Черкаські правоохоронці звітувались про стан розслідування загибелі Вадима Комарова

17 червня 2021, 19:20

Сьогодні перед журналістами прозвітувались керівники Черкаської обласної прокуратури та Національної поліції. Мова велась про стан розслідування убивства Вадима Комарова, яке сталося зранку 4 травня 2019 року. 20 червня журналіст помер у стані коми, не приходячи до тями. На сьогодні головною версією убивства правоохоронці вважають журналістську діяльність загиблого. Принаймні, на неї нині спирається слідство. Це стало зрозумілим за два роки масштабного розслідування з безліччю допитів та експертиз, що тепер містяться у 30 томах кримінального впровадження. Дарма, адже досі не встановлено ні підозрюваних, ні замовників злочину.

Нагадаємо, що 11-го червня за ініціативи Генерального прокурора Ірини Венедиктової було заслухано звіт щодо стану розслідування убивства журналіста Вадима Комарова. Про це суспільство проінформував на Фейсбуці керівник НСЖУ Сергій Томіленко.

Власне такий самий звіт, і майже нічого нового, прослухала журналістська спільнота вже сьогодні під час зустрічі в Черкаській обласній прокуратурі.

Як наголосила на початку пресконференції голова Черкаського обласного осередку Національної Спілки журналістів України Тетяна Калиновська, єдине, що змінилось, це „виніс“ справи з убивства Вадима Комарова у публічну площину з можливістю ширшого, ніж зазвичай розголосу.

Що маємо у цьому питанні на сьогодні ?

Загибель Вадима Комарова правоохоронці пов’язують з його публікаціями щодо діяльності, або бездіяльності посадових осіб органів місцевого самоврядування Черкаської області та Черкас.

За словами керівника черкаської обласної прокуратури Олександра Вороніна, з травня 2019 року по сьогоднішній день, органами слідства та під процесуальним наглядом обласної прокуратури до суду скеровано 16 кримінальних впроваджень відносно 22 осіб, які є посадовцями міської ради, керівниками комунальних установ та депутатами міської ради. Фігуранти цих справ також були фігурантами викривальних публікацій Вадима Комарова. І в цьому напрямку прокуратура працює разом з органами слідства.

Зі слів начальника ГУНП В Черкаській області, Михайла Куратченка, загалом у справі вбивства Вадима Комарова було відпрацьовано три основних версії. Дві з них — у повному обсязі.

Версії, які не підтвердилися : злочин на грунті раптово виниклих неприязних відносин та злочин з метою заволодіння майном потерпілого.

— Враховуючи покази свідків та проведених слідчих експериментів, ми прийшли висновку, що дійсно основною версією залишається те, що даний злочин скоєно з метою помсти через професійну журналістську діяльність, — зазначив Михайло Віталійович.

На питання журналістів про те, чи не пов’язує слідство, як одну із версій нападу на Вадима Комарова, з його гучними розслідуваннями зловживань в виправній колонії в Хуторах.

— Ця версія також опрацьована. Я не можу сказати, що ми остаточно відмовились від неї. Але проведеними слідчими заходами на сьогодні вона підтвердження не знайшла, — підсумував Михайло Куратченко.

Як повідомив керівник Черкаської обласної прокуратури Олександр Воронін, кримінальне провадження по вбивству Комарова заслуховувалося особисто ним 6 разів. За час розслідування проведено понад 1700 допитів, 25 експертиз (зокрема, судово-медичних, молекулярних, комплексних тощо), понад 200 слідчо-розшукових дій та експериментів. Також було відпрацьовано понад 1000 телефонних дзвінків та контактів.

Після нападу на Комарова було вилучено по ходу його маршруту 44 відеозаписи камер спостереження, на 17- ти з яких, ймовірно, був зафіксований злочинець. Особа, що йшла за Комаровим, палила цигарки, тож були вилучені недопалки по маршруту для визначення генетичних ознак. Був складений фотопортрет ймовірного злочинця та психологічний портрет злочинця. За участю експертів було проведено 3D-моделювання спричинення тілесних ушкоджень потерпілому і було встановлено, яким ймовірно предметом було скоєно злочин.

Питання, чому злочин так і не розкрито, а вбивця безкарно розгулює на свободі ?

Олександр Воронін перед Генеральним прокурором називав причину, яка, на його думку, не дає результатів у просуванні розкриття злочину проти журналіста Вадима Комарова. Тоді він говорив про позицію родичів, які не змогли надати слідству електронні робочі записи, з якими працював журналіст у переддень нападу. Бо їх ймовірно було знищено. Сьогодні риторика Олександра Вороніна під наступом об’єктивної критики з боку НСЖУ та обласної спілки НСЖУ дещо змінилася.

— Хочу пояснити, що ані слідство, ані процесуальне керівництво родину Вадима Комарова ні в чому не звинувачує. У нас виникла велика проблема. Вона полягає у тому, що в перші дні після замаху, коли починалося розслідування і коли Вадим Комаров ще був живий, ми хотіли отримати електронні та технічні засоби, на яких працював журналіст, з метою вивчення наявної в них інформації. На нашу думку, вона могла б пролити світло на мотиви замаху. Але, коли ми прийшли вилучати цю техніку, виявилось, що всі комп’ютери, жорсткі диски, відеокамери, телефони є порожніми. Вся інформація, яка містилась на них, була знищена. Наголошую, що ніхто родину Комарова ні в чому не звинувачує, — підкреслив Олександр Володимирович. — Родичі пояснили відсутність інформації на електронних носіях побоюванням потрапляння особистої інформації про них, документів та фото в чужі руки.

Втім, Олександр Воронін припускає, що якби ці матеріали були в наявності, то можливо, версії, які відпрацьовуються в досудовому розслідуванні, містили б більше конкретики.

Головне питання — чи є шанси на позитивний для суспільства хід розслідування? Керівник прокуратури стверджує, що шанс є завжди. Проте, нині він здається мізерним.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору