмила Бордунос
– Ви знаєте, колись жінки мали виборювати свої права. Зокрема і виборчі. Наразі ми маємо всі права, як і чоловіки. Ми маємо повну рівність, це я говорю, як жінка, що прямо причетна до політики, як жінка, яка обіймає посаду заступника міського голови. Яка має амбіційні плани на майбутнє. І я не бачу жодних перешкод через те, що я жінка, в реалізації своїх планів. Єдина перешкода для жінок – їх відсутність віри в свої сили. Отож процитую слова з дитячого ранкового свята: "Жіноче свято традиційно асоціюється з весною, оскільки жінки, як і весна дає життя". 8 березня особливо не святкую, як і категорично не заперечую його. Єдине що можу зауважити, вважаю, що цей день НЕ має бути вихідним.
Активістка Вікторія Феофілова
– Не вважаю цей день святом, а вважаю його феміністичним днем, коли варто нагадувати про рівні права та можливості для жінок. Не святкую цей день вже років 10. Історично – це феміністичний день, але під впливом патріархального радянського суспільства, поступово перетворився у “свято ніжності й краси”. Через привітання, за жінками закріпилися певні соціальні ролі – бути красивою, ніжною, берегинею родинного вогнища тощо. Привітання жінки з тим, що вона жінка, мені видається недоцільним. Саме тому давно не святкую це свято. Але я не проти повернути цьому дню первинне значення.
Директорка Черкаського обласного молодіжного ресурсного центру Олена Кудрявцева
– Особисто для мене, 8 березня це дійсно чудова нагода провести день з рідними та коханими, привітати маму, бабусю, колег та подруг, а ще – відчути увагу і турботу близьких та коханих людей. Проте, дуже багато моїх знайомих мають кардинально різні позиції щодо цього. Багато хто вважає, що це “радянське свято” (хоча фактично воно прибуло до нас із Заходу, адже представниця соціал-демократичної партії Німеччини Клара Цеткін мала на меті відзначення Міжнародного жіночого дня задля надання жінкам повних політичних, економічних і соціальних прав). На думку інших, навпаки: "Які квіти і подарунки жінкам, адже це свято за боротьбу рівних прав і можливостей?". І в цьому є своя правда. Хтось вважає, що це банально, адже “дарувати квіти треба не лише на свято”. І з цим я погоджуюсь. Звісно, треба показувати свою любов та увагу не лише у святкові дні, але чи маємо ми на це час та можливість? Тільки чесно. Звичайне опитування покаже, що навіть найуважніший та люблячий чоловік чи жінка за роботою і побутовими справами просто не встигає чи забуває подякувати коханій та рідній людині. А тим людям, які говорять «у нас є своє свято – День матері», хочеться сказати, що на жаль, не кожна жінка може стати матір’ю. Тож, підсумовуючи, хочу сказати, що кожна людина має право на свою думку і я безумовно поважаю вибір кожної, але я вважаю, потрібно святкувати цей день та дарувати коханим людям любов та добро!
Голова Черкаської обласної громадської організації "Життя без бар’єрів" Леся Валяєва
– Я не святкую 8 березня, тому що не розумію сенс цього свята. Якщо взяти історичне підґрунтя, то восьме березня взагалі починалося як боротьба за права жінок, гендерна рівність і таке інше. Але те, що дійшло до наших часів, як на мене, ще більше поглиблює певну дискримінацію жінки. "Рот закрий, жєнщіна, твой день 8 марта". Я не хочу, щоб чоловік так сприймав мене. Хочу, щоб він дарував мені квіти протягом року, щоб у будь-який день я відчувала себе жінкою. Не лише 8 березня. Раз в рік відстрілявся і все? Мені не зрозумілий такий підхід. На жаль, більшість не задумується взагалі над сенсом свята. Тут головне привід – посвяткувати. Українська натура ще спрацьовує.
Підприємиця Анастасія Картіка
– У мене тільки приємні асоціації із цією датою, як і, в принципі, з будь-яким святом. Це завжди привід для спілкування, уваги, дружби. Це те, що цінують завжди. Жінки мають велику силу впливу. Кожна із нас унікальна і неповторна, потрібно лише це усвідомити. Я завжди пам’ятаю і розповідаю іншим, що жінка як квітка. Їй потрібно розкритися…Прикрашати, надихати цей світ собою. Усе починається із усвідомлення. Пам’ятайте про цей секрет завжди.
Телеведуча “UA:Черкаси” Галина Мазур
– У моїй родині 8 березня святкують. Чоловіки дарують приємні подаруночки, смаколики, квіти. Але я не скажу, що обожнюю це свято чи шалено чекаю його. Мені завжди здавалося, що ми змушуємо чоловіків звернути на нас увагу. Звичайний будній день не забороняє їм сказати нам теплі слова чи подарувати букетик тюльпанів, просто так, тому що захотілося, без будь-якого приводу. Тому у мене немає шалених переживань та обурення до того, що 8 березня хочуть скасувати. Для того, аби сказати один одному щось приємне не потрібно чекати конкретного дня! Я не вважаю, що це день феміністок! Якщо зануритися в історію, ми зрозуміємо, що це були кроки сміливих жінок до того, аби витіснити з суспільства думки про те, що жінки мають лише продовжувати рід та порпатися на кухні! Це можливість відстояти свої права та отримати нагоду саморозвиватися та самовдосконалюватися! Фото зі сторінки у “Фейсбук” Зоя Шевченко, старша наукова співробітниця Центру гендерних досліджень і комунікацій: – 8 березня – це справжнє жіноче свято, але не свято весни та краси. Це Міжнародний день жіночої солідарності у боротьбі за власні права. Це прекрасна нагода хоча б раз на рік привернути увагу спільноти до численних проблем жіноцтва. Якоїсь постійної традиції святкування 8 березня у мене немає. Як правило, із великим задоволенням вітаю своїх колежанок та з великою вдячність отримую привітання.
Контент-менеджер Христина Делікатна
– Я святкую 8 березня! Я роблю подарунки своїй мамі, мамі свого коханого, намагаюся привітати всіх жінок, яких зустріну у цей день. Я вважаю це хорошим ніжним святом. Єдине, що не подобається, так це коли всі шаленіють і утворюються черги в магазинах, як на Новий рік. Всі готові один одного повбивати. Якщо на це закрити очі, то повернемося до того, що це світле, приємне жіноче свято. Я ненавиджу феміністок, у класичному їхньому розумінні. Коли борються не зрозуміло за що і все їм не подобається. Туди ж зараховую тих, хто каже: "Це один день в році, коли чоловіки хоч трохи згадують про жінок". Я з цим не згодна. Мій чоловік про мене згадує щодня, а 8 березня – це просто ще одне свято, як Новий рік, як день народження. Просто нагадування про важливість чогось. Люди говорять, що це феміністське свято тільки тому, що їм лінь когось привітати або у них немає грошей, щоб це зробити. Я знаю, що мені щось подарують. Будь то пательня чи ще щось. Мене то не хвилює. Головне – увага. Є інші дівчата, які кажуть: «Хочу брильянтову каблучку» і роблять чоловіків винним, що щось їм не сподобалося. Через те свято втрачає свою адекватність,світлість і ніжність.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram