Чому підсвідомість просить цигарку і через що черкасці вбивають себе, або Як покинути “вбивчу подружку”

19 листопада 2020, 20:02

За інформацією Державної служби статистики, в Україні палять більше 18% населення - кожен п'ятий українець чи українка віком від 12 років. Із них 38% палять більше 20 років і зізнаються: кинути уже не в змозі.

Щороку в світі 19-го листопада відзначають день відмови від паління. Попри знання, як пагубна звичка впливає на здоров'я, статистика стверджує: куріння не втрачає популярності серед населення України. Дехто палить десятки років, думаючи, що позбутися "вбивчої подружки" вже неможливо.

"СУЦІЛЬНІ ПЛЮСИ, ЖОДНИХ МІНУСІВ"

Черкаський реп-виконавець Фріл (Андрій Шелімов) розповідає, що до моменту, коли кинув палити, жив "із цигаркою" десять років.

- Я палив 10 років. Спершу, звісно, приховував, бо починав палити у старших класах. М'ятні жуйки на базарі неподалік від нашої школи тоді продавалися краще за будь-що інше. Взагалі у багатьох курців нормою вважається приблизно пачка на день - я тримався на цій кількості більшість часу. Але в останній рік я доходив до двох пачок. Грубо кажучи, це більше, ніж пів сотні цигарок на день, - згадує Андрій Фріл.

Співак вирішив кинути палити за власним бажанням. Найскладніше у цьому процесі стало позбутися звички, яка стала частиною його життя.

- Я усвідомив, що це неймовірно тупо — шкодити собі і платити за це гроші. Кинув цигарку з першої рішучої спроби, але перед нею були спроби "для кількості" і для відмазки — мовляв, я пробував, але не вийшло. Тоді допомогла книга Аллена Карра - вона справді подіяла, - розповідає Фріл.

Зміни в собі він відчув уже через тиждень після відмови.

- Виявляється, їжа має набагато яскравіший смак, а на свій поверх можна вибігти, не захекуючись. Зараз я співчуваю людям, які не в змозі подолати власні погані звички. А коли хтось палить у громадському місці, мене це дратує, бо порушує особистий простір інших людей, - каже Фріл. - Дуже раджу кинути палити — це краще рішення, яке ви можете прийняти просто сьогодні. Суцільні плюси, жодних мінусів.

Психіатр-нарколог психологічного центру та лікар медцентру "Ескулап" Михайло Снитко стверджує: кинути паління - цілком реально. Головне - бажання.

- Я сам палив не один рік і знаю, як важко це дається курцям. Залежність від куріння виліковна, як і будь-яка інша. Єдина умова - щоб сама людина хотіла вилікуватися від цієї залежності. І це важлива умова, бо якщо людину приводять рідні чи друзі і змушують кинути палити - це їх забаганка, а не бажання курця. І перш ніж почати роботу з пацієнтом і його нікотиновою залежністю, я з'ясовую, чи хоче він позбутися звички. Якщо його повністю влаштовує життя з цигаркою, то це не хвороба - це просто їхній вибір, - розповідає Михайло Снитко.

Лікар пояснює: люди, які не хочуть кинути палити, зробити цього не зможуть. Або ж на певний час пересилять себе і кинуть паління, але з часом все одно повернуться до сигарети.

"КИНУТИ" ЦИГАРКУ МОЖЕ Й ТОЙ, ХТО КУРИВ ДЕСЯТКИ РОКІВ ПЕРЕД ЦИМ

- Єдина відмінність курця з багаторічним досвідом від людини, яка палить рік, - у звичності ритуалів. Процес куріння можна розподілити на три рівні: на логічну залежність, психологічну і залежність від ритуалів. Останнє - це та звичка, з якою людина вже живе. Тобто курець прокидається і знає, як у нього проходитиме день: ранкова кава з цигаркою, обідні розмови з колегами по роботі в "курилці", декілька вечірніх або нічних доз нікотину "для кращого сну".

Усі "сигаретні" моменти - звичайні ритуали. Але для людей, які з ними живуть протягом 5-10 років - це не просто звичка, а частина життя.

- У людей, які кинули курити, все одно лишаються рефлекси. Вони йдуть по вулиці й торкаються кишені куртки, щоб перевірити, чи в них є з собою сигарети. Це несвідома дія, курець може навіть не думати про сигарети, але це - залишок ритуалу, - запевняє Михайло Снитко.

БРУТАЛЬНІ МАЧО Й СЕКСУАЛЬНІ ДІВИ чи ІМПОТЕНТИ Й ЖОВТОЗУБІ ПОПІЛЬНИЦІ?

Лікар-нарколог переконує: щодня сигарета "знаходить" нових прихильників через те, що паління зображують тими картинками, які не мають нічого спільного з реальністю.

- Процес куріння показують у відео, про нього співають популярні виконавці, його описують у книгах. У фільмах про війну останнє бажання - це сигарета. Ох, яка цінність! Після любовної сцени - те саме. І завжди курці - брутальні мачо чи сексуальні жінки. Але ніхто не популяризує правду: що куріння дуже шкодить потенції, знищує її. Від курців смердить, як від старих попільниць, у них жовті зуби й неприємний запах з рота. Вони ледве проходять 5 метрів і вже починають задихатися. У нас викладають гарні картинки про куріння, ніяк не пов’язані з реальністю, - обурюється Михайло Снитко.

"Замовчують" і про психічні захворювання курців - люди, які палять, мають в рази більший ризик їх виникнення. А через стрес, який для людського організму чинить куріння, часто й "заробляють" ці психічні порушення.

Лікар наголошує: серед "сигаретних" загроз - ті, які впливають на майбутніх дітей і внуків.

- Куріння вагітної жінки вплине на її онуків. Коли ваша бабуся була вагітна вашою мамою і курила, у мамі вже була яйцеклітина, з якої з’явилися ви. А нікотин проникає через гематоенцефалічний бар’єр. І якщо чоловікам у цьому аспекті пощастило більше (у них статеві клітини оновлюються кожен місяць), то жінкам - ні: кожна сигарета без виключення, буде впливати на майбутню дитину, - пояснює нарколог.

У 21 столітті кількість сигарет справді впливає на життя навіть здорових до куріння людей. Відтак у лікарів навіть існує поняття - "пачкодень". Згідно зі словами фахівців, воно означає велику ймовірність виникнення проблем із серцем, легенями та іншими органами в тілі людини. І "червона" загроза розпочинається з дня, коли курець за 24 години випалює 20 цигарок. Чим більше сигарет - тим більша загроза життю.

ПІДСВІДОМІСТЬ ХИТРА - ВОНА ЗМУШУЄ КУРЦЯ ПОВЕРТАТИСЯ ДО СИГАРЕТИ

Михайло Снитко стверджує: сигарета, яка допомагає боротися зі стресом - міф.

- Людині, яка не палить, зі стресом легше справитись, аніж курцю. Процес куріння не розслабляє - він провокує вироблення гормонів стресу в організмі - адреналіну й норадреналіну, підвищує кров’яний тиск, шум у голові й вухах. За допомогою адреналіну можна викликати панічні розлади. І кожного разу, коли людина палить, вона себе заганяє в певну паніку. І коли курцям "сумно" й вони запалюють сигарету, нічого не змінюється - їм так само "сумно", але з цигаркою і димом, - тлумачить лікар.

Часто для того, щоб курці покинули цигарку, доводиться працювати не лише наркологу, а й психотерапевту.

- Спершу ми працюємо над тим, щоб людина кинула палити, а потім - щоб закріпити результат. Є теорія, що куріння людина використовує не для вирішення стресових питань, а як певний метод самознищення. І з цим потрібно боротися. Тому що в найбільш важкий період, коли людина лише кинула палити, підсвідомість зробить усе можливе, щоб повернути курця до згубної звички, - розповідає лікар-нарколог.

Саме тоді люди починають виправдовувати куріння: мовляв, воно заспокоює, допомагає, а без сигарети змінюється настрій і екскурець стає конфліктним.

- Насправді підсвідомість дуже паскудно підштовхує нас до того, щоб ми повернулися до куріння. Тобто це якось так: “ти бачиш, який ти злий? Ти емоційний, посварився з дружиною, довів усе до скандалу. А навіщо це? Випалиш сигаретку - все заспокоїться, не будеш свариться”. Це все виправдання.

Фахівець радить розповісти про таку побічну дію відмови від паління усім членам родини.

- Поясніть родині, що ви будете хитрити. Провокуватимете сварки, чіплятиметеся до дрібниць, створюватимете конфлікти, щоб у вас була причина піти закурити. Коли людина «кидає» цигарку, вона шукає, до чого причепитися. Речі, на які вона раніше не звертала увагу, тепер будуть причинами конфліктних ситуацій. І це відбувається не через те, що людина роздратована через відсутність нікотину в організмі, а тому що підсвідомість провокує закурити.

ЯК ОСТАТОЧНО КИНУТИ ПАЛИТИ?

Лікар-нарколог Михайло Снитко зауважує: кидати палити потрібно відразу й остаточно. Тому що чим частіше людина кидає палити - тим важче їй буде в подальшому остаточно кинути палити.

- Кидаємо або відразу, або не кидаємо. І потрібно не “розтягувати задоволення”, зменшуючи кількість викурених сигарет у день, а припинити палити одного дня. Методика "щодня менше" не спрацює. Якщо боїтеся йти до фахівця - знайдіть відео в інтернеті “Як кинути палити?”. Подивіться по відгуках, спробуйте переглянути декілька роликів. Якщо ви доволі сугестивна людина (ред. - легко підпадаєте під чужий вплив), то дуже допоможуть ці відео чи книги.

Якщо ж ні - варто звернутися до спеціаліста за допомогою і разом із ним пройти цей шлях. Він конкретно визначить індивідуальний підхід до вас. Та й лікар допоможе визначити, чи потрібно вам кидати палити, чи хочете ви цього, який саме метод вам підійде.

Курцям, які хочуть позбутися "згубної подружки", потрібно бути готовими до боротьби зі своєю підсвідомістю.

- Стосовно відмови від куріння за допомогою нарколога: інколи люди приходять за медикаментозним лікуванням і намагаються перекласти відповідальність за своє куріння на таблетки. Але ж таблетки не боротимуться зі звичками, до яких ви звикли. Препарати і просто їх прийоми не допомагають.

Відмовлятися від "сигаретних" звичок, які є у вашому житті, не варто. Їх можна замінити чимось - присіданням, роботою в той час, який ви раніше витрачали на паління. Однак це не завжди допомагає.

- Спроба відволікання від куріння без допомоги спеціаліста може призвести до ефекту подвійного морозива, унаслідок чого ми отримаємо дві залежності: першу - через відмову від самого куріння, а другу - через те, що нам доводиться відмовлятися від нашої залежності.

Тому лікар радить проживати ритуали, як і раніше, але без сигарети. Відтак у руках можна тримати ручку замість цигарки. Якщо спілкування з колегами відбувається лише у місцях для куріння - ідіть туди, як і раніше. Але не паліть.

IQOS, GLO чи VAPE ДОПОМОЖУТЬ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Психіатр-нарколог каже, що "хімічні" сигарети - гірші, ніж звичайний табак.

- Ці альтернативи сигарет - гірший варіант, ніж самі цигарки. На мою думку, IQOS, GLO і VAPE купують через те, що вони не виділяють огидного запаху і їх можна курити у приміщенні. Хоча смердять все одно жахливо. Але це той самий ритуал і аналогічний нікотин, однак який його склад - невідомо. По факту це те ж саме куріння, тому що так, що так - ми все одно вбиваємо себе. Я взагалі не раджу жодні замінники, - розповідає Михайло Снитко.

Для того, щоб відмовитися від якогось із видів цигарок, інколи можна навіть "насолодитися" димом.

- Буває, коли я пропрацьовую з пацієнтами відмову від паління, пропоную вийти на вулицю і покурити. Кажу, щоб просто втягнули дим і ним насолодилися. І курці знають, що він огидний. Коли люди про це задумуються й відчувають дим на язиці, то інколи навіть блюють - на смак він огидний. А до цього моменту люди курили роками і цього не відчували.

фото тематичне

Екскурець і черкаський виконавець Андрій Фріл наголошує: кинути палити - чи не найкраще рішення, яке ви можете прийняти просто сьогодні.

- У плані фінансів ви - в плюсі, в плані здоров'я - теж. Погано бути залежним від будь-чого. Не виправдовуйте свою залежність чимось на кшталт "я просто так заспокоююсь". Я сам так казав цілих 10 років і дуже шкодую, що не кинув раніше. Власне, зараз я не палю вже 8 років і кинути — чи не найкраще рішення в житті.

Автор Аліна Євич

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору