Черкаський обласний краєзнавчий музей відзначив День Героїв особливою виставкою

24 травня 2024, 19:15

У Черкаському обласному краєзнавчому музеї відкрилась персональна виставка Тетяни Байди-Усенко (Сосуліної) "Герої серед нас".

Ця експозиція з 5 картин є лише початком у створенні цілістного великого творчого доробку художниці з воєнного-арту. Першими героями її картин стали черкащани, Герої України, які відзначилися на полі бою своїми військовими здобутками.

Черкаська художниця, членкиня Національної спілки художників України та викладачка Черкаської дитячої художньої школи імені Данила Нарбута Тетяна Байда-Усенко (Сосуліна) першими з унікальної іконно-портретної серії зобразила льотчика-штурмовика, підполковника Ростислава Лазаренка та полковника Сергія Яременка - командира зенітників 96-ї зенітно-ракетної бригади Повітряного командування «Центр» Повітряних сил Збройних сил України. Обидва Герої з Умані і є Почесними громадянами цього міста.

Також на виставці представлені портрети воїнів, які сьогодні боронять Україну від окупантів. Вони - колишні учні художниці.

- Це, мабуть, така моя місія на землі - доносити до людей заклик залишатись Людьми. Знаєте, коли перший, так би мовити, пробний портрет було закінчено (бо я шукала форму і засоби, які б якнайкраще донесли до свідомості моє завдання ), багато було такої собі дослідницької роботи. В одну із ночей я чітко визначилась, якими мають бути ці портрети. Дещо прийшло буквально від вищих сил, мабуть. Так з’явилась золота фарба - просто випадково наступила та розчавила тюбик з золотою акриловою фарбою, - поділилась з присутніми історією написання портретів Тетяна Сосуліна. - Роботи виконані на дереві. Дерево це від кришки та бокових частин ящиків з-під снарядів. Їх надали музейники, яким ці військові артефакти здалися кострубатими, а мені така фактура була в самий раз. У роботу пішли й залишки сітки від волонтерів, і шматочки піксельної тканини. Під час роботи відчула в руках одразу, що виходить мозаїка. Часто кажуть, що художником водить Божа рука. Я з цим абсолютно згодна, бо так і було під час написання цих перших портретів.

Мисткиня під час роботи над портретами героїв взяла з основу техніку левкасу, яка зазвичай використовується при написанні ікон. Проте, доповнила її своєми авторськими знахідками.

Серед матеріалів – поєднання дерева, акрилу, елементів для створення військового спорядження, тканини, золотої фарби. Але головне - герої виписані такими чином, що нагадують іконописні зображення.

- Чула від воїнів, що вони - не ідоли, а прості люди, просто захисники за визначенням. І, мовляв, ніякі не святі. Але ж для всіх нас то є безперечний факт. Бо вони вже герої,- каже художниця. - Їхні обличчя я залишила вимальованими білою фарбою з обрисами характерних рис. Так, як робили це художники-іконописці епохи Відродження. На білому левкасі створювали малюнок.

Тетяна Дмитрівна розповіла про своїх учнів, зображених на кількох портретах, які нині захищають Україну від загарбників. Для неї вони й досі діти. Мужні.

Скульптор в миру і нині десантник Дмитро Бур’ян, наприклад, навчався у Черкаській художній школі імені Данили Нарбута. Згадала мисткиня про Романа Кравчука, який був активним членом черкаської молодіжної художньої спілки.

Між іншим, мисткиня продовжує серію і вже працює над зображеннями інших наших героїчних захисників з Черкащини.

Тетяна Балякіна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Черкасах родичам загиблих Героїв вручили нагороди

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору