У ваших руках − рейтинг найсприятливіших для бізнесу міст. Попередній список Forbes складав два роки тому. Події, які відбулися в Україні за цей час, відсунули питання бізнесу на другий план. Країна переживала внутрішні перетворення і зазнала зовнішньої агресії. Враховуючи це, редакція виключила з дослідження шість міст, над якими Україна втратила контроль: Севастополь, Сімферополь, Донецьк, Луганськ, Горлівку і Макіївку.
Про це інформує forbes.ua.
Навіть регіони, далекі від місць ведення бойових дій, відчули на собі вплив війни. Позначилися також теперішня економічна криза та зміни на зовнішніх ринках. «Основною тенденцією можна назвати повсюдне зниження доходів населення», − зазначає Максим Зінченко, керівник аналітичної компанії «Гео-М». «Втім, міста, які історично близькі до Євросоюзу, де традиційно багато «заробітчан», почуваються трохи краще. Також відносно стабільні міста, де видобувають корисні копалини на експорт», − додає Зінченко.
З цим погоджується Максим Войцеховський, керівник офісу KPMG в Західній Україні: «Луцьк і Волинський регіон у цілому непогано адаптуються до необхідності переорієнтації збуту на Європу. Близькість до Польщі, а також нижчі, ніж, наприклад, у Львівській області, зарплати дають цьому регіону важливу перевагу − ціла низка виробничих компаній Волині продовжує досить успішно працювати, маючи гарантований потенціал для розвитку».
У лідери рейтингу вийшла Одеса, зумівши показати високі результати практично за всіма характеристиками, за винятком хіба що кількості тяжких та особливо тяжких злочинів, рівень яких у цьому місті становить практично половину від загального рівня злочинності. На другу позицію піднявся Львів, який є фактично центром тяжіння капіталів і продуктивних сил усього Західного регіону. Трійку лідерів замикає Харків, який опинився в прифронтовій зоні. Це не могло не позначитися як на економіці міста, так і на загальному тривожному стані його жителів, які остерігаються, що військові дії перемістяться і в Харківську область.
Джерело: міські виконавчі комітети, Держкомстат, Міністерство освіти й науки, GT Partners, аналітична компанія «Гео-М»
ЯК МИ РАХУВАЛИ
Рейтинг відображає привабливість українських міст для компаній, які працюють на споживчому ринку. Традиційно в дослідження не входить Київ. Цього року Forbes проаналізував 25 соціально-економічних характеристик у 25 обласних центрах та містах із населенням понад 200 000 мешканців. У підсумковому списку немає Полтави, виконком якої єдиний не надав інформацію за запитом Forbes.
Міста ранжовані за сумарною кількістю балів, отриманих при аналізі 25 характеристик, і об'єднані в шість груп показників. При оцінці за 24-ма характеристиками місто отримувало від одного до чотирьох балів. Наявність міжнародного аеропорту приносила додатковий бал.
Показники
Людський капітал: чисельність населення на 1 січня 2015 року, динаміка чисельності населення порівняно з 2013-м; рівень злочинності у 2014 році на 10 тисяч жителів, кількість тяжких злочинів на 10 тисяч жителів; освіченість (кількість державних вузів III-IV рівня акредитації); сальдо міграції (різниця між кількістю жителів, які приїхали в місто, і кількістю жителів, які виїхали з нього).
Купівельна спроможність. Добробут: середня зарплата в 2014 році, зміна зарплати порівняно з попереднім роком; частка квартир з ціною оренди від 175 гривень за 1 кв. м за друге півріччя 2014-го.
Бізнес-клімат: розвиненість малого бізнесу (надходження єдиного податку на душу населення в 2014 році); відкритість міста для сторонніх інвесторів (прямі іноземні інвестиції на душу населення в 2014 році).
Економічна стійкість: динаміка надходжень до міського бюджету порівняно з 2013 роком; кількість новобудов, зданих в експлуатацію в 2014-му; зміна загальної площі магазинів продуктового рітейлу в порівнянні з 2013 роком.
Інфраструктура: наявність міжнародного аеропорту; кількість міжнародних, національних і регіональних автомобільних доріг; кількість банківських відділень; кількість торговельних центрів, аптек, магазинів побутової техніки та електроніки.
Ділове здоров'я: індекс, який спеціально для Forbes вивела аналітична компанія «Гео-М». Відображає кількість закритих у 2014-му і першому кварталі 2015 року торговельних центрів, банківських відділень, супермаркетів, аптек, магазинів з продажу побутової техніки та електроніки.
Черкаси
Населення: 282 623 особи
Середня зарплата: 3113 гривень
Найбільші роботодавці: молокозавод «Юрія», «Азот», «Автоскладальний завод №2» («Богдан Моторс»)
Війна на сході країни оживила оборонну промисловість у Черкасах та області. Місцевий автогігант «Богдан» виробляє для українських військових медичний транспорт і бронемашини «Барс». У лютому Національна гвардія уклала з підприємством контракт на купівлю 90 таких броньовиків. Ціна одного – близько 1 млн гривень. Восени 2014-го президент Петро Порошенко сказав, що до держзамовлення внесено черкаський завод «Фотоприлад», який робить приціли для танків «Булат» і «Оплот», а також вертольотів. Hi-tech-обладнання для оборонної сфери виробляє також Черкаський приладобудівний завод. Намагається заявити про себе і місцеве IT-співтовариство. Об'єднавшись у «Черкаси IT-кластер», профільні компанії мають намір посилити позиції у галузі і зробити її популярною серед місцевої молоді. Спілка утворилася у квітні. Поки що вона складається з п'яти учасників, але плани у них амбітні. А ще в Черкасах найдовша у країні дамба, яка з'єднує два береги Дніпра. Її довжина – 17 км, на яких легко можуть поміститися 15 київських Хрещатиків чи дев'ять паризьких Єлисейських полів.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram